Yüce Allah 81:6 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5804|81|6|وَإِذَا ٱلْبِحَارُ سُجِّرَتْ

Ve ize l-bihâru succiret.

Ve o vakit denizler tutuşturuldu/ateşe verildi/yandı.

 

Önemli not: 

(ٱلْبِحَار) l-biharu kelimesi kökü (بحر) bol su anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 54 (of 1303). Bu kelime tuzlu denizleri, tatlı gölleri ve nehirleri kapsayan bir kelime olmakla birlikte ayetteki geçişi bunlardan sadece birisini işaret edebilir. Yukarıdaki ayette tuzlu denizlerin işaret edildiğini anlıyoruz. Çünkü bu tuzlu denizler tutuşuyor.  

(سُجِّرَتْ) succirat kelimesi kökü (سجر) yakmak-tutuşturmak-ateşe vermek (to fire up) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 463 (of 1303)

Bu ayette kıyamet sahnesinden bir sahne anlatılmaktadır. Klasik mealciler modern bilim ışığından yoksun oldukları için bu ayeti ‘denizler kaynatıldığında’ olarak anlamışlardır. Fakat aslında bu ayette Yüce Allah’ın bir mucizesi mevcuttur.

Denizler yakılacak, tutuşturulacak ve yanacaktır. Net bir şekilde ayet bunu söylüyor.

 

Peki, denizler nasıl yanar?

Denizler tuzlu sudan oluşur. Yaklaşık olarak %3 tuz oranına sahiptirler. Normalde yanmazlar. Hatta yangınları söndürmek için kullanılırlar. Fakat Yüce Allah denizleri tutuşturacağını, yakacağını buyurmuştur.

 

Modern bilim denizlerin nasıl yanabileceğini tesadüf olarak 2007 yılında bulmuştur.

Kısaca hikâyesini anlatalım;

Kanzius isimli bir araştırmacı kansere yakalanır. Tedavi seçeneklerini araştırırken kanseri yok etmek için radyo dalgalarını kullanmayı düşünür. Radyo dalgalarını kanserli bölgeye odaklayarak kanser hücrelerini yok etmeyi planlamaktadır.

2007 yılında yaptığı deneyler sırasında çok enteresan bir olay gerçekleşir. Deneylerin bir tanesinde radyo dalgalarının önüne tuzlu suyu koyar. Tuzlu suyun kaynamak yerine direkt olarak alev aldığını ve çok yüksek ısılarda (1500 derece) yandığını fark eder.

Yapmış olduğu keşif medyada ses getirince Penn State Üniversitesinden Kimya Profesörü Dr. Rustum Roy konuyu araştırmak ister ve Kanzius’un laboratuvarına ekibi ile birlikte gider. Deneylere katılır ayrıca üniversitede de kendi deneylerini yapar.

Vardıkları sonuç Kanzius’un deneylerinin kesinlikle doğru olduğudur.

Gerçekten de tuzlu suya belirli frekansta ve güçte radyo dalgaları gönderildiğinde tuzlu su kaynamak yerine direkt olarak tutuşmakta ve yanmaktadır. Radyo dalgaları verildiği sürece tuzlu su yanmaya devam etmektedir.

Tuzlu su yerine tuzlu olmayan saf su aynı deneyde kullanıldığında su yanmamakta onun yerine kaynamakta ve buharlaşmaktadır. Suyun yanması için tuzlu olması gerekmektedir.

Bu olayın altında yatan kimya ise şu şekilde açıklanmaktadır. Belirli frekansta ve güçte radyo dalgaları tuzlu sudaki sodyum klorür, hidrojen ve oksijen atomları arasındaki bağı gevşetmekte ve hidrojen atomunun salınmasına neden olmaktadır. Çok yanıcı olan hidrojen gazı da yanmaya neden olmaktadır.

Kaynamak veya buharlaşmak yerine tuzlu su direkt olarak yanmaktadır.

2. bir konu da okyanus ve denizlerde bolca bulunan tuzlu sulardan kolay enerji elde edilebilir mi?

Pek mantıklı değil. Çünkü tuzlu suyu yakmak için gereken radyo dalgalarını üretmek için oldukça fazla enerji gerekmektedir.

Fakat bizi ilgilendiren şey tuzlu suyun yanabildiğidir.

Ayet modern bilim ışığında değerlendirildiğinde mucize net bir şekilde görülür.

Denizlerin yanabileceği günümüze kadar bilinemiyordu. Bu nedenle ayet denizler kaynatıldığında diye çevrildi. Ama evrenleri yaratan Yüce Allah denizlerin tutuşturulacağını, yanacağını bildirmekteydi.

Şimdi daha rahat anlaşılıyor ki kıyamette tüm Dünya’mız uzaydan gelen çok yoğun bir radyo dalgasına maruz kalacaktır. Bu radyo dalgaları Dünyadaki tüm denizleri ve okyanusları (tuzlu su içerenler) tutuşturacak ve tüm denizler yanmaya başlayacaktır.

 

Deneyden alınan bir görüntüde sadece tuzlu suyun radyo dalgaları altında yanması gösterilmiştir. 

denizler tutusturuldugunda denizler yandiginda denizler kaynatildiginde gif

 

Aşağıdaki videoda Kanzius'un yaptığı deneyi anlatan bir medya programı izlenebilir. 

 

Aşağıdaki linkte Prof. Dr. Rustum Roy'un CV'si görülebilir. 

https://libraries.psu.edu/findingaids/2703.htm 

Not: Bu konuyu aşağıdaki linkten okuduktan sonra araştırmaya ve yazmaya karar verdim. Lütfen aşağıdaki linke tıklayarak okuyunuz. Allah razı olsun onlardan Kuran mucizesini gösterdikleri için. 

http://www.yenimucizeler.com/tutusturulan-denizler-karadelikler-radyo-dalgalari-tuzlu-su/tutusturulan-denizler-karadelikler-radyo-dalgalari-tuzlu-su-t39.0.html

En doğrusunu Allah bilir.