Yüce Allah Talak suresi (65. sure) 12. ayette şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5227|65|12|ٱللَّهُ ٱلَّذِى خَلَقَ سَبْعَ سَمَٰوَٰتٍ وَمِنَ ٱلْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ يَتَنَزَّلُ ٱلْأَمْرُ بَيْنَهُنَّ لِتَعْلَمُوٓا۟ أَنَّ ٱللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَىْءٍ قَدِيرٌ وَأَنَّ ٱللَّهَ قَدْ أَحَاطَ بِكُلِّ شَىْءٍ عِلْمًۢا

Allahullezi halaka seb'a semavatin ve minel ardı mislehunn, yetenezzelul emru beynehunne li ta'lemu ennallahe ala kulli şey'in kadirun ve ennallahe kad ehata bi kulli şey'in ilma.

Allah O'dur ki, yarattı yedi gökleri ve yerden (Dünya gezegeninden) onlar gibisini. Emir/iş ve oluş onlar arasında sürekli iner ki, Allah'ın her şeye kadir olduğunu ve Allah'ın bilgi bakımından her şeyi kuşattığını bilesiniz.

 

Ayette geçen (ٱلْأَرْضِ) (l-erdi) (yer) kelimesi belirlilik takısı (İngilizcedeki 'the') ile kullanılmış ve üzerinde yaşadığımız yeryüzü (Dünya gezegeni) anlamında kullanılmıştır. (مِثْلَهُنَّ) (mislehunne) kelimesi ise 'onların benzerini' anlamındadır.

Ayet detaylandırıldığında;

#

Kelime

Anlam

Kök

1

allahu:

Allah

 

2

llezi:

O'dur ki

 

3

haleka:

yarattı

خلق

4

seb'a:

yedi (çok sayıda)

سبع

5

semavatin:

gökleri (yıldız sistemlerini ki yıldızdan ve onun etrafında dönen atmosfere (gök) sahip çok sayıda gezegenden oluşur)

سمو

6

ve mine:

   

7

l-erdi:

ve yerden (Dünya’dan)

ارض

8

mislehunne:

onlar gibisini (sayıca çoklu)

مثل

9

yetenezzelu:

iner

نزل

10

l-emru:

buyruğu

امر

11

beynehunne:

bunlar arasında

بين

12

litea'lemu:

bilesiniz diye

علم

13

enne:

şüphesiz

 

14

llahe:

Allah'ın

 

15

ala:

üzerine

 

16

kulli:

her

كلل

17

şey'in:

şey

شيا

18

kadirun:

kadir olduğunu

قدر

19

ve enne:

ve şüphesiz

 

20

llahe:

Allah'ın

 

21

kad:

muhakkak

 

22

ehata:

kuşatmış bulunduğunu

حوط

23

bikulli:

her

كلل

24

şey'in:

şeyi

شيا

25

ilmen:

bilgice

علم

 

Ayette geçen 7 gökler (çoklu gökler) çoklu yıldız sistemleridir. Tıbki bizim Güneş sistemimiz gibi. Bir Güneş (yıldız) sisteminde her gezegenin atmosferi (gök) vardır. Dolayısı ile bir yıldız sistemi çok sayıda gök içerir. Evrende çok çok sayıda yıldız sistemi vardır.  Yani çoklu gökler vardır evrende. Ayetten anladığımız Yüce Allah'ın Dünya'dan da (yerden de) çoklu yıldız sistemleri gibi çok sayıda yarattığıdır.  Yüce Allah Dünya benzeri gezegenler yaratmıştır. Bize 1400 yıl önceden bu bilgiyi vermiştir. Ama insanlık bu bilgiyi modern bilimin gelişmesine kadar anlayamamıştır. Modern bilimin gelişmesi ile uzay teknolojisi gelişmiş ve diğer yıldızların yörüngesindeki gezegenleri tespit edebilecek sistemler oluşturulmuştur.

Kepler uzay aracı (Kepler görevi) dünya yörüngesine yerleştirilmiş ve gökyüzünün çok küçük bir alanındaki yıldızlara odaklanmıştır. Gelişmiş teknikler kullanarak bu yıldızların yörüngesindeki gezegenleri aramaya başlamış ve yakın zamanda belki de insanlık tarihinin en önemli keşfini yapmıştır. Bu keşif Güneş’imiz dışında birçok yıldızın etrafında dönen tıpkı ayetteki gibi dünyamız benzeri gezegenlerin bulunmasıdır. Bu çok büyük bir keşiftir.

Kepler uzay aracının keşfettiği dünya benzeri gezegenlere Kepler22b adlı gezegen örnek olarak verilebilir. Bu gezegenin yıldızı Güneş'imiz sınıfında olup G-tipi bir yıldızdır. Bizden 600 ışık yılı uzaklıktadır. Bu gezegende bir yıl 289 gündür. Dünya'mızın 2.4 katı kütleye sahiptir. Aşağıdaki resimde boyutlar ölçeklendirilerek verilmiştir.

Kepler22b kuran mucizeler dunya benzeri exoplanets gunes disi gezegenler

 

Artık kesin olarak biliyoruz ki evrenimizde birçok yıldızın yörüngesinde dünya benzeri gezegenler var. Belki de milyarlarca yıldızın yörüngesinde milyarlarca dünya benzeri gezegen var. Bu gezegenlerin birçoğunda karbon temelli akıllı yaşamlar olma ihtimali de vardır. Bu bilgiyi 1400 yıl önce, hiç bir bilimsel araçları olmayan bir toplumda yaşamış olan bir peygamber nasıl bilebilir? Modern bilimin bile ancak keşfedebildiği bu muhteşem bilgiyi ancak ve ancak evrenlerin yaratıcısı olan bildirmiş olabilir. Bu da bize Kuran'ın evrenlerin yaratıcısından geldiğinin kesin kanıtıdır.

Konunun ders olarak anlatımı;

En doğrusunu Allah bilir.