Yüce Allah 23:18 ayetinde şu şekilde buyurmuştur. 

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

2689|23|18|وَأَنزَلْنَا مِنَ ٱلسَّمَآءِ مَآءًۢ بِقَدَرٍ فَأَسْكَنَّٰهُ فِى ٱلْأَرْضِ وَإِنَّا عَلَىٰ ذَهَابٍۭ بِهِۦ لَقَٰدِرُونَ

Ve enzelnâ mines semâi mâen bi kaderin fe eskennâhu fîl ardı ve innâ alâ zehâbin bihî le kâdirûn.

Ve indirdik gökten bir su; bir ölçüyle; öyle ki sakinleştirdik/durdurduk onu yerde/yeryüzünde; ve doğrusu biz onu gidermeye/uzaklaştırmaya mutlak kadirleriz.

 

(أَسْكَنَّٰهُ) eskennahu kelimesi kökü (سكن) sakinleşmek (tranquil), durağan hale gelmek (to be or become still) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 487 (of 1303). Bu kelime güzel Türkçemize de sakinleşmek olarak geçmiştir.

(ذَهَابٍۭ) zehabın kelimesi kökü (ذهب) uzaklaşmak (to go away, depart), ortadan kaybolmak (vanish, disapper)   Hans Wehr 4th ed., page 361 (of 1303) anlamındadır

Yüce Allah bu ayette gökten (uzaydan) suyu Dünya’ya indirdiğini ve onu Dünya’da tuttuğunu-durdurduğunu-sakinleştirdiğini vurgulamıştır.

Bu ayeti yağmurun yağdırılması olarak algılayanlar olmuş olsa da ayetteki fiillere dikkat edildiğinde bunun hatalı bir yaklaşım olduğu veya eksik olduğu anlaşılır. Ayetteki ‘enzelnaindirdik, ve ‘feeskennahudurdurduk-sakinleştirdik fiillerinin geçmiş zaman (mazi) ile gelmesi çok önemlidir. Yüce Allah suyu indirmeyi ve onu yeryüzünde sabitleme olayını geçmişte yaptığını bildirmektedir.  

Gök kelimesi bu ayette uzay olarak tanımlanmıştır. Daha detaylı bilgi için lütfen aşağıdaki makaleyi okuyunuz.

https://kuranmucizeler.com/kuran-da-gok-sema-gokler-semavat-7-gokler-seb-a-semavatin-anlamlari-atmosfer-galaksimizdeki-duman-gunes-sistemi-evren-ve-coklu-evrenler

 

Kuran’dan anladığımıza göre Dünya üzerindeki su, canlı olan her şeyin yaratıldığı su, insanın yaratıldığı su süpernova patlamalarından oluşmaktadır. Evrende ilk su Tarık yıldızlarını oluşturan (Nötron yıldızları) süpernova patlamaları ile oluşmuştur.

Daha detaylı inceleme için lütfen aşağıdaki makaleyi okuyunuz;

https://kuranmucizeler.com/tarik-yildizi-pulsar-vuruslu-yildiz-notron-yildizi-insan-neden-yaratildigina-bir-baksin-2

 

Evrenin her yanına dağılan bu su molekülleri gaz ve toz bulutlarında (nebula) bol miktarda bulunuyordu.

Güneş’imizin böyle bir nebuladan (Kuran’a göre duman) oluştuğunu biliyoruz. Güneş sistemi ve gezegenler oluşurken bol miktarda su içeren sayısız kaya parçaları Güneş sistemimizin dışına itildi. Dünya’mız soğuduktan sonra su içeren bu kayalar (aslında kuyrukluyıldızlar) Dünya’ya bol miktarda çarptılar ve içlerindeki suyu Dünya’ya bıraktılar. Dünya’daki okyanusları ve tatlı su kaynaklarını oluşturdular.

Çok nettir ki; Gördüğünüz tüm sular uzaydan indirilmiştir.

Yüce Allah uzaydan inen bu suyu Dünya’da tutmaktadır.

 

Suyun tutulması;

Yeryüzünde su gerçekten tutulmaktadır. Öncelikle Dünya’nın soğuması ile Dünya yüzeyine çarpan bol miktarda su Dünya’nın yerçekimi kuvveti marifeti ile uzaya yayılmadan Dünya’da kalabilmiştir. Fakat Dünya’ya indirilen ve orada tutulan bu suyun kaybolmaması için farklı sistemler devreye girmiştir.

Bir sistem vardı ki suyun uzaya uçup gitmesine engel olmaktadır. Yeryüzünün yeterince büyük bir gezegen olması ile yeterli yerçekimi kuvvetini oluşturabilmesi, çok iyi bir atmosferinin olması buharlaşan suyun uzaya kaçmadan tekrar Dünya’ya döndürülmesi gerçekten muhteşem mekanizmalardır. Yüce Allah sağlamış olduğu mekanizmalar ile suyu Dünya’da tutmaktadır, onu Dünya'da sakinleştirmektedir.

 

Suyun Dünya’dan uzaklaştırılması;

Yüce Allah ayette açıkça belirtmektedir ki dilerse yeryüzündeki okyanuslardaki, nehirlerdeki, atmosferdeki suları uzaklaştırabilir. Onları giderebilir.

Büyük bir mucize ve büyük bir delil! İnsanlar bu nasıl olabilir derler?

Ama milyarlarca yıl önce Mars gezegenine uzaydan indirilen (Dünya'mız gibisuyun uzaklaştırıldığını ve giderildiğini modern bilim bize gösteriyor.

Mars şu an soğuk ve kuru olarak gözükse de üzerindeki nehir, göl yataklarının varlığı milyarlarca yıl önce Mars üzerinde bol miktarda akışkan su olduğunu bize göstermiştir. Bir zamanlar Mars gezegeni Dünya’mız gibi okyanuslar içeriyordu. Nasıl Dünya’mıza bol miktarda su uzaydan indirildiyse Mars gezegenine de uzaydan bol miktarda su inmişti.

Mars'a uzaydan indirilen su bir zamanlar okyanusları, gölleri ve nehirleri oluşturuyordu. Ama Yüce Allah o suyu giderdi, o suyu uzaklaştırdı

mars bir zamanlar okyanuslar ile cevriliydi suyu gokten uzaydan indirdik yerde tuttuk gidermeye de kadiriz

 

Yüe Allah Mars'taki indirmiş olduğu suyu uzaklaştırdı. Şimdiki halini görüyoruz. Okyanuslardan eser yok. Sadece kutuplarda yer altında donmuş şekilde su olabileceği düşünülüyor.

mars bir zamanlar okyanuslar ile cevriliydi suyu gokten uzaydan indirdik yerde tuttuk gidermeye de kadiriz 1 susuz mars

 

Peki; Ne oldu da Mars bu bol suyunu kaybetti?

Bir gezegendeki suyun kaybolması uzaya kaçması ile olur. Uzaya doğru atmosferde yükselen su molekülü Güneş ışınları ile oksijen ve hidrojen gazlarına ayrılır ve uzaya dağılır. Uzaya kaçmayı engelleyen en önemli faktör atmosferdir. Atmosferde yükselen su buharı soğuyarak yoğunlaşır ve yere düşer. Mars’ın bir zamanlar yeterli bir atmosferi olduğunu biliyoruz. Bu atmosferi koruyan bir sistem vardı. Bu sistem gezegenin çekirdeğindeki erimiş demir ve ağır metallerdir. Gezegenin çekirdeğindeki erimiş demir manyetik alanı oluşturur ve bu manyetik alan Güneş’ten gelen zararlı parçacıkların kutuplara yönelmesini sağlar ve orada yok olmalarını sağlayarak gezegenin atmosferini korur. Şu an Dünya’mızda bu şekilde işleyen bir sistem vardır. Mars ise milyarlarca yıl önce manyetik alanını kaybetmiştir. Bu kaybetme ile Güneş’ten gelen zararlı parçacıklar direkt olarak atmosfere çarpmış ve onu büyük ölçüde yok etmiştir. Yeterli atmosferi olmayan Mars’ta mevcut olan su uzaya uçarak kaybolmuştur.

Yüce Allah Dünya'da tuttuğu suyu giderse, uzaklaştırsa O'na kim engel olabilir? Aşağıda atmosferini ve suyunu kaybetmiş bir Dünya görmektesiniz. 

dunya suyun giderilmesi allah gokten suyu indirdi yerde tuttu gidermeye kadirdir

 

Yüce Allah 23:18 ayetinde bize açıkça büyük bir delil sunmuştur. Mars’ı örnek göstererek dilerse Dünya’da da benzer şekilde suyu giderebileceğini, onu uzaklaştırabileceğini buyurmuştur.

Konunun ders olarak anlatımı;

En doğrusun Allah bilir.