Tarık yıldızı (Pulsar-Vuruşlu yıldız, Nötron yıldızı): İnsan neden yaratıldığına bir baksın-Süpernova patlaması

Târık yıldızı ile ilgili detaylı inceleme için lütfen;

1. makaleyi okuyunuz.

Bu makalede 1. makaleye önemli eklemeler yapılmıştır.

Târık suresi 86. suredir. Bu sure başlangıcında Yüce Allah tarafından çok özel bir yıldız bize tanıtılır ve her insanın bir takım koruyucularının olduğu bildirilir ve insanın neden yaratıldığına bakması istenir. İnsanın dökülen bir sıvıdan yaratıldığı bildirilir. Bu sıvının da nereden geldiği Yüce Allah tarafından bize bildirilir. Şimdi Allah’ın izni ile Tarık yıldızı ile insanın yaratılışı arasındaki mucizevi bağlantıyı inceleyeceğiz. Aşağıda ilgili ayetler görülmektedir.

Tarık suresi 1-7 ayetler.

Yüce Allah aşağıdaki ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

5930|86|1|وَٱلسَّمَآءِ وَٱلطَّارِقِ

Ve s-semâi ve t-târık.

Göğe ant olsun ve Târık'a

5931|86|2|وَمَآ أَدْرَىٰكَ مَا ٱلطَّارِقُ

Ve mâ edrâke me t-târik.

Ve ne bildirdi sana Târık ne?

5932|86|3|ٱلنَّجْمُ ٱلثَّاقِبُ

En necmus sâkıb.

Yıldız; delip geçen.

5933|86|4|إِن كُلُّ نَفْسٍ لَّمَّا عَلَيْهَا حَافِظٌ

İn kullu nefsin lemmâ aleyhâ hâfız.

Yoktur hiçbir nefis/can/insan olmasın üzerinde (nefsin) bir koruyucu.

5934|86|5|فَلْيَنظُرِ ٱلْإِنسَٰنُ مِمَّ خُلِقَ

Fel yenzuril insânu mimme hulık.

Öyleyse baksın/görsün insan, neyden yaratıldı.

5935|86|6|خُلِقَ مِن مَّآءٍ دَافِقٍ

Hulika min mâin dâfik.

Yaratıldı bir sıvıdan/bir mayiden; patlayıp fışkıran.

5936|86|7|يَخْرُجُ مِنۢ بَيْنِ ٱلصُّلْبِ وَٱلتَّرَآئِبِ

Yahrucu min beyni s-sulbi ve t-terâib.

Çıkar bel kemiği/omurga ve göğüs kemikleri arasından.

 

1-5 ayetlerin incelemesi aşağıdaki makalede geniş olarak yapılmıştı. Lütfen okuyunuz.

Tarık yıldızı (Pulsar-Vuruşlu yıldız, Nötron yıldızı): İnsan neden yaratıldığına bir baksın

Bu makalede özellikle 6. ve 7. ayetler üzerinde durulacaktır.

Not: Kelimelerin anlamları en altta sözlükte gösterilmiştir.

6. ayetin incelenmesi;

(دَافِقٍ) dafikin kelimesi kökü (دفق) anlamı dökülen-yağdırılan-fışkıran (pour out-pour forth), şiddetle-coşkuyla dökülen-yağdırılan-patlayan (pour out-pour forth vehemence), bol miktarda yağdırılan-dökülen (pour out-pour forth copiously, abundantly) anlamındadır.

(مَآءِmai kelimesinin aslı (موه) kelimesidir. (ه) harfi hafzedilmiş ve (و) harfi (آ)’e dönüşmüştür. Bu kelimenin anlamları; Hans Wehr 4th ed., page 1094 (of 1303): su (water), sıvı madde-akışkan-akıcı (liquid), akışkan sıvı-hareketli sıvı (fluid) anlamlarındadır.

Kelime anlamları ile 6. ayet şu şekilde olur;

# Kelime Anlam Kök
1 hulika yaratıldı خلق
2 min -dan (from)  
3 mâin bir sıvı موه
4 dâfik bol miktarda, dökülen-yağdırılan دفق

 

7. ayetin incelenmesi;

(يَخْرُجُ) yehrucu kelimesi kökü (خرج) anlamı ortaya çıkar (come out), dışarı çıkar (go out), meydana gelir (emerge) anlamındadır.

(بَيْنِ) beyni kelimesi kökü (بين) anlamı ayrılma (separate), uzaklaşma (far distant), ayrı parçalar oluncaya kadar ayrılma (be eminent), ayrı parçalar olarak görünen (appear distinctly) anlamındadır.

Şimdi çok önemli 2 kelimeyi inceleyeceğiz.

(ٱلصُّلْبِ) s-sulbi kelimesi kökü (صلب) anlamı çok sıkı olan (firm), sert-biçimi bozulmayan-kaskatı (rigit), çok çetin-sert (stiff), çok sağlam-sert (robust), çok dayanıklı (sturdy), çok güçlü (strong) anlamlarındadır. Sağlam olması anlamında bu kelimenin omurga kemiği (vertebra) anlamı da vardır.

(ٱلتَّرَآئِبِ) tteraibi kelimesi kökü (ترب) anlamı toz (dust), çok tozlu hale gelen (abounded with dust) anlamındadır. Bu kelimenin bir anlamı da iki meme arasındaki kemiktir (sternum kemiği).  

Kuran’da bazı ayetlerin müteşabih ayet olduklarını biliyoruz. Bu ayetlerin de müteşabih olduğunu söylemek mümkündür. Bilim geliştikçe, insanoğlunun bilgisi arttıkça ayetin farklı yansımaları ortaya çıkar.

‘s-sulbi’ kelimesinin anlamı “bel kemiği/omurga kemiği” olarak alındığında, ‘t-terâib’ kelimesinin anlamı “göğüs kemikleri” olarak alındığında, ‘beyni’ kelimesi anlamı “arası” olarak alındığında ki bu anlamları vermek mümkündür, ayetin başka bir şeyi işaret ettiği görülür. 

Bu makaleyi incelemek için lütfen aşağıdaki linkte tıklayınız.

Çıkar bel kemiği/omurga ve göğüs kemikleri arasından; insanın anne karnında yaratılış evresinde er bezlerinin ‘testisler’ muhteşem yolculuğu.

Ancak Yüce Allah’ın 1-5 ayetlerindeki Târık yıldızına (Nötron yıldızı-Pulsar) vurgu yaptıktan sonra insanın yaratılışını bize delil olarak sunması ve kelimelerin yaygın olarak kullanılan anlamları dikkate alındığında çok büyük bir bilimsel gerçeği işaret ettiği görülür. Bu ayetlerin çok daha büyük anlamları vardır. 

Öncelikle kısa bilimsel bilgiler verelim.

Dev bir yıldızın süpernova patlaması ile etrafa toz-partiküller saçması ve yıldızın içine çökerek Târık yıldızını (Nötron yıldızı-Pulsar) oluşturması nasıl bir süreçtir

Güneş’imizden 10-29 kat daha büyük yıldızların çekirdekleri füzyon reaksiyonu ile atomları-elementleri oluşturur. Örnek olarak 2 hidrojen atomu birleşerek helyum atomuna dönüşür. 26 atom numarası olan demir atomu oluşuncaya kadar demirden hafif tüm atomlar-elementler (Lityum, berilyum, bor, karbon, azot, flor, neon, sodyum, magnezyum, alüminyum, silisyum, fosfor, kükürt, klor, oksijen, nitrojen, flor, potasyum, kalsiyum,  vb.) yıldızın farklı tabakalarında füzyon marifeti ile oluşur. Demir atomu oluştuğunda ise işler tamamen değişir. Demir atomu yıldızın ölüm fermanıdır. Yıldızın çekirdeğinde oluşan demir atomu füzyon reaksiyonuna giremez ve yıldızın inanılmaz bir kuvvetle içe çökmesine neden olur. Bu içe çökme ile birlikte çok kısa bir sürede yıldızın dış tabakaları uzaya doğru patlar. Buna tipik bir süpernova patlaması denir. İçe çökme sırasında demir atomlarının elektronları çekirdeğe girer ve protonlar ile birleşir ve sadece nötronlardan oluşan inanılmaz yoğun (Güneş’imizden 10-29 kat daha büyük bir yıldız sadece 10 km çapında bir küre haline geliyor), inanılmaz derecede sıkı (atomlar bile yok), inanılmaz sert ve inanılmaz sağlam bir yıldız oluşturur. Bu nötron yıldızının maddesi o kadar sağlam ve serttir ki bir kibrit kutusu büyüklüğündeki bir nötron yıldızı maddesi 3 milyar ton ağırlığındadır. Bilye büyüklüğündeki bir nötron yıldızı maddesini Dünya’nın yüzeyine bıraksak direkt olarak Dünya’nın karşı tarafından çıkabilirdi. Dünya’da bildiğimiz hiçbir madde (çelik, karbon fiber, demir vb.) nötron yıldızının sağlamlığı ve sıkılığı ile karşılaştırılamaz bile.

Süpernova patlaması ile yıldızın tabakalarında oluşmuş olan yukarıdaki elementler uzaya bol miktarda toz (dust) halinde saçılır. Bu tozların içindeki demirden daha hafif olan elementler kimyasal reaksiyona girer ve birçok organik maddeyi oluştururlar (Karbon temelli birçok organik madde: monomerler ve polimerler: Karbonitratlar vb.). En bol olan elementler hidrojen ve oksijen olduğu için bol miktarda su molekülü (H2O) de oluşur. İşte bu su molekülleri ve birçok organik molekül çorba gibi karışık bir sıvı oluşturur. Bu sıvı içinde insanın yaratılmasında rol oynayan temel moleküller vardır.

Aşağıda bir süpernova patlaması gösterilmiştir. Merkezde küçük bir nötron yıldızı oluşmuştur. Yıldızın dış katmaları toz halinde uzaya yayılmıştır. 

supernova patlamasi tarik yildizi notron yildizi sudan yaratilis atilan bir sividan yaratilis

 

Evrendeki ilk suyun süpernova patlamalarında oluştuğu süper bilgisayar modelleri ile anlaşılmıştır. 2018 yılında yayınlanan aşağıdaki makalede süpernova patlamasında oluşan şok dalgalarının ve ısının hidrojen ile oksijen atomlarını birleşerek su (H2O) oluşturdukları kesin olarak göstermişir.   

 

supernova ilk su olusumu kuran mucizeler

 

Bu makaleyi okumak için;

Tıklayınız.

# Kelime Anlam Kök
1 yehrucu meydana gelir-ortaya çıkar خرج
2 min  -ndan (from)  
3 beyni ayrılması بين
4 s-sulbi inanılmaz sert-sıkı-sağlam olanın (Tarık yıldızı) صلب
5 ve t-terâib: ve tozlar ترب

 

Peki; insanın yaratılışı bu sıvıdan nasıl oldu?

Süpernova patlaması ile oluşan bu sıvının Dünya’ya yağdırılması ile.

Peki, bu nasıl oldu?

Samanyolu galaksimizde milyarlarca süpernova patlaması milyarlarca yıl boyunca gerçekleşti ve bu patlamalardan oluşan organik madde ve su içeren bu sıvı maddesi tüm galaksiye yayıldı ve dağıldı. Yer çekimi etkisi ile bazı yerlerde genişliği 1-2 ışık yılı olan toz bulutları (nebula) haline geldiler. Bu nebulalar Kuran'da duman olarak adlandırılır. Daha sonra Yüce Allah Güneş sistemimizi, Dünya’mızı ve bizi oluşturmak için duman halinde olan bu toz bulutuna yöneldi. Bu toz bulutunu yer çekimi etkisi ile döndürmeye başladı. Dev bir disk şeklinde dönen bu gaz-toz bulutlarının merkezi o kadar ısındı ve sıkıştı ki ilk kez parladı ve bebek Güneş’imiz olan bir T-Tauri yıldızı doğdu. Bu parlama ile (‘protoplanetary disc’) yıldızdan uzaklaştı ve dönmeye devam etti.   Bu dönüş sırasında maddeler kümelenerek öncelikle çakıl taşları gibi küçük cisimleri oluşturdu, bunlar da birleşerek 200 metre kadar büyüklüğünde cisimleri oluşturdu ve daha sonra daha büyük cisimler oluştu. Yörüngedeki en büyük olan cisim önündeki küçük cisimleri hem kendi etrafında dönüp, hem de Güneş etrafında dönerken yuvarlak-top şeklini aldı. Bu yuvarlak cisim Güneş etrafında ve kendi etrafında dönmeye devam ederken yörüngesi üzerindeki maddeleri süpürerek içine çekmişyörüngesini temizlemiş, bu sayede şişmişbüyümüşgenişlemiş ve Dünya’mızın ‘hadean’ ismi verilen ilk halini almıştır.

Dünya'nın oluşumu ile ilgili makale için lütfen;

Dünya’nın yuvarlatılarak genişletilmesi-büyütülmesi-yörüngesindeki her şeyi temizlemesi

Peki; süpernovaların patlaması sonucu oluşan ve insanının yaratıldığı sıvı Güneş sistemimiz oluşurken nerede? 

Milyarlarca yılda milyarlarca gerçekleşen süpernova patlaması ile oluşan yukarıda anlatılan su ve organik molekülleri içeren sıvıyı  içeren kayalar güneş sistemimizin dış kısımlarında milyarlarca sayıda küçük parçalar halinde, donmuş halde Güneş etrafında dönmektedirler. Bir hipoteze göre gaz devi Jüpiter’in yörüngesi biraz Güneş’e doğru kaydı ve önündeki bu donmuş haldeki organik çorba benzeri sıvıyı içeren madde parçalarını Dünya’ya doğru yönlendirdi. Dünya’ya yönelen bu parçalar Dünya’ya gökyüzünden milyonlarca yıl boyunca yağdı-akıtıldı-boşaltıldı. Sonunda Dünya’daki okyanuslar oluştu. Dünyadaki okyanuslardaki su ve organik maddeler evrim süreci ile tüm canlıları oluşturdu. 

21:30 ayetinde 'O küfre sapanlar görmediler mi ki gökler ve yer bitişik idi, biz onları ayırdık. Her canlı şeyi su (sıvı)-dan oluşturduk-yarattık. Hala iman etmeyecekler mi?'

Bu ayet ile ilgili detaylı inceleme için lütfen;

‘Her canlı şeyi sudan yarattık’: Kuran ve evrim teorisi

Yüce Allah insanı ve Dünya üzerinde yaşayan her canlı şeyi 6-7. ayetlerde anlatılan çok sert-çok sıkı olan nötron yıldızı ile toz bulutunun birbirinden ayrılması ile (Süpernova patlaması) oluşan su ve organik moleküllerden meydana gelen-ortaya çıkan bu sıvıyı uzaydan Dünya üzerine yağdırmış ve Dünya üzerinde evrim süreci geçirterek yaratmıştır.

 Konunun ders olarak anlatımı;

Yukarıda verilen kelimelerin anlamları;

(دَافِقٍ) dafikin kelimesi kökü (دفق) anlamı

dfk 1

dfk 2

 

(مَآءِmai kelimesinin (موه) anlamı;

mai kuran mucizeler evrim teorisi ve kuran

 

(يَخْرُجُ) yehrucu kelimesi kökü (خرج) anlamı;

krc

 

(بَيْنِ) beyni kelimesi kökü (بين) anlamı;

byn

 

(ٱلصُّلْبِ) s-sulbi kelimesi kökü (صلب) anlamı;

slb 1

slb 2

 

(ٱلتَّرَآئِبِ) tteraibi kelimesi kökü (ترب) anlamı;

trb 1

trb 2

En doğrusunu Allah bilir.