Yüce Allah 57:25 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5098|57|25|لَقَدْ أَرْسَلْنَا رُسُلَنَا بِٱلْبَيِّنَٰتِ وَأَنزَلْنَا مَعَهُمُ ٱلْكِتَٰبَ وَٱلْمِيزَانَ لِيَقُومَ ٱلنَّاسُ بِٱلْقِسْطِ وَأَنزَلْنَا ٱلْحَدِيدَ فِيهِ بَأْسٌ شَدِيدٌ وَمَنَٰفِعُ لِلنَّاسِ وَلِيَعْلَمَ ٱللَّهُ مَن يَنصُرُهُۥ وَرُسُلَهُۥ بِٱلْغَيْبِ إِنَّ ٱللَّهَ قَوِىٌّ عَزِيزٌ

Lekad erselnâ rusulenâ bil beyyinâti ve enzelnâ meahumul kitâbe vel mîzâne li yekûmen nâsu bil kıstı, ve enzelne l-hadîde fîhi be’sun şedîdun ve menâfiu lin nâsi ve li ya’lemallâhu men yensuruhu ve rusulehu bil gaybi, innellâhe kavîyyun azîz.

Ant olsun gönderdik elçilerimizi açık kanıtlarla/delillerle ve indirdik onlarla birlikte kitabı ve ölçüyü/dengeyi; ayağa kaldırıp dikmesi için insanların eşitliği; ve indirdik demiri; sert/sağlam bir güç/kuvvet onda; ve menfaatler/yararlar insanlar için; ve bilmesi/bilindik kılması için Allah’ın kim yardım eder ona ve elçilerine, gaybda/bilinmezde; doğrusu Allah güçlü/kuvvetlidir; güç yetirendir.

 

(أَنزَلْنَا) enzelna kelimesi kökü (نزل) inmek (to descent, come down, to dismount), aşağıya düşme (fall) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1122 (of 1303)

(ٱلْحَدِيدَ) l-hadide kelimesi kökü (حدد) demir anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 188 (of 1303)

(بَأْسٌ) be'sun kelimesi kökü (باس) kuvvet-sağlamlık (strength), dayanıklılık (fortitude) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 50 (of 1303)

(مَنَٰفِعُ) menafiu kelimesi kökü (نفع) yararlı (beneficial), avantaj (advantages) Hans Wehr 4th ed., page 1157 (of 1303).

 

Ayet 1400 yıl önce inmesine rağmen çağının ötesinde bilgiler vererek her şeye meydan okumaktadır

Ayette demirin fiziksek olarak indirilmesi söz konusudur. İndirme kelimesi kullanıldığında herkes bir referans noktasına göre yukarıda olan bir şeylerin daha aşağıda olan bir yerlere getirilmesini anlar. Bunda şüphe yoktur.

Dünya’daki demirin kaynağı, nereden geldiği, nasıl geldiği modern bilim sayesinde artık tam olarak bilinmektedir.

Modern bilim şunları söylemektedir;

  • Demir Dünya’mıza uzaydan inmiştir.
  • Dünya’mıza uzaydan inen demir daha sonra Dünya’nın çekirdeğine inmiştir.

 

Şimdi bu konuları daha da açalım.

Dünya’daki demirin kaynağı neresidir?

Evrende ilk demir atomu yıldızların çekirdeğinde oluşmuştur. Güneş’imizin kütlesinin 10-29 katı arasında olan dev yıldızların süpernova patlaması sonucu dağılması ile tüm uzaya bol miktarda demir atılır. Yıldızın çekirdeğindeki füzyon reaksiyonunda demirin çok özel bir rolü vardır. Yıldızda 2 kuvvet çok önemli rol oynar. Yıldız çekirdeğindeki yerçekimi kuvveti  o kadar fazladır ki yıldızın dışa doğru patlamasına engel olur. Yıldızın yerçekimi nedeni ile içine çökmesine engel olan ise füzyon reaksiyonu ile ortaya çıkan enerjidir. Füzyon reaksiyonu hidrojen atomlarının birleşerek helyum atomlarını oluşturması ve bu esnada enerji açığa çıkmasıdır. Helyum atomları da hidrojen atomları ile birleşerek daha büyük atomları yıldızın çekirdeğinde bir maden ocağı gibi oluşturur. Demirin atom ağırlığı 26’dır. Demir atomundan daha hafif olan tüm elementler-atomlar (karbon, oksijen, flor, sodyum, kalsiyum, potasyum, nitrojen gibi) yıldızın çekirdeğinde benzer yöntemle oluşur. Fakat demir elementi ile ilgili çok ama çok ilginç bir durum vardır. Yıldızın çekirdeğinde bir kez demir oluştuğunda demir atomu füzyona giremez. Yani demirden daha büyük elementler oluşamaz. Demir füzyon reaksiyonuna giremeyince yıldızın çekirdeğinde bol miktarda demir birikir. Füzyon reaksiyonunun gücü azalınca yıldızın çekirdeğindeki yerçekimi kuvveti füzyon reaksiyonunun dışa itme kuvvetine galip gelir ve yıldız inanılmaz bir şekilde saniyeler içinde içine çöker. Bu çökmenin şoku ile yıldızın dış kısımları dışarı doğru patlar. İçe çöken yıldız nötronlardan oluşan nötron yıldızını oluşturur. Patlamayla tüm uzaya yayılan gaz ve toz bulutları bol miktarda demir ve demirden daha hafif olan elementleri içerir.

Bu patlamaya süpernova patlaması denir. Tarık suresi 1-7. ayetlerde nötron yıldızına ve süpernova patlaması sonucu oluşan su molekülüne, monomer ve polimerlere dikkat çekilmiştir.

https://kuranmucizeler.com/tarik-yildizi-pulsar-vuruslu-yildiz-notron-yildizi-insan-neden-yaratildigina-bir-baksin-2

 

Hatta nötron yıldızlarının (Tarık yıldızı) demirden daha ağır olan atomları-elementleri nasıl oluşturduğuna da işaret edilmiştir.

https://kuranmucizeler.com/tarik-yildizi-pulsar-vuruslu-yildiz-notron-yildizi-insan-neden-yaratildigina-bir-baksin

 

Evrenimizde milyarlarca galakside milyarlarca süpernova patlaması milyarlarca yıl devam etti ve evreni hayatın başlaması için gerekli olan tüm elementler açısından hazır etti.

 

Aşağıda bir süpernova patlaması görülmektedir. Yıldızın patlaması ve dağılması ile bol miktarda demir uzaya atılır.   

supernova patlamasi tarik yildizi notron yildizi demirin indirilmesi

 

Süpernova patlamalarından oluşan demir nasıl oldu da Dünya’mıza indi?

Bunun için Dünya’nın nasıl oluştuğu iyi bilinmelidir.

Süpernova patlamalarından meydana gelen elementlerin (tabii ki bol miktarda demir)-suyun-karbon temelli molekülerin Güneş sistemimizi ve Dünya'yı oluşturulması yine yüce Allah’ın yerçekimini (revasiye, sabitleyiciler, demir atıcılar) devreye sokması ile gerçekleşir. Yerçekimi yine iş başındadır. Yerçekimi (sabitleyiciler) uzayda serbest halde olan bu atomları (bol miktarda demir)-su-monomer ve polimer gibi maddeleri sabitler ve bir araya getirir ve sonuçta dev gaz ve toz bulutlarıni (Nebula) oluşturur.

Yüce Allah gaz ve toz bulutuna (duman, Nebula) yönelir (Ayet 41:10). Gaz ve toz bulutuna emreden Yüce Allah’ın emrine derhal uyan gaz ve toz bulutu Güneş sistemini oluşturmak için harekete geçmiştir. Yüce Allah bu dumanı yerçekimi marifeti ile döndürüp sıkıştırmıştır. Sıkışma ile birlikte merkezdeki sıcaklık ve basınç artmış ve Güneş’imiz ilk ışıklarını salarak parlamaya başlamış ve bir ‘T Tauri’ yıldızı olarak doğmuştur. Güneş’in parlaması ile gaz ve toz halindeki disk (‘protoplanetary disc’) yıldızdan uzaklaşmış ve dönmeye devam etmiştir.

Aşağıdaki resimde Dünya'nın kendi etrafında ve Güneş etrafında dönerken yörüngesindeki küçük parçacıkları toplayarak süpürmesi ve bu şekilde bir toz tanesinden dev bir Dünya haline gelmesi gösterilmiştir. 

Dünya'yı oluşturan bu küçük parçalar bol miktarda demir içermektedir. 

Hadean earth dunya yaydik genislettik kuran

 

Net olarak görmekteyiz ki;

Demir Dünya’ya uzaydan indirilmiştir.

Peki, uzaydan indirilen demirin inme süreci bu noktada tamamlandı mı?

Hayır. Dünya’ya uzaydan indirilen demir Dünya'nın erken döneminde Dünya'nın çekirdeğine indirilmiştir

 

Dünya’ya uzaydan indirilen demir Dünya’nın çekirdeğine nasıl indi?

 

Demir katastrofu ‘Iron catastrophe’ süreci:

Dünya büyüdükçe yerçekimi gücü arttı ve yerçekimi kuvveti Dünya’nın içine doğru küçülmesine-çökmesine ve daha yoğun (dens) bir duruma gelmesine neden oldu. Bu içe çökme Dünya’nın aşırı ısınmasına neden oldu. Ayrıca radyoaktif bozulma ‘decay’ sonucu da ısı meydana geldi. Aşırı ısı karışık halde olan demir elementinin erimesine neden oldu. Eriyen demir elementi akışkan hale gelince yer çekimi nedeni ile Dünya’nın merkezine doğru akmaya başladı. Ağır elementler erimiş şekilde Dünya’nın merkezine akarken daha hafif olan elementler (silikon-toprak-kaya) yukarıda kaldı ve Dünya’nın üst kabuğunu oluşturdu. Bu olaya demir katastrofu ‘Iron catastrophe’ adı verilir. Demir katastrofu Dünya’nın katmanlı bir yapıya sahip olmasına neden olmuştur. Ayrıca merkeze akan demir Dünya’nın çekirdeğini oluşturmuş ve Dünya’nın manyetik alanının oluşturmuş (manyotosfer) ve Güneş’ten gelen zararlıların önlenmesini sağlamıştır.

 

Demir katastrofu ‘Iron catastrophe’ adı verilen süreç ile demir Dünya'nın çekirdeğine eritilerek indirilmiştir

demirin indirilmesi demirin cekirdege eriyerek akmasi

 

Bu noktada net olarak görmekteyiz ki demir Dünya’ya uzaydan indirildikten sonra Dünya’nın çekirdeğine eritilerek indirilmiştir.

Ayette demirin indirilmesinden sonra Yüce Allah şuna dikkat çekmiştir;

'Demirde büyük bir kuvvet var. Ve insanlar için demirde faydalar var'

Muhteşem. Demir yapısı itibarı ile sert ve dayanıklıdır. İnsanlar için gerçekten yararlıdır. Ama demirin Dünya çekirdeğine eritilerek indirilmesi insanlığa yapılmış olan en büyük faydadır. Dünya'nın çekirdeğine indirilen erimiş demir Dünya'nın manyetik alanını oluşturur ve Güneş'ten ve yıldızlararası boşluktan gelen zararlı kozmik ışınların ve parçacıkların etkisiz hale gelmesini sağlar. Çekirdeğe indirilen demir olmasaydı insanlık olamazdı.   

 

Not: Hadid (Demir) suresinde birçok mucize vardır. Surenin başından 've demiri indirdik' cümlesine kadar toplam 26 Allah kelimesi geçer. Ayrıca bu cümleyi içeren ayet besmele dahil olarak 26. ayettir. Demir atomu zikredildiğinde akla hemen 26 rakamı gelir. Demirin atom numarası 26'dır.  

https://kuranmucizeler.com/demir-kuran-mucizesi-26-atom-numarasi-57-izotop

 

En doğrusunu Allah bilir.