Evrenimiz yokluktan (hiçlikten) var olmamıştır. Yokken var olmuşturYüce Allah'ın hiperuzayda (evrenimiz üstü boyutlar) oluşturduğu bir enerji ile yokken var edilmiştir. 

 

Evrenin yaratılması ile ilgili Yüce Allah 2 ayette çok özel bir kelime kullanmıştır.

Yüce Allah 2:117 ve 6:101 ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

124|2|117|بَدِيعُ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ وَإِذَا قَضَىٰٓ أَمْرًا فَإِنَّمَا يَقُولُ لَهُۥ كُن فَيَكُونُ

Bedîu s-semâvâti vel ard, ve izâ kadâ emren fe innemâ yekûlu lehu kun fe yekûn.

Benzersiz meydana getirendir gökleri ve yeri; ve karar verdiği/hükmettiği vakit bir emre/bir işe; o durumda şüphesiz sadece der ona: “Ol!”; böylece o, oluverir.

890|6|101|بَدِيعُ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ أَنَّىٰ يَكُونُ لَهُۥ وَلَدٌ وَلَمْ تَكُن لَّهُۥ صَٰحِبَةٌ وَخَلَقَ كُلَّ شَىْءٍ وَهُوَ بِكُلِّ شَىْءٍ عَلِيمٌ

Bedîu s-semâvâti vel ard, ennâ yekûnu lehu veledun ve lem tekun lehu sâhıbetun, ve halaka kulle şeyin, ve huve bikulli şey’in alîm.

Benzersiz meydana getirendir gökleri ve yeri; nasıl olur O'na bir çocuk? Ve asla olmaz O’na bir arkadaş/bir yoldaş; ve yarattı her şeyi; ve O’dur her şeyi bilen.

 

(بَدِيعُ) bediu kelimesi Kuran’da 2 ayette (yukarıdaki ayetler) geçer. Kelimenin kökü (بدع)  daha önceden var olan hiçbir şey ile benzeşmeyen bir şeyi yapmak-oluşturmak-başlatmak, orijinal ve yeni (novelty, newly) meydana getirmek, daha önce bilinmeyen-benzeri olmayan muhteşem bir şey oluşturmak, daha önce var olmayan bir şeyi var etmek-meydana getirmek anlamındadır. (Lane's Lexicon, page 167 (of 3039)).

Bu kelime Kuran’da sadece 2 yerde geçmekte ve evren için kullanılmaktadır. Yüce Allah evrenimiz için gökler demektedir. Gök, gökler ve 7 gökler kavramları için lütfen tıklayınız.

Kelimenin anlamları düşünüldüğünde evren için orijinal, benzersiz ve muhteşem bir şekilde yokken var edildiği bir yaratma söz konusudur.

Gerçekten de evren büyük patlama ‘Big Bang’ ile tekillik halindeki ölçülemeyecek kadar büyük bir enerjiden yaratılmıştır. Zaman yoktur, mekan yoktur, evren adına hiç bir şey yoktur. Big Bang ile tekillik halinden daha önce olmayan mekan ve zaman oluşur. Bu enerjiden evrendeki kuvvetlerin oluşması (yer çekimi, güçlü nükleer kuvvet, zayıf nükleer kuvvet ve elektromanyetizma), atom altı parçacıkların oluşması, elektronların oluşması, hidrojen ve helyum atomu ile birlikte fotonun oluşması (ışık), evrendeki tüm elementlerin oluşması, karanlık enerji ve karanlık maddenin oluşması ile daha önce var olmayan benzersiz bir evren oluşmuştur. Yüce Allah Kuran’da 7 gökler tamlamasını kullanmaktadır. Belki de çok ama çok sayıda evrenler vardır ama her evren kendine özgüdür ve içerdiği fizik kuralları farklıdır.    

Sonuç olarak evrenin yaratılması ile ilgili (بَدِيعُ) bediu kelimesi kullanılması tesadüf değildir. Evrenin benzersiz, hiçbir şey örnek alınmadan, yokken (zaman ve mekan yok) hiperuzaydaki bir enerji ile yaratıldığı zaten modern bilim tarafından da kanıtlanmıştır (Big Bang teorisi ile tekillikten). Evren tekillik halindeki ölçülemeyecek kadar büyük bir enerjiden oluşmuştur.

Evrenin yokken var edilerek yaratılması iyi anlaşılmalıdır. Yüce Allah her şeyi koymuş olduğu evrenimiz içinde yada evrenimiz üstü kurallara göre işletir. (Evrenimiz veya çoklu evrenler dışındaki boyutlarda da (hiperuzay) Yüce Allah'ın koymuş olduğu, şu an için bilmediğimiz kurallar-fizik yasaları geçerlidir.). Big Bang öncesi hiperuzayda bizim şu ana kadar anlayamadığımız ve tespit edemediğimiz farklı fizik kuralları muhtemelen geçerlidir. Big bang öncesi zaman olmayabilir ama farklı türde zaman benzeri oluşumlar olabilir. Yüce Allah Kuran'ın hiç bir yerinde gökleri yokluktan (hiçlikten) var ettim buyurmamaktadır. Yokken var ettim buyurmaktadır.  

Evrenimiz yokluktan (hiçlikten) var olmamıştır. Yokken var olmuştur. Yüce Allah'ın henüz kavrayamadığımız hiperuzaydaki bir enerjisi ile yokken var edilmiştir. 

Evrenimiz bizim henüz anlayamadığımız bir enerji türünden var olmuştur. Enerjinin sicimlere ve dolayısı ile maddeye ve kuvvetlere dönüşmesi ile evren var olmuştur. Uzay mekan ve zaman yokken var edilmiştir. Ama evren oluşmadan önce hiç bir şey yoktu, evren yokluktan oluştu demek yanlış anlaşılabilir

Evrenimizin olası bir görüntüsü. Resimdeki her bir nokta bir galaksidir. Her galakside milyarlarca yıldız vardır. 

evren

Konunun ders olarak anlatımı;

En doğrusunu Allah bilir.