Yüce Allah 2:195 âyetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

202|2|195|وَأَنفِقُوا۟ فِى سَبِيلِ ٱللَّهِ وَلَا تُلْقُوا۟ بِأَيْدِيكُمْ إِلَى ٱلتَّهْلُكَةِ وَأَحْسِنُوٓا۟ إِنَّ ٱللَّهَ يُحِبُّ ٱلْمُحْسِنِينَ

Ve enfiku fi sebilillahi ve la tulku bi eydikum ilet tehluketi, ve ahsinu, innallahe yuhıbbul muhsinin.

Ve infak edin-harcayın Allah yolunda; ve kendinizi atmayın kendi ellerinizle tehlikeye-yıkıma; ve iyilik yapın, doğrusu Allah sever iyilik yapanları.

 

İnfak kelimesi ile ilgili çok detaylı inceleme yapılmıştı. Dileyenler aşağıdaki linkten bu makaleyi okuyabilirler.

İnfak nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse; infak harcamak demektir. Allah için yapılan tüm harcamaları kapsar. Affedilen ölçüde harcama yapmak gereklidir. İnfak-harcama dinin direğidir.

Ayette çok ilginç bir mesaj da vardır. ‘ve kendinizi atmayın kendi ellerinizle tehlikeye-yıkıma’ buyurmaktadır Yüce Allah. Ayetin manası kapsamında infak etmeyen kimselerin kendilerini tehlikeye attığı-yıkıma uğrattığı anlamı ortaya çıkar. Ancak şu anlam da çıkabilir. İnanan bir mümin bile bile kendi elleri ile kendisini tehlikeye-yıkıma atmamalıdır.

Günümüzde bu ayetin işareti ortaya çıkmış sanki. Covid 19 pandemisi-salgını dünyayı kasıp kavuruyor. İleri yaşlardaki kimselerde ve özellikle erkeklerde çok ciddi zatürre yapıyor. Ayrıca kalp, damar, beyin, kas, böbrek gibi birçok organı tutarak uzun etkili problemlere neden oluyor. Ölüm ve komplikasyon oranları oldukça yüksek. Yüce Allah’ın büyük bir musibeti ve sınavı.

Ancak 2:195 ayetindeki emir herkesi kapsar. Bir insan kendi elleri ile (bile bile, özensizce) kendisini tehlikeye atmamalıdır. Yani diğer bir deyiş ile kendisine zararlı olabilecek tehlikeli şeyleri öğrenmeli ve bu tehlikelere karşı önlem almalıdır. Her şey ama her şey Yüce Allah’ın bilgisi ve izni ile gerçekleşir. Ancak korunmak ve önlem almak da bizlere düşer.

Covid 19 musibeti kapsamında kısaca;

Maske kullanma, mesafeyi koruma, kapalı ortamlarda bulunmama, kalabalık ortamlara girmeme, yakın temastan uzaklaşma, her yere dokunmama, eller ile ağza ve gözlere dokunmama, sık el yıkama gibi önlemler alınmalıdır. En iyi önlem ise misafirliğe gitmeme, toplu akşam yemekleri yememe, toplu yapılan aktivitelerden uzak durmaktır.

Bir mümin kendisini tehlikeye atmayacaksa başkalarını da tehlikeye atmamalıdır.

Bir mümin dikkatsiz ve özensiz davranarak bir başka kişiye Covid 19 bulaştırsa ve o kişi çok ağır geçirse hastalığı, o kişiyi tehlikeye-yıkıma uğratan kişi de günah işlemiş olacaktır.

Özetle;

Bir mümin her türlü tehlikeyi önceden fark etmeli ve bu tehlikelerden uzak kalmak için önlemlerini almalıdır.

En doğrusunu Allah bilir.