Yüce Allah 40:19 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4150|40|19|يَعْلَمُ خَآئِنَةَ ٱلْأَعْيُنِ وَمَا تُخْفِى ٱلصُّدُورُ

Ya’lemu hâinete l-a’yuni ve mâ tuhfîs sudûr.

Bilir hainliğini gözlerin; ve göğüslerin gizlediğini.

 

(ٱلْأَعْيُنِ) l-ea'yuni kelimesi kökü (عين) göz (eye) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 776 (of 1303)

Ayette çoğul olarak kullanılmıştır.

(خَآئِنَةَ) hainete kelimesi kökü (خون) sadakatsizlik (disloyalty), hainlik (faithlessness), ihanet (disloyalty, treachery), güveni kötüye kullanma (perfidy), ele verme-ifşa etme (betrayal),  anlamlarındadır. Hans Wehr 4th ed., page 307 (of 1303)

Bu ayette çok büyük bir bilimsel işaret vardır. Klasik meallerin bazılarına baktığımızda ‘gözlerin hain bakışlarını‘, ‘gözlerin göremediğini’, ‘bakışlardaki art niyeti’, ‘gözlerin kötü amaçlarını’ olarak çevrildiğini görürüz. Ama ayetteki anlam aslında çok nettir;

(خَآئِنَةَ) hainete kelimesinin anlamı düşünüldüğünde Yüce Allah’ın gözlerin sadakatsizliğini, hainliğini, ihanetini, ifşa etmesini, ele vermesini bildiğini görmekteyiz. Ayetin devamı bize büyük bir ipucu verir. Yüce Allah 'göğüslerin gizlediğini' bildiğini vurgulamıştır. Demek ki göğüslerde ne gizleniyorsa gözlerin hainliği-ihaneti ile bir ilişki söz konusudur. Çok açıktır ki gözler göğüslerinde bir şeyler gizleyen insanlara ihanet etmektedir. Onlara sadakatsiz davranmaktadır. Onlara hainlik etmektedir. Onları ifşa etmektedir. Onları ele vermektedir.

Gözler göğüslerinde bir şeyler gizleyen insanlara nasıl ihanet eder? Nasıl hainlik eder? Nasıl sadakatsizlik yapar? Nasıl ifşa eder? Nasıl ele verir?

Tabii ki göğüslerinde gizledikleri şeyi açığa vurarak yaparlar. Peki, bunu nasıl yaparlar?

Son yıllarda yapılan çalışmalarda gözlerin yalan söyleyen insanların yalanlarını tespit ettiği net bir şekilde gösterilmiştir. Bununla ilgili çok sayıda çalışma yapılmıştır.

Yalan söylendiğinde gözdeki pupil genişler. Ayrıca gözlerin bakış açısında (aks) çok ufak değişimler olur. Ayrıca göz kırpma frekansında değişimler olur. Bütün bu değişimler kontrol edilemez. Artık modern bilim çok net bir şekilde bunu göstermiştir.

Gözlerin bakış açıkları (aks) çok az değişir. Bu değişim hassas ölçümlerle tespit edilebilir. 

gozlerin ihaneti hainligi goguslerindeki gizlediklerini bilir

 

Yalan söylendiğinde kontrol edilemez şekilde pupil genişlemesi olur. Çok hassas ölçümlerle bu tespit edilebilir.  

gozlerin ihaneti hainligi goguslerindeki gizlediklerini bilir 1

 

Yakın zamanda yapılan çalışmalarda gözlerin yukarıda özetlenen özellikleri yapay zekâya girildiğinde yapay zekâ yalan söylendiğini çok daha başarılı şekilde tespit etmektedir. Gözlerin bu özelliğini kullanan yalan makineleri geliştirilmiştir. Birçok alanda kullanılmaya başlamıştır. Yalan söylendiğini %90 oranında tespit edebilmektedir.

Şu gerçektir ki;

Bir insan yalan söylediğinde (göğsünde gizlediğinin aksini söylediğinde) gözleri o kişiye ihanet etmekte, o kişiye hainlik etmekte ve o kişinin söylediğinin aksini söylemektedir. Modern bilim tarafından modern cihazlar ile tespit edilebilen bu gerçek 1400 yıl önceden Kuran tarafından bize bildirilmiştir.

En doğrusunu Allah bilir.