‘Dünya’nın yuvarlatılarak genişletilmesi-büyütülmesi-yörüngesindeki her şeyi temizlemesi’ konulu makaleyi mutlaka okumanızı öneririm. 79:30 ayetinde (دَحَاهَا) (dehaha) kelimesi çok önemliydi bizim için.

https://kuranmucizeler.com/dunya-nin-yuvarlatilarak-genisletilmesi-buyutulmesi-yorungesindeki-her-seyi-temizlemesi

Bu makalede ise Yüce Allah'ın kelimeleri nasıl incelikle kullandığına tanık olacağız inşallah. 

Yüce Allah 15:19 ve 50:7 ayetlerinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1819|15|19|وَٱلْأَرْضَ مَدَدْنَٰهَا وَأَلْقَيْنَا فِيهَا رَوَٰسِىَ وَأَنۢبَتْنَا فِيهَا مِن كُلِّ شَىْءٍ مَّوْزُونٍ

Vel arda medednaha ve elkayna fiha revasiye ve enbetna fiha min kulli şey'in mevzun.

Yeryüzünü genişletip içine sabitleyiciler (sıra dağlar) yerleştirdik ve orada her şeyi mükemmel bir ölçüye göre bitirdik.

4635|50|7|وَٱلْأَرْضَ مَدَدْنَٰهَا وَأَلْقَيْنَا فِيهَا رَوَٰسِىَ وَأَنۢبَتْنَا فِيهَا مِن كُلِّ زَوْجٍۭ بَهِيجٍ

Vel arda medednaha ve elkayna fiha revasiye ve enbetna fiha min kulli zevcin behicin.

Yeryüzünü genişletip içine sabitleyiciler (sıra dağlar) yerleştirdik. Ve orada her çeşitten göz alıcı çiftler yetiştirdik.

 

(مَدَدْنَٰهَا) medednaha kelimesi kökü (مدد) genişletmek-büyütmek (extend, expand), şişmek (distend), germek-uzatarak genişletmek-şişirmek (stretch) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1052 (of 1303).

 

15:19 ayetinin detaylandırılması;

#

Kelime

Anlam

Kök

1

vel'erde:

ve yeryüzünü (Dünya gezegenini)

ارض

2

medednaha:

genişlettik

مدد

3

ve elkayna:

ve attik

لقي

4

fiha:

oraya

 

5

ravasiye:

sabitleyiciler (sıra dağlar)

رسو

6

ve enbetna:

ve bitirdik

نبت

7

fiha:

orada

 

8

min:

   

9

kulli:

her

كلل

10

şey'in:

şey(den)

شيا

11

mevzunin:

ölçülü mütenasib

وزن

 

Başka bir ayette;

Yüce Allah 91:6 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

6047|91|6|وَٱلْأَرْضِ وَمَا طَحَىٰهَا

Vel ardı ve ma tahaha.

Yere ve onu büyütene-genişletene-yayana,

 

(طَحَىٰهَا) tahaha kelimesi kökü (طحو) yaymak-genişletmek (spread, expend), büyütmek (extend) anlamındadır. Lane's Lexicon, page 1884 (of 3039)

 

91:6 ayetinin detaylandırılması;

#

Kelime

Anlam

Kök

1

vel'erdi:

ve yere

ارض

2

ve ma:

ve

 

3

tahaha:

onu büyütene-genişletene-yayana

طحو

 

 

Başka bir ayette;

Yüce Allah 71:19 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5436|71|19|وَٱللَّهُ جَعَلَ لَكُمُ ٱلْأَرْضَ بِسَاطًا

Vallahu ceale lekumul arda bisata.

ve Allah yaptı sizin için yeri bir genişlik.

 

(بِسَاطًا) bisata kelimesi kökü (بسط) büyütmek-genişletmek (enlarge, expand), yaymak (spread) anlamındadır.   Hans Wehr 4th ed., page 71 (of 1303)

 71:19 ayetinin detaylandırılması;

#

Kelime

Anlam

Kök

1

vallahu:

ve Allah

 

2

ceale:

yaptı

جعل

3

lekumu:

sizin için

 

4

l-erde:

yeri

ارض

5

bisaten:

bir genişlik

بسط

 

1400 yıldır bu kelimelerin anlamı hep yaymak-uzatmak olarak çevrilmiştir. Hatta Kuran düşmanları tarafından Dünya'nın düz olduğuna işaret ettiğini bile iddia etmişlerdir. Ama kelimelerin daha sık kullanılan ve daha yaygın anlamları tam olarak bir mucizeyi işaret etmektedir.

(مَدَدْنَٰهَا) medednaha kelimesi, (طَحَىٰهَا) tahaha kelimesi ve (بِسَاطًا) bisata kelimesi ile Yüce Allah Dünya gezegeni büyüttüğünü, insanların ve tüm canlıların üzerinde yaşadığı kabuğunu yani Dünya’nın yüzey alanını genişlettiğini bildirmiştir.

 

Sabitleyicilerin ne olduğu ve ne gibi görevlerinin olduğunu detaylı incelemek için lütfen aşağıdaki linkten makaleyi okuyunuz.

https://kuranmucizeler.com/yeryuzundeki-sabitleyiciler-revasiye-kitalarin-birbirine-carpmasi-sonucu-olusan-siradaglar-ve-kokleri

 

Dünya'mızın yüzey alanı nasıl genişledi?

Yaklaşık 4,6 milyar yıl önce Yüce Allah duman halindeki göğe (solar nebula: %98 gaz (gas), %2 ağır metallerden oluşmuş toz (dust)) yönelmiş ve bu dumanı yerçekimi marifeti ile döndürüp sıkıştırmıştır. Sıkışma ile birlikte merkezdeki sıcaklık ve basınç artmış ve Güneş’imiz ilk ışıklarını salarak parlamaya başlamış ve bir ‘T Tauri’ yıldızı olarak doğmuştur. Güneş’in parlaması ile gaz ve toz halindeki disk (‘protoplanetary disc’) yıldızdan uzaklaşmış ve dönmeye devam etmiştir.

Aşağıdaki resimde Dünya'nın kendi etrafında ve Güneş etrafında dönerken yörüngesindeki küçük parçacıkları toplayarak süpürmesi ve bu şekilde bir toz tanesinden dev bir Dünya haline gelmesi gösterilmiştir. (‘protoplanetary disc’) deki parçaları yuttukça Dünya büyümüş ve dolayısı ile yüzey alanı genişlemiştir. Tıbkı ayetlerdeki (مَدَدْنَٰهَا) medednaha kelimesi, (طَحَىٰهَا) tahaha kelimesi ve (بِسَاطًا) bisata kelimesi gibi. 

Hadean earth dunya yaydik genislettik kuran

 

Bu dönüş sırasında maddeler kümelenerek öncelikle çakıl taşları gibi küçük cisimleri oluşturmuş, bunlar da birleşerek 200 metre kadar büyüklüğünde cisimleri oluşturmuş ve daha sonra daha büyük cisimler oluşmuştur. Yörüngedeki en büyük olan cisim önündeki küçük cisimleri hem kendi etrafında dönüp, hem de Güneş etrafında dönerken yuvarlak-top şeklini almıştır. Bu yuvarlak cisim Güneş etrafında ve kendi etrafında dönmeye devam ederken yörüngesi üzerindeki maddeleri süpürerek içine çekmişyörüngesini temizlemiş, bu sayede şişmişbüyümüşgenişlemiş ve Dünya’mızın ‘hadean’ ismi verilen ilk halini almıştır. Tıbkı ayetlerdeki (مَدَدْنَٰهَا) medednaha kelimesi, (طَحَىٰهَا) tahaha kelimesi ve (بِسَاطًا) bisata kelimesi gibi. 

Aşağıdaki resimlerde yerçekimi ile merkezde sıkışmış olan maddeler parlama ile ilk Güneş'in oluşturuyor. Bu parlama ile (‘protoplanetary disc’) genişliyor ve tam disk halini alıyor. Daha sonra toz tanecikleri birleşerek büyük parçaları oluşturuyor. En büyük parça önündeki her şeyi toplayıp büyüyerek yörüngesinini temizliyor. Daha sonra Dünya büyümeye başlıyor ve dolayısı ile yüzeyi genişliyor. 

dunyanin olusmasi yayilmasi genisletilmesi yuvarlatilmasi kuran mucizeler

 

En doğrusunu Allah bilir.