Yüce Allah 2:266 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

273|2|266|أَيَوَدُّ أَحَدُكُمْ أَن تَكُونَ لَهُۥ جَنَّةٌ مِّن نَّخِيلٍ وَأَعْنَابٍ تَجْرِى مِن تَحْتِهَا ٱلْأَنْهَٰرُ لَهُۥ فِيهَا مِن كُلِّ ٱلثَّمَرَٰتِ وَأَصَابَهُ ٱلْكِبَرُ وَلَهُۥ ذُرِّيَّةٌ ضُعَفَآءُ فَأَصَابَهَآ إِعْصَارٌ فِيهِ نَارٌ فَٱحْتَرَقَتْ كَذَٰلِكَ يُبَيِّنُ ٱللَّهُ لَكُمُ ٱلْءَايَٰتِ لَعَلَّكُمْ تَتَفَكَّرُونَ

E yeveddu ehadukum en tekûne lehu cennetun min nahîlin ve a’nâbin tecrî min tahtihel enhâru, lehû fîhâ min kullis semarâti ve esâbehul kiberu ve lehu zurriyyetun duafâu fe esâbehâ ı’sârun fîhi nârun fahterakat kezâlike yubeyyinullâhu lekumul âyâti leallekum tetefekkerûn.

İster mi biriniz? Ki olur ona bir bahçe hurmalardan; ve asmalar/üzümler; akar onun altından ırmaklar ona (o kimseye); oradadır her meyveden; ve isabet eder ona ihtiyarlık; ve aciz/zayıf zürriyet ona; öyle ki isabet eder ona (bahçeye) bir kasırga/bir hortum; içinde bir ateş; öyle ki yakıp kül etti; işte böyledir; beyan eder/bildirir Allah sizlere ayetleri; belki sizler derinlemesine düşünürsünüz.

 

(إِعْصَارٌ) ia'sarun kelimesi kökü (عصر) hortum-kasırga (whirlwind, tornado) anlamındadır. Steingass, page 700 (of 1241)

(نَارٌ) narun kelimesi kökü (نور) ateş (fire), alev (conflagrant) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 1183 (of 1303)

(فَٱحْتَرَقَتْ) fehterakat kelimesi kökü (حرق) yakmak (burn) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 199 (of 1303)

Ayette çok önemli bir bilimsel işaret mevcuttur. Yüce Allah ayette yakıp kül eden, içinde ateş-alev bulunan bir hortumu-kasırgayı işaret etmektedir.

Ateşli hortum-kasırga olur mu?

Evet olur.  Ama çok nadir oluşurlar.

İngilizcesi ‘fire whirl’ olan alev hortumu iç kısmında yanan bir alev-kor ve etrafında hızla dönen bir hava akımından oluşur. Oluşma mekanizması kısaca şu şekildedir;

Büyük yangınlar kendi rüzgârlarını oluşturabilir. Bu rüzgâr bir hortuma dönüştüğünde iç kısmına alevi alır. Hızla dönen hortum alevi daha kuvvetli ve daha harlı olmasını sağlar. Bir alev hortumunun iç sıcaklığı 1090 °C dereceye kadar çıkabilir. Genellikle yükseklikleri 10-50 metre arasında olmakla birlikte 1 kilometre yüksekliğe ulaşabilirler. Alev hortumu içindeki hava hızı 200 kilometre/saate ulaşabilir. Ortalama 20 dakika sürerler.

alevli hortum ates kasirgasi

hortum atesli alevli yakan alev  

Bugüne kadar kayıtlara geçmiş en büyük alev hortumlarından bir tanesi 1923 Japonya depremi sonrası Tokyo’da oluşan şehir büyüklüğünde alev hortumudur. 15 dakika içerisinde Hifukusho-Ato bölgesinde 38.000 kişinin ölümüne neden olmuştur. Önüne ne geldiyse yakıp geçmiştir.

Ateşli bir hortumu 1400 yıl önce Muhammed peygamberin görme ihtimali nedir?

Sıfırdır.

Antik dönemde insanlar hortum oluşumunu elbette biliyorlardı. Ama alev hortumları çok nadir görüldüğü için haberleri yoktu. Günümüzde bile alev hortumu gören kişi sayısı çok azdır. Görmeyi bırakın çoğu insan bilmemektedir.

Arabistan bölgesinde şimdiye kadar hiçbir alev hortumu raporlanmamıştır.  

Kuran dışında alev hortumunu işaret etmiş hiçbir yazılı antik kayıt mevcut değildir.   

En doğrusunu Allah bilir.