Yüce Allah 17:12 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

2039|17|12|وَجَعَلْنَا ٱلَّيْلَ وَٱلنَّهَارَ ءَايَتَيْنِ فَمَحَوْنَآ ءَايَةَ ٱلَّيْلِ وَجَعَلْنَآ ءَايَةَ ٱلنَّهَارِ مُبْصِرَةً لِّتَبْتَغُوا۟ فَضْلًا مِّن رَّبِّكُمْ وَلِتَعْلَمُوا۟ عَدَدَ ٱلسِّنِينَ وَٱلْحِسَابَ وَكُلَّ شَىْءٍ فَصَّلْنَٰهُ تَفْصِيلًا

Ve cealnel leyle ven nehare ayeteyni fe mehavna ayetel leyli ve cealna ayeten nehari mubsıraten li tebtegu fadlen min rabbikum ve li ta'lemu adedes sinine vel hisab, ve kulle şey'in fassalnahu tafsila.

Biz gece karanlığını ve gündüz aydınlığını iki ayet-gösterge kıldık; gece karanlığı ayetini-göstergesini sildik-ortadan kaldırdık da Rabbinizden bir fazl aramanız, yılların sayısını ve hesabı öğrenmeniz için gündüz aydınlığı ayetini-göstergesini görmeyi sağlayıcı-gösterici kıldık. Biz, her şeyi yeterince açıkladık.

 

(مَحَوْنَا) mehavna kelimesi kökü (محو) silmek (efface-wipe), ortadan kaldırmak (destroy) anlamındadır. (Steingass, page 969 (of 1241))

(ٱلَّيْلَ) l-leyle kelimesi kökü (ليل) gece-gece karanlığı (night), gece zamanı (nighttime) anlamındadır. (Hans Wehr 4th ed., page 1040 (of 1303))

(ٱلنَّهَارَ) nnehara kelimesi kökü (نهر) yaygın günışığı-gündüz aydınlığı (broad daylight)- gün (day), gündüz vakti (day time) anlamındadır. ( Lane's Lexicon, page 2919 (of 3039))

(مُبْصِرَةً) mubsıraten kelimesi kökü (بصر) görmeyi sağlamak (to make to see), göstermek (shew), görünmesi için açığa çıkarmak (make manifest) anlamındadır. (Dict. and Glos of Quran by Penrice, page 17 (of 166))

(وَلِتَعْلَمُوا۟) ve li ta'lemu kelimesi kökü (علم) bilmek (know), bilgi-ilim sahibi olmak (to have knowledge), farkında olmak (be aware) anlamındadır. (Hans Wehr 4th ed., page 743 (of 1303))

(ٱلسِّنِينَ) s-sinine kelimesi yıllar-seneler anlamındadır. Türkçe’ye de geçmiş bir kelimedir.

Yüce Allah ayet kelimesini delil-işaretler-gösterge-kanıt-görülecek şeyler anlamında kullanır. 

Ayetin detaylı incelemesi;

#

Kelime

Anlam

Kök

1

ve cealna:

ve biz yaptık

جعل

2

l-leyle:

gece-karanlığı

ليل

3

ve nnehara:

ve gündüz-aydınlığını

نهر

4

ayeteyni:

iki ayet-gösterge

ايي

5

femehavna:

(sonra) sildik-ortadan kaldırdık

محو

6

ayete:

ayetini-göstergesini

ايي

7

l-leyli:

gece-karanlığının

ليل

8

ve cealna:

ve yaptık

جعل

9

ayete:

ayetini-göstergesini

ايي

10

n-nehari:

gündüz-aydınlığını

نهر

11

mubsiraten:

gösterici-görmeyi sağlayıcı

بصر

12

litebtegu:

aramanız için

بغي

13

fedlen:

lutfunu

فضل

14

min:

   

15

rabbikum:

Rabbinizin

ربب

16

velitea'lemu:

ve bilmeniz-farkında olmanız için

علم

17

adede:

sayısını

عدد

18

s-sinine:

yılların

سنو

19

velhisabe:

ve hesabı

حسب

20

ve kulle:

her

كلل

21

şey'in:

şeyi

شيا

22

fessalnahu:

anlattık

فصل

23

tefsilen:

açık açık

فصل

 

Bu ayetin açıklamasına geçmeden önce Yüce Allah’ın bu ayette neden karanlık için gece karanlığı, aydınlık için gündüz aydınlığı kelimelerini kullandığını anlamaya çalışacağız.

Aşağıdaki ayette görüldüğü gibi Yüce Allah evrenin oluşumu sürecindeki tam-mutlak bir karanlık için (evrende hiçbir yıldız yoktur o zaman)  (ٱلظُّلُمَٰتِzulumati kelimesini kullanmıştır. Yıldız ve Kuasarların oluşması ile tam karanlık olan evren aydınlanmıştır. Yüce Allah bunu belirtmek için  (ٱلنُّورَnur kelimesini kullanmıştır. Bu konu ile ilgili detaylı inceleme için tıklayınız.

Yüce Allah 6:1 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

790|6|1|ٱلْحَمْدُ لِلَّهِ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ وَجَعَلَ ٱلظُّلُمَٰتِ وَٱلنُّورَ ثُمَّ ٱلَّذِينَ كَفَرُوا۟ بِرَبِّهِمْ يَعْدِلُونَ

Elhamdu lillahillezi halakas semavati vel arda ve cealez zulumati ven nur, summellezine keferu bi rabbihim ya'dilun.

Hamd*, gökleri ve yeri yaratan, karanlıkları ve aydınlığı var eden-yapan Allah'a özgüdür. Gerçeği yalanlayan nankörler ilahlarını Rabb'leriyle denk tutuyorlar.

 

(ٱلظُّلُمَٰتِ) zulumati kelimesi kökü (ظلم) anlamı karanlık (darkness, dark) anlamındadır. (Lane's Lexicon, page 1972 (of 3039))

(ٱلنُّورَ) nur kelimesi kökü (نور) anlamı aydınlık (shine), aydınlanma (light up) anlamındadır. (Lane's Lexicon, page 2925 (of 3039))

 

Fakat 17:12 ayetinde farklı bir durum vardır ve Yüce Allah karanlık ((ٱلظُّلُمَٰتِ) zulumati) yerine gece karanlığı ((ٱلَّيْلَ) l-leyle); aydınlık ((ٱلنُّورَ) nur ) yerine gündüz aydınlığı ((ٱلنَّهَارَ) nnehara) kelimesini tercih etmiştir. Aslında bu noktada çok büyük bir mucize vardır.

17:12 ayeti Yüce Allah’ın Güneş’i yaratmasını anlatmaktadır. Güneş 4,6 milyar yaşındadır. 4,6 milyar yıl önce samanyolu galaksimizde bir yerde bulunan bereketli gaz ve toz bulutuna (duman, Nebula) emreden Yüce Allah’ın emrine derhal uyan gaz ve toz bulutu Güneş’i ve Güneş sistemini oluşturmak için harekete geçmiştir. Güneş sistemi ve Dünya'nın 2 günde (dönem) yaratılması makalesi için lütfen tıklayınız. Samanyolu galaksimiz yaklaşık olarak 13,6 milyar yıl yaşındadır. Güneş’imize göre çok çok yaşlıdır. Güneş oluşmadan önce samanyolu galaksimiz milyarlarca yıldız içeriyordu. Evren de milyarlarca galaksi içeriyordu.

Bir an için kendinizi Güneş sisteminin oluşmaya başladığı 4,6 milyar yıl öncesindeki yere götürün ve uzaya baktığınızı düşünün. Ne göreceksiniz? Ay’ın görünmediği gece karanlığında gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz manzaraya benzer bir manzara göreceksiniz. Yine 2000-3000 adet yıldız göreceksiniz çıplak gözle. Tıpkı günümüzde gece karanlığında gördüğümüz gökyüzü gibi ama 4,6 milyar yıl önce Güneş’imizden önce oluşmuş yıldızlardan oluşan.

Demek ki günümüzden 4,6 milyar yıl önce Güneş’imizin oluşacağı yerde sürekli bir gece karanlığı vardı. Güneş yoktu. Sadece yıldızların ışıkları vardı. Daha sonra Yüce Allah gecenin karanlığını silmiş-yok etmiş ve sadece gündüzün aydınlığını getirmiştir. Gündüzün aydınlığını yapan Güneş’tir. Güneş devreye girince gecenin karanlığı silinecek, yok olacak ve gündüzün aydınlığı (Güneş’in ışıkları) Güneş sistemimizi sürekli olarak-kesintisiz aydınlatacaktır. Artık gecenin karanlığı yoktur Güneş sistemi için. Ayette belirtilmese de Dünya’nın oluşması ve kendi etrafına dönmesi ile Güneş ışıklarından birazcık da olsa korunması ile sadece Dünya için belirli süreler gece karanlığı oluşturulur. Fakat Dünya’mızdan uzaya çıktığımızda sürekli bir gündüz aydınlığı görülecektir. Güneş sistemimiz sürekli bir gündüz aydınlığının etkisindedir. Gece karanlığı yoktur.

 

Güneş’in oluşması nasıl olmuştur?

Yüce Allah yukarıda anlatılan dumanı yerçekimi marifeti ile döndürüp sıkıştırmıştır. Sıkışma ile birlikte merkezdeki sıcaklık ve basınç artmıştır. Güneş’imiz ilk ışıklarını salarak parlamaya başlamış ve bir ‘T Tauri’ yıldızı olarak doğmuştur. Artık ‘T Tauri’ yıldızı olan Güneş gecenin karanlığını silmiş-yok etmiş-kaldırmıştır.T Tauri’ yıldızı nükleer füzyon yapmadan yerçekimi marifeti ile ışık yaymaktadır. Daha sonra ‘T Tauri’ yıldızı olan Güneş’imiz çekirdeğinde nükleer füzyonu ilk kez başlatacak ve çok daha parlak şekilde ışık yayacak ve gündüz aydınlığı tüm Güneş sistemimizde hüküm sürmeye devam edecektir.

Güneş 4,6 milyar yıl önce ilk kez bir  ‘T Tauri’ yıldızı olarak parlamıştır. Gece karanlığını silmiş-yok etmiştir. Güneş sistemi 4,6 milyar yıldır gündüz aydınlığı ile aydınlanmaktadır.  

t tauri star yildiz gunes in ilk parlamasi ile gece karanliginin gunduz aydinligine ile silinmesi

Şu anda gündüz aydınlığı tüm Güneş sistemimizde hüküm sürmektedir. Gündüz aydınlığı gece karanlığını Güneş ışınları ile tamamen silmiş ve yok etmiştir. Gece karanlığı sadece çok küçük bir alana sıkışmıştır. O da gezegenlerin dönüşü ile bir tarafının gündüz aydınlığını engellemesi ile gece karanlığının oluşması iledir.

 

Güneş’in Güneş ve Ay takvimi için önemi

Güneş bizim seneleri bilmemiz-farkında olmamız ve hesap etmemiz için çok çok önemlidir. Yılların hesap edilmesi için 2 yöntem kullanılır. Güneş takvimi ve Ay takvimi.

Güneş takvimi:

Dünya’mız Güneş’imiz etrafında tam 1 tur döndüğünde geçen süreye 1 yıl-sene denir. Peki, Dünya’nın bir tur döndüğünü nasıl bileceğiz? Zodyak yıldız kümelerine göre bileceğiz. Dünya’mız turuna başladığında bir Zodyak yıldızı ile hizalanır ve Güneş etrafındaki turuna devam eder. Aynı yıldız ile tekrar aynı hizaya geldiğinde tam 1 tur atmış olur. 1 Güneş yılı 365,242181 gündür.  

Ay takvimi:

Ay’ın evrelerine göre hesaplanır. Ay’ın Dünyamız etrafında dönerken Güneş’ten gelen ışınları yansıtması ile Ay’ın evreleri oluşur. Bu evreler takip edilir. Tam bir dolunaydan bir sonraki tam bir dolunaya gelmesi tam 1 ay olarak alınır. 1 Ay yılında-senesinde 12 ay vardır. 1 Ay yılı 354,367056 gündür.

Kuran indiğinde Araplar Ay takvimi kullanıyorlardı. Günümüzde ise Güneş takvimi daha yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fakat 17:12 ayeti bu noktada da büyük bir mucize içermektedir. Güneş olmaz ise Ay takvimi de olmaz. Ay’ın kendisinin varlığı bizim senelerin hesabını bilmemiz için yeterli değildir. Güneş olmalıdır ki Ay Güneş ışıklarını yansıtsın ve Ay’ın evreleri oluşsun. Ay’ın evreleri oluşunca insanlar da senelerin hesabını yapabilsin.

Ayet gece karanlığının gündüz aydınlığı ile silinmesi-yok olmasını, Güneş’in önce bir T-Tauri yıldızı ve sonra nükleer füzyon ile tam bir yıldız olmasını ve Güneş'in parlamasının gündüz aydınlığını tüm Güneş sistemine getirmesini anlatmaktadır. Güneş’in oluşması ve parlaması ile de insanlar seneleri sayabilmişler ve hesabını yapabilmişlerdir. (Hem Güneş takvimi hem de Ay takvimi ile).

Güneş’in oluşması ile gece karanlığının gündüz aydınlığı ile değiştirilmesi Güneş ışığı ile hayatın başlaması ve insanları için her türlü fazlın oluşması gerçekleşir. İnsanlar da Rablerinden gelen bu fazlları arayacaklardır.

 

En doğrusunu Allah bilir.