Onlara “fateel  (فَتِيلً ) kadar haksızlık yapılmaz

 

Sicim teorisi (M teorisi) son yıllarda evrenimizin neden oluştuğunu açıklayabilen en iyi teoridir. Fizikteki ilerlemeler ile evrenin atomlar ve atom altı parçacıklar (proton, nötron vb.), elektronlar ve fotonlar gibi yapılardan oluştuğu keşfedildi. Fakat bu parçacıklar neden oluşmaktaydı? Evrenin kumaşı neden oluşmaktaydı? Evreni oluşturan en küçük yapı neydi? Bu sorular cevapsız kalıyordu. Sicim teorisinin ortaya çıkması ile tüm sorular cevaplanmış oldu.

Sicim teorisine göre evrenin yapı taşı sicimlerden (iplikciklerden) oluşur. Evrende bulunan her şey ama her şey sicimlerden meydana gelmektedir. Bu sicimler bükülmekte, kıvrılmakta ve titreşmektedirler. Sicim teorisi yerçekimi kuvveti, elektromanyetik kuvvet, zayıf ve güçlü nükleer kuvvet, karanlık madde, karanlık enerji, kara delikler, bing bang gibi olayların tamamı matematiksel olarak açıklayabilmektedir.

Aşağıdaki animasyonda sicimlerin bükülmeleri, kıvrılmaları ve titreşim (vibrasyon) yapmaları gösterilmiştir. Farklı titreşen sicimler maddeleri oluşturmaktadır.

m theory. string sicim teorisi kuran mucizesi evrenin neden yapimis allah

 

Bu evrenin ve evrenlerin yaratıcısı olan Yüce Allah Kuran’da acaba bize en küçük olan (kendisinden daha küçüğü olmayan) bu yapı ile ilgili bir işaret vermiş olabilir mi diye Kuran’a baktığımızda büyük bir delil ve mucize görürüz.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

542|4|49|أَلَمْ تَرَ إِلَى ٱلَّذِينَ يُزَكُّونَ أَنفُسَهُم بَلِ ٱللَّهُ يُزَكِّى مَن يَشَآءُ وَلَا يُظْلَمُونَ فَتِيلًا

E lem tera ilallezine yuzekkune enfusehum. Belillahu yuzekki men yeşau ve la yuzlemune fetila.

Kendilerini temize çıkaranları görmedin mi? Hayır; Allah, dilediğini temizleyip yüceltir. Onlar, (fateel) iplikçik kadar bile haksızlığa uğratılmazlar.

570|4|77|أَلَمْ تَرَ إِلَى ٱلَّذِينَ قِيلَ لَهُمْ كُفُّوٓا۟ أَيْدِيَكُمْ وَأَقِيمُوا۟ ٱلصَّلَوٰةَ وَءَاتُوا۟ ٱلزَّكَوٰةَ فَلَمَّا كُتِبَ عَلَيْهِمُ ٱلْقِتَالُ إِذَا فَرِيقٌ مِّنْهُمْ يَخْشَوْنَ ٱلنَّاسَ كَخَشْيَةِ ٱللَّهِ أَوْ أَشَدَّ خَشْيَةً وَقَالُوا۟ رَبَّنَا لِمَ كَتَبْتَ عَلَيْنَا ٱلْقِتَالَ لَوْلَآ أَخَّرْتَنَآ إِلَىٰٓ أَجَلٍ قَرِيبٍ قُلْ مَتَٰعُ ٱلدُّنْيَا قَلِيلٌ وَٱلْءَاخِرَةُ خَيْرٌ لِّمَنِ ٱتَّقَىٰ وَلَا تُظْلَمُونَ فَتِيلًا

E lem tera ilallezine kile lehum kuffu eydiyekum, ve ekimus salate ve atuz zekat, fe lemma kutibe aleyhimul kıtalu iza ferikun minhum yahşevnen nase ke haşyetillahi ev eşedde haşyeh, ve kalu rabbena lime ketebte aleynal kıtal, lev la ahhartena ila ecelin karib. Kul metaud dunya kalil, vel ahıratu hayrun li menitteka ve la tuzlemune fetila.

Kendilerine; 'Elinizi (savaştan) çekin, namazı kılın, zekatı verin' denenleri görmedin mi? Oysa savaş üzerlerine yazıldığında, onlardan bir grup, insanlardan Allah'tan korkar gibi hatta daha da şiddetli bir korkuyla korkuya kapılıyorlar ve: 'Rabbimiz, ne diye savaşı üzerimize yazdın, bizi yakın bir zamana ertelemeli değil miydin?' dediler. De ki: 'Dünyanın metaı azdır, ahiret, ise muttakiler için daha hayırlıdır ve siz (fateel) iplikcik kadar bile haksızlığa uğratılmayacaksınız.'

2098|17|71|يَوْمَ نَدْعُوا۟ كُلَّ أُنَاسٍۭ بِإِمَٰمِهِمْ فَمَنْ أُوتِىَ كِتَٰبَهُۥ بِيَمِينِهِۦ فَأُو۟لَٰٓئِكَ يَقْرَءُونَ كِتَٰبَهُمْ وَلَا يُظْلَمُونَ فَتِيلًا

Yevme ned'u kulle unasin bi imamihim, fe men utiye kitabehu bi yeminihi fe ulaike yakreune kitabehum ve la yuzlemune fetila.

Her insan grubunu imamlarıyla çağıracağımız gün, artık kimin kitabı sağ eline verilirse, onlar kitaplarını okuyacaklar ve onlar, bir (fateel) iplikçik kadar bile haksızlığa uğratılmazlar.

 

Bu 3 ayette Yüce Allah hiç kimsenin haksızlığa uğratılmayacağını bildirmektedir. Ama bunu bildirirken çok önemli bir kelime kullanmaktadır. Bu kelime fateel  (فَتِيلً ) kelimesidir. Ayetteki fateel  (فَتِيلً ) kelimesi string (sicim), wick (fitil), twisted (bükülmüş-kıvrık), entwined, woven (örülmüş,dokunmuş) anlamlarındadır.

En prestijli Arapça-İngilizce sözlüklerinden birisi olan Steingass'da fateel  (فَتِيلً ) kelimesinin ingilizce karşılığı 775. sayfada görülmektedir. (F. SteingassAsian Educational Services, 1993, 1242 sayfa bir kitaptır).
Bu kelimenin string (sicim) anlamına geldiği net olarak görülür. Hatta kelimenin diğer anlamları birlikte düşünüldüğünde kıvrılmış iplik (kıvrılmış sicim) anlamı daha doğrudur.  
 

fateel fitil kelimesi Steingass arapca ingilizce sozluk string kuran mucizeler

 

Aşağıdaki resimde kıvrılmış bir fitil görülmektedir.

wick fitil kuran mucizeler string sicim teorisi evrenin yapi tasi

Anlam birleştirildiğinde yüce Allah’ın evrende kendisinden daha küçük hiçbir şeyin olmadığı sicimleri (string) işaret ettiği net bir şekilde görülür.

Sicimler (String):

  • Evredeki en küçük yapılardır. Evrende sicimlerden daha küçük bir yapı yoktur. O kadar küçüktürler ki atom çekirdeği güneş sistemimizin büyüklüğünde olsaydı 1 sicim (string) ancak bir ağaç boyutunda olurdu.
  • Fitile benzer yapıları vardır.
  • Kıvrılırlar ve titreşirler.
  • Evren bu sicimlerin iplik gibi örülmesi ile meydana gelmiştir. Diğer bir deyiş ile titreşen sicimlerden örülmüştür.

Yüce Allah yukarıdaki 3 ayette “fateel  (فَتِيلً ) kadar haksızlık yapılmaz” buyurarak evrendeki her şeyi oluşturan ve evrendeki en küçük yapıları işaret etmiş olabilir.

Konunun ders olarak anlatımı;

En doğrusunu Allah bilir.