Yüce Allah 51:49 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4722|51|49|وَمِن كُلِّ شَىْءٍ خَلَقْنَا زَوْجَيْنِ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Ve min kulli şey’in halaknâ zevceynî leallekum tezekkerûn.

Ve her bir şeyden, yarattık çift; belki öğüt alırsınız/hatırlarsınız.

Ayette geçen (زَوْجَيْنِ) zevceyni kelimesinin anlamı çift-eş (pair) demektir. Yüce Allah her şeyi çiftler, eşler halinde yarattığını buyurmakta ve bundan öğüt ve ders almamızı istemektedir.

 super s,metri zevce arapca ingilizce kuran mucizeler

Demek ki evrendeki her şey çiftler haline yaratılmıştır. Modern bilim bu çiftler halinde yaratış hakkında bir şey söylüyor acaba?

Evrenin nasıl yaratıldığını ve neden oluştuğunu en iyi açıklayan M-teorisi (Süper-Sicim Teorisi) bu konuda açıklama yapmaktadır. M-teorisine göre 10-33 cm boyutunda evrenin en küçük yapıları olan sicimler farklı titreşimler-vibrasyon yaparak parçacıkları oluştururlar. Evrendeki en küçük yapının sicimler olduğunu Kuran'da Yüce Allah bize bildirmiştir.  Şimdiye kadar birçok parçacık tespit edildi. M-teorisine göre her parçacığın mutlaka bir eşinin olması matematiksel olarak gerekmekte. M-teorisi buna süper simetri demektedir.

Aşağıdaki resimde solda standart atom altı parçacıkları görülüyor. Sağdaki parçacıklar ise bunların tam simetriği, çifti, eşi. 

super simetri sicim teorisi kuran mucizeler

 

Bu simetrik parçacıklar deneylerle kanıtlandı mı?

CERN’de yapılan araştırmalarda bu makalenin yazıldığı ana kadar henüz bir simetrik parçacık saptanamadı. Bu simetrik parçacıkların kütlelerinin çok büyük olmasından kaynaklanıyor olabilir. Fakat indirekt olarak süpersimetrinin gerçek olduğu yönünde kanıtlar vardır.

super simetri m teorisi sicim teorisi kanit var mi

 

Evrenimizi en iyi açıklayan M-teorisi süper simetrinin olması gerektiğini söylemektedir. Yani evreni ve her şeyi oluşturan atom altı parçacıkların çiftler halinde yaratılmış olduğunu matematiksel olarak ispat etmektedir. Tıpkı ayette Yüce Allah’ın her şeyi ama her şeyi çiftler halinde yarattım buyurması gibi.

Her şeyin çiftler haline yaratılmasına bir başka delil de madde ve anti-maddenin yaratılmasıdır.

Ve gök, yükseltti onu ve koydu mizanı (dengeyi): Madde ve anti-madde dengesi

En doğrusunu Allah bilir.