Kuran'ı Kerim Kelime Arama, Sayma, Analiz
Kelimeyi tıpatıp (harfi harfine) bul. (Örnek:(لله)=(لله))
Başına ek almış olanları bul. Sonuna ek almışları dahil etme. (Örnek:(لله--الله--والله--بالله)=(لله).


Detaylı Arama Seçenekleri: Sonuna ek almış olanları bul. Başına ek almışları dahil etme.(Örnek:(يومهم)=يوم)
Başına ek almış olanları bul. Sonuna ek almışları dahil etme. (Aranan kelime sonuca dahil edilmez)
Sonuna ek almış olanları bul. Başına ek almışları dahil etme. (Aranan kelime sonuca dahil edilmez)
Başına ve sonuna ek almış olanları bul.
Başına ve/veya sonuna ek almış olanları bul (Örnek:(فاليوم)(يومهم)(فيوميذ)=((يوم)))Harekeleri dikkate almaz!

Önemli Not: Çoklu kelime aramalarında arama süresi 2-3 dakikaya kadar çıkabilir. Lütfen sayfayı kapatmayınız. Sonuç için bekleyiniz.

Program Kullanım Kılavuzu

Sadece kelime arar. Cümle aramaz. Çoklu kelime aramalarında kelimeleri alt alta (satır-satır) yazınız. Arama sonucunda Kuran Sırası, Sure No, Sure Ayet No ve geçiş sayısını içeren tablonun oluşabilmesi için kelime araması yapacağınız Kuran Mushaf'ında ayetlerin (Kuran-Sırası|Sure No|Ayet No|Ayet) şeklinde olması gereklidir

 

Diyelim ki Kuran'da gün kelimesi kaç kez geçmektedir bunu öğrenmek istiyoruz. Eğer gün (yevm) (يوم) kelimesinin aramak istediğimiz formlarını biliyor isek çoklu arama yapabiliriz.

Aşağıdaki tabloda gün kelimesinin tekil ve sonuna ek almamış formları örnek amaçlı verilmiştir. Tablodan tüm gün kelimelerini kopyalıyoruz ve aranacak kelimeler kısmına yapıştırıyoruz.

Kelimeler satır satır olmalıdır. Arama başlattığımızda kelimelerin toplam geçiş sayısı, hangi ayette kaç kez geçiyor, sure numarası ve Kuran ayet sırası otomatik tablo halinde gelecektir.

Dilerseniz kopyalayıp Excel veya SPSS'e atarak analiz yapabilirsiniz. 

Kelimenin formlarını bilmiyor isek, tekli arama yapabiliriz. Gün kelimesinin en yalın ve kısa olan formunu aranacak ana kelime olarak kullanıyoruz. Bu da yevm (يوم)'dır.

Bu kelimeyi aranacak kelime kısmına yapıştırıyoruz. Kuran metnini de yapıştırdıktan sonra, 'Sonu aranan kelimenin....' tıklıyoruz ve aramayı başlatıyoruz.

Arama sonuçlarında (يوم) kelimesinin başına harf almış kelimeler görüntülenir. Başına harf aldığında bazı kelimelerin anlamının değiştiği dikkate alınmalıdır. Bazı kelimeler gün anlamında değildir. 

 

Gün (يوم) kelimesinin tekil ve sonuna ek almamış formları. 


يوم

ويوم

اليوم

واليوم

يوما

ليوم

فاليوم

بيوم

باليوم

وباليوم


Kuran Uthmani Mushafı

https://kuranmucizeler.com