Kuran’a göre evrendeki her şeyin bilgisinin (Big Bang ile başlamasından kıyamete kadar her şeyin) bir kitapta kayıtlı olduğunu görmekteyiz. Yüce Allah bu bilgi deposuna Levh-i mahfuz ismi vermiştir. Korunan levha demektir.

Bu konu ile ilgili aşağıdaki makaleyi mutlaka okumanızı rica ederim.

Levh-i mahfûz nedir? Korunan bir levha

Kısaca bu korunan levhanın özellikleri incelendiğinde;

  • Korunmuştur.
  • Saklıdır. Görünemez.
  • Levha şeklindedir (Yayılmış, düzleşmiş)
  • Kitap olarak tarif edilir. Bunun nedeni bilgi içermesidir. Evrenin geçmiş ve gelecek tüm bilgilerini bir bilgisayar hard diski gibi depolamıştır.

Bütün bunlar düşünüldüğünde korunmuş ve saklı olan bu kitabın (korunmuş levha, ‘Levh-i mahfûz’) holografik evren prensibi çerçevesinde evrenimizi bir üst boyuttan saran 2D (2 boyutlu) zar (membrane) olduğu anlaşılır.

Holografik evren prensibiholographic universe principle’ kısaca şudur;

Evrenimizi bir üst boyuttan saran 2 boyutlu (levha şeklinde, kağıt gibi) bir zar mevcuttur. Bu zar evrenin oluşumdan yok olmasına kadar zaman boyutu dahil olmak üzere en ufak Planck alanındaki bilgileri saklar. Diğer bir deyiş ile evren bir hologramdır. Bu zarda-levhada saklı olan bilgilerin yansımasıdır.

Holografik evren prensibi ‘holographic universe principle’ ile ilgili çok sayıda bilimsel makale yayınlandı. Özellikle sicim teorisi (‘String theory’) ile bağlantı kurabilmesi büyük bir avantaj sağlamaktaydı bu teoriye.

Holografik evren prensibi ‘holographic universe principle’ ve sicim teorisi Kuran’ın bize sunmuş olduğu kozmik işaretler ile uyumluluk arz etmektedir.

Kuran’daki Ruh kavramı, Levh-i mahfuz kavramı, evrenin en küçük yapı taşının sicimler (ipliksi yapılar) olması, evrenin örülmüş olması, her şeyin çiftler haline yaratılması (Süper Simetri), çoklu düz evrenler kavramı, Big-Bounce kavramı bize sicim teorisi ve holografik evren prensibininholographic universe principledoğru olduğunu desteklemektedir.

levhi mahfuz holografik evren

 

Holografik evren prensibiholographic universe principle’ ile ilgili en büyük kanıtlardan birisi de 2017 yılında geldi.  

Evrenin ilk yaratılış anını gözlemlemek için çalışan Planck uydusunun verilerini yorumlayan çok uluslu bir ekip (Niayesh Afshordi, Claudio Corianò, Luigi Delle Rose, Elizabeth Gould, and Kostas Skenderis) ‘Physical Review Letters’ dergisinde 27 Ocak 2017 tarihinde bir makale yayınladılar. Çalışmalarını sonucu şu şekilde özetlenebilir;

Planck uydusunun verileri evrenin erken dönem yaratılış evrelerinde bir hologram olduğu yönündeki matematiksel modeller ile birebir uyuşmaktadır. Bu çalışma şu an içinde yaşadığımız evrenin bir hologram olduğunu henüz ispatlamamakla birlikte evrenin ilk anlarında bir hologram olduğunu, bu hologramın bilgilerinin 2 boyutlu bir zardan geldiğini kanıtlamaktadır.

levhi mahfuz holografik evren fizik makalesi kader kavrami

Makalenin tam metni aşağıdaki linkten indirilebilir. 

Sonuç olarak;

Yüce Allah’ın şerefli Kuran’da bildirdiği, Levh-i mahfuz olarak bize anlattığı bu kitabın varlığını bilimsel olarak da ispatlanmış oldu.

Konunun ders olarak anlatımı;

En doğrusunu Allah bilir.