Yüce Allah 39:23 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4079|39|23|ٱللَّهُ نَزَّلَ أَحْسَنَ ٱلْحَدِيثِ كِتَٰبًا مُّتَشَٰبِهًا مَّثَانِىَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ ٱلَّذِينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلِينُ جُلُودُهُمْ وَقُلُوبُهُمْ إِلَىٰ ذِكْرِ ٱللَّهِ ذَٰلِكَ هُدَى ٱللَّهِ يَهْدِى بِهِۦ مَن يَشَآءُ وَمَن يُضْلِلِ ٱللَّهُ فَمَا لَهُۥ مِنْ هَادٍ

Allâhu nezzele ahsenel hadîsi kitâben muteşâbihen mesâniye takşaırru minhu culûdu llezîne yahşevne rabbehum, summe telînu culûduhum ve kulûbuhum ilâ zikrillâh(zikrillâhi), zâlike hudallâhi yehdî bihî men yeşâu, ve men yudlilillâhu fe mâ lehu min hâd.

Allah indirdi en güzelini sözün; bir kitap (olarak); birbirine benzer, çift/ikili; ürperir ondan derileri Rablerine haşyet/huşu duyan kimselerin; sonra yumuşar derileri ve kalpleri Allah'ın zikrine (Kuran’a); işte budur Allah'ın kılavuzu; doğru yola iletir onunla dilediği kimseyi; ve kimi saptırırsa Allah artık olmaz ona bir kılavuzdan.

 

(تَقْشَعِرُّ) tekşeirru kelimesi kökü (قشعر) ürpermek-tüylerin diken diken olması (shudder, shiver) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 895 (of 1303)

(جُلُودُ) culudu kelimesi kökü (جلد) cilt-deri (skin) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 154 (of 1303)

(تَلِينُ) telinu kelimesi kökü (لين) yumuşamak (to be or become soft), esnek (pliable) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1041 (of 1303)

Bu ayette müteşâbih ayetlerin çoklu anlama gelme özelliği bildirilmiştir. Kuran çok katmanlı yapıya sahiptir. Bazı ayetlerin çoklu anlamları vardır. Bu ayetlere müteşâbih ayetler denir. Ayetin anlamı bilimsel gelişmeler ışığında farklı anlamlara gelebilir.

Müteşâbih ayetin bir özelliğinin belirtildiği yukarıdaki ayetin kendisi de müteşâbih bir ayettir. Bu da çok ilginçtir.

Yüce Allah ayette Rablerinden korkanların (Allah’a derin saygı duymaları ve Allah’ın yüceliğinden etkilenmeleri) derilerinin ürpermesini (tüylerin diken diken olması) işaret etmiş ve buna bağlı olarak derilerinin yumuşadığını (Allah’ın zikrine yani Kuran'a) buyurmuştur.

Ayet derilerin ürpermesi (tüylerin diken diken olması) ile derilerin yumuşaması arasında bir bağlantı olduğunu bildirmektedir.

Peki, gerçekten derilerin ürpermesi (tüylerin diken diken olması) ile derilerin yumuşaması arasında bir bağlantı var mı?

Evet var.

Modern bilimin yakın zamanda yaptığı çalışmalar ile artık bu bağlantı net olarak bilinmekte.

Şöyle ki;

Derimizdeki kılları deri içine çakılmış kazıklara benzetebiliriz. Deri üstünde gördüğümüz her kılın deri altında bir de kökü vardır. Bu köke çok küçük bir kas bağlıdır. Bu kasın adı ‘arrector pili’ kasıdır.

Sempatik otonom sinir sistemi istemsiz olarak aktive olduğunda (korku, üşüme) bu kaslar otomatik olarak kasılır. Kasılma kıl kökünü çeker ve dolayısı ile kılın dikleşmesini, diken gibi kalkmasını sağlar.

derileri urperir rablerinin korkusundan yumusar derileri kalplerin yumusamasi

İşte bu esnada çok muhteşem bir olay gerçekleşir. Kıl köklerinin hemen yanında yer alan ‘sebaceous glands’ yağ bezleri ‘arrector pili’ kasının kasılması ile bir diş macununun içindeki macunu sıkarak çıkarmak gibi bu kas yağ bezlerini sıkıştırır ve bu bezlerin içindeki yağlı sıvıyı deri yüzeyine çıkarır. Bu salgıya sebum denir.

2007 yılında yapılan 3 boyutlu yeniden oluşturma çalışmalarında ‘arrector pili’ kasının ‘sebaceous glands’ yağ bezelerini nasıl sıktığı ve sebumun deri yüzeyine nasıl boşaltıldığı net olarak anlaşıldı. Aşağıdaki resim 2007 yılında yapılmış olan çalışmadan alınmıştır. 

Makalenin adı: 'A study of the secretion mechanism of the sebaceous gland using three-dimensional reconstruction to examine the morphological relationship between the sebaceous gland and the arrector pili muscle in the follicular unit'. British Journal of Dermatology 2007 157, pp325–330   

derileri urperir rablerinin korkusundan yumusar derileri

Kasın kasılması ile deriyi yağlayacak olan sebum atılıyor.

derileri urperir rablerinin korkusundan yumusar derileri kalplerin yumusamasi

Sebum neden oluşur?

Sebum yağlı (oily) ve mumsu (waxy) bir özelliğe sahiptir. Bu salgı yağlardan (≈41%), mum yapısında esterlerden (≈26%), skualenden (≈12%), ve serbest yağ asitlerinden (≈16%) oluşur.  Bu salgının görevi deriyi yağlamaktır. Yağlanma sonucu deri daha esnek ve daha yumuşak olur. Ayrıca dış ortamlara karşı daha koruyucu olur. Mikroplar bu yağlı katmandan geçemezler. Sebum deriye sürülmüş nemlendiricili ve koruyucu bir krem gibi davranır.

1400 yıl önce yaşamış olan bir beşer nasıl olurda tüylerin diken diken olması ile derilerin yumuşaması arasındaki bağlantıyı bilebilir?

Yüce Allah ayette derilerin ürpermesi (tüylerin diken diken olması) ile derilerin yumuşaması arasında bir bağlantıyı işaret ederken organik bir bağlantıyı işaret etmiştir. Mecaz kullanım yoktur. Çünkü Kuran’da deri kelimesi incelediğimiz 39:23 ayetinden ayrı olarak 4:56, 16:80, 22:20, 41:20 ve 41:21 ayetlerinde geçmekte ve hepsinde gerçek deriyi işaret etmektedir.

Ayette kalplerin de Allah’ın zikrine yani Kuran'a yumuşadığı bildirilmiştir. 

Yüce Allah’ın zikri olan Kuran’ı anlayarak okumak ve onun hükümlerini hayatımıza geçirmek 10. kafa siniri olan Vagus sinirini aktive eder. Bu aktivasyonun kalp üzerine olumlu etkisi vardır. Kalbi sakinleştirir. Atım sayısını azaltır. Kalpten NO (‘Nitric oxide’) salınımına neden olur. Bu da kalp damarlarının gevşeyip genişlemesine ve kalbin bol kan almasını sağlar. 2022 yılında yapılan bir tavşan çalışmasında vagus sinir aktivasyonunun NO salınımım artırdığı gösterildi. Yine domuzlar üzerinde yapılan bir çalışmada vagus sinir aktivasyonunun sol ventrikül (sol karıncık) kas kasılma basıncını ve gücünü azalttığı gösterildi. Bu da bize kalbin kas tabakasında gevşemenin olduğunu gösterir.

Tavşan çalışmasının künyesi; The Effects of Vagus Nerve Stimulation on Ventricular Electrophysiology and Nitric Oxide Release in the Rabbit Heart. Emily Allen et al. Department of Cardiovascular Sciences, Glenfield Hospital, University of Leicester, Leicester, United Kingdom. Front. Physiol., 08 June 2022 

Domuz çalışmasının künyesi; Vagus nerve stimulation decreases left ventricular contractility in vivo in the human and pig heart.  M E Lewis et al. J Physiol. 2001 Jul 15; 534(Pt 2): 547–552.

 

Yüce Allah'ın zikri olan Kuran vagus sinirinin aktive olmasına neden olur. Bu sinir kalbin gevşemesini, rahatlamasını sağlar. 

Not: Bu makale aşağıdaki linkteki makale zemininin üstüne bina edilmiştir.    

http://www.yenimucizeler.com/derinin-yumusamasi/derinin-yumusamasi-t51.0.html 

En doğrusunu Allah bilir.