Yüce Allah 65:12 ayetinde evrende Güneş sistemimiz dışında Dünya benzeri kayalık gezegenler yarattığını bildirmiştir. Bu konu ile ilgili detaylı makale için tıklayınız. Şimdi bu gezegenlerde canlı varlıklar yaşıyor mu sorusuna yine Kuran’dan cevap arayalım.

Yüce Allah 42:29 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4299|42|29|وَمِنْ ءَايَٰتِهِۦ خَلْقُ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ وَمَا بَثَّ فِيهِمَا مِن دَآبَّةٍ وَهُوَ عَلَىٰ جَمْعِهِمْ إِذَا يَشَآءُ قَدِيرٌ

Ve min âyâtihî halku s-semâvâti ve l-ardı ve mâ besse fîhimâ min dâbbetin, ve huve alâ cem’ihim izâ yeşâu kadîr.

Ve ayetlerindendir O’nun; yaratılışı göklerin ve ardın/yerin; ve çoğaltıp yayması ikisinin içinde bir canlıdan/bir hareketliden/bir debelenenden; ve O, dilediği vakit onları bir araya getirme üzerine güç yetirendir.

 

(ٱلسَّمَٰوَٰتِ) semavati kelimesi kökü (سمو) olup gökler anlamındadır. Kuran’da gökler kelimesi tüm evren için kullanılır. Gök, gökler, 7 gökler kavramları için lütfen tıklayınız

(ٱلْأَرْضِ) ardı kelimesi kökü (ارض) olup yeryüzü (Dünya gezegeni) anlamındadır.

(بَثَّ) besse kelimesi kökü (بثث) yaymak (disperse), dağıtmak (scatter), yaymak-serpmek (spread) anlamındadır. (Lane's Lexicon, page 151 (of 3039))

(دَآبَّةٍ) dabbeh kelimesi kökü (دبب) hareket eden canlı olan varlıklar anlamındadır.

Ayrıca Yüce Allah başka bir ayette;  

Yüce Allah 24:45 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

2834|24|45|وَٱللَّهُ خَلَقَ كُلَّ دَآبَّةٍ مِّن مَّآءٍ فَمِنْهُم مَّن يَمْشِى عَلَىٰ بَطْنِهِۦ وَمِنْهُم مَّن يَمْشِى عَلَىٰ رِجْلَيْنِ وَمِنْهُم مَّن يَمْشِى عَلَىٰٓ أَرْبَعٍ يَخْلُقُ ٱللَّهُ مَا يَشَآءُ إِنَّ ٱللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ

Vallâhu halaka kulle dâbbetin min mâin, fe minhum men yemşî alâ batnihi ve minhum men yemşî alâ ricleyni ve minhum men yemşî alâ erbain, yahlukullâhu mâ yeşâu, innellâhe alâ kulli şey’in kadîr.

Ve Allah yarattı her bir canlıyı/bir hareketliyi/bir debeleneni sudan; öyle ki onlardan kimi yürür karnı üzerinde; ve onlardan kimi yürür iki ayak üzerinde; ve onlardan kimi yürür dört (ayak) üzerinde; yaratır Allah dilediğini; doğrusu Allah her şey üzerine güç yetirendir.

Bu ayette de (دَآبَّةٍ) dabbetin kelimesi geçmektedir. Fakat bu ayette Yüce Allah bu kelimeyi bizim anlamanız için biraz detaylandırmıştır. Bu hareket eden canlılardan örnekler vermektedir. Bu canlıların bazılarının karınları üzerinde, bazılarının 2 ayağı üstünde, bazılarının ise 4 ayağı üstünde yürüdüklerini bildirmiştir. Muhakkak ki hareket eden bu canlıların tamamı bunlardan ibaret değildir. Ayette tariflenen örneklerden çok daha fazla ve çeşitli canlıların olması muhtemeldir. Önemli olan (دَآبَّةٍ) dabbetin kelimesinin canlı ve hareket eden tüm canlılar anlamına geldiğini Yüce Allah'ın bize göstermesidir. 

42:29 ayetinde (فِيهِمَا) fihima kullanılmıştır ki her ikisinin içine demektir. Sadece Dünya'da değil, göklerde de (evrende de). Canlılar her ikisine de yayılmıştır.   

Samanyolu galaksimizde yaklaşık 400 milyar yıldız vardır. Bu yıldızların her birinin etrafında onlarca gezegen mevcuttur. Bu gezegenlerin etrafında dönen uydular vardır. Evrenimizde milyarlarca galaksi vardır. 42:29 ayeti ışığında Yüce Allah’ın tüm evrene canlı varlıkları yaydığı düşünülürse evrende canlı varlıklar içeren milyarlarca gezegen olduğu rahatlıkla söylenebilir. Ayette Dünya gezegeni örnek olarak verildiğine göre bu gezegenlerde Dünya'mızdakine benzer canlılar olma ihtimali yüksektir.

Kuran'ın dışında uzayda canlı varlıkların yaşadığını bildiren bir kitap var mıdır?

Uzayda canlı varlıkların bulunduğunu iddia etmek bilim adamları arasında bile alay konusu olmaktaydı düne kadar. Kuran 1400 yıl önceden bu gerçeği kimseden çekinmeden söylemiştir. Çünkü evrenin yaratıcısı olan Yüce Allah'tan gelmektedir. Günümüzde modern bilim artık Güneş dışı yıldızların etrafında dönen kaya gezegenler keşfetti. Çok kısa bir süre içinde Kuran'ın bildirdiği gerçek ortaya çıkacaktır. Bu gezegenlerde hayat olduğu bilim tarafından keşfedilecektir. 

Aşağıdaki resimde Hubble uzay teleskopunun bir insan tırnağı kadar küçük bir alanda tespit ettiği binlerce galaksi görülmektedir. Tüm evrende milyarlarca galaksi vardır. Her bir galakside milyarlarca yıldız vardır. Her yıldız etrafında dönen onlarca gezegen vardır. Bu gezegenler etrafında dönen uydular vardır.  

evren milyarlarca galaksi yasam kuran mucizeler

 

Kuran'a göre evrende milyarlarca Dünya benzeri gezegende milyarlarca canlı varlık yaşamaktadır. Modern bilim kısa sürede bu hayatları tespit edecektir.  

planet exoplanet dunya disi yasam kuran mucizeler

Konunun ders olarak anlatımı; 

En doğrusunu Allah bilir.