Yüce Allah 6:1 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

790|6|1|ٱلْحَمْدُ لِلَّهِ ٱلَّذِى خَلَقَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضَ وَجَعَلَ ٱلظُّلُمَٰتِ وَٱلنُّورَ ثُمَّ ٱلَّذِينَ كَفَرُوا۟ بِرَبِّهِمْ يَعْدِلُونَ

Elhamdu lillâhillezî halakas semâvâti vel arda ve ceale z-zulumâti ven nûr, summellezîne keferû bi rabbihim ya’dilûn.

Hamd Allah'adır ki yarattı gökleri ve yeri; ve yaptı karanlıkları ve aydınlığı; sonra kâfirlik etmiş (gerçeği gizlemiş/örtmüş) kimseler Rableriyle eş/denk tutarlar.

 

(جَعَلَ) ceale kelimesi kökü (جعل) anlamı yapmak (make), ortaya çıkarmak (bring about), koymak (put), yerleştirmek (place), yaratmak (create) anlamlarındadır. (Hans Wehr 4th ed., page 151 (of 1303))

(ٱلظُّلُمَٰتِzulumati kelimesi kökü (ظلم) anlamı karanlık (darkness, dark) anlamındadır. (Lane's Lexicon, page 1972 (of 3039))

(ٱلنُّورَnur kelimesi kökü (نور) anlamı aydınlık (shine), aydınlanma (light up) anlamındadır. (Lane's Lexicon, page 2925 (of 3039))

Yüce Allah bu ayette karanlığı ve aydınlığı var ettiğini-ortaya çıkardığını-yaptığını buyurmaktadır. Çok ilginçtir ki bu kelamdan hemen önce evreni (gökleri) yarattığını buyurmuştur. Ayetten anladığımıza göre evrenin yaratılışı sırasında karanlık ve aydınlık dönemler olmalıdır.  Ayette karanlık aydınlıktan önce zikredildiğine göre evrenin yaratılışında ilk önce karanlık bir dönem var olmalıdır. Daha sonra aydınlık ortaya çıkmalıdır.

Şimdi 6:1 ayetinde evreni yaratan Allah’ın evreni yaratırken karanlık ve aydınlığı nasıl yarattığının modern bilim ile ışığında anlatalım.

Büyük patlama (Big Bang) ile evren ölçülemeyecek kadar büyük bir enerji ve ısı ile tek bir noktadan (tekillikten, singularity) oluştu. İlk önce büyük şişme (enflasyon) ile ışık hızından daha hızlı genişledi. Genişleme ile birlikte soğudu ve enerji sicimlere (sicim teorisi, M-teori) dönüştü. Bu sicimler ilk atom altı parçacıkları oluşturdu. İlk başlarda evren quark ve gliyonlardan oluşan trilyon-trilyon derecede sıcak ve muntazam akışkan bir sıvıydı (Allah’ın egemenliği evrenin ilk anlarında sıvı halde olan evren üzerindeydi: ‘O'nun arşı da su üzerinde idi’ ). Bu dönemde evrende tek bir foton bile yoktu. Evren akışkan bir sıvı idi ve tam bir karanlık söz konusuydu (1. karanlık dönem). Evrenin genişlemesi ve soğuması devam ederken atom altı parçacıklar olan protonlar, nötronlar, elektronlar ve fotonlar oluştu. Fakat evren hala saydam değildi. Fotonlar serbest olarak hareket edemiyorlardı. Bu süreç yaklaşık 380 bin yıl sürdü. 380 bin yıl boyunca karanlık olan evren ilk kez aydınlanacaktı. Elektronların proton ve nötron yörüngesine girmesi ile ilk kez hidrojen atomu oluştu ve bu birleşmeden fotonlar serbest kaldı ve evren ilk kez aydınlanmış oldu (1. aydınlık dönem). Bu dönem kısa sürdü.

1. aydınlanma dönemini insanoğlu tespit etmiştir. 2009 yılında uzaya fırlatılan Planck uydusu bize evrenin bu ilk aydınlanmasının fotoğrafını çekmiştir. Buna kozmik arka plan ışını deniyor ve tüm evrende oluşan bir aydınlanma.

1. aydınlanmadan sonra evren tekrar bir karanlık döneme girmiştir (2. karanlık dönem).

2. karanlık dönemin bir görseli ('Dark Age'). Tek bir yıldız bile yok. Tek bir foton (ışık) oluşmuyor. Yaklaşık 300 milyon yıl sürüyor. 

Dark Ages nasa kuran mucizeler karanlik ve aydinliklar

 

Bu dönem ‘dark age’ veya karanlık dönem olarak tanımlanıyor. Evrende yine hiç foton ve ışık yok. Yıldızlar henüz oluşmamış. Yeni fotonlar oluşmuyor. Sadece hidrojen ve helyum atomları var. Evrenin 2. karanlık dönemi yaklaşık olarak 180 milyon yıl sürüyor. 180 milyon yıl boyunca evrenimiz karanlık. Bu sürenin sonunda yerçekimi hidrojen atomlarını bir araya getiriyor ve evrende füzyon ile ilk yıldızlar fotonları tekrar oluşturuyor ve tüm evrende milyarlarca yıldız parlayarak 2. aydınlık dönemi başlatıyor. Şu an için evren 13,8 milyar yıl yaşında ve 2. aydınlık dönem halen devam etmekte.

evrenin karanlik aydinlik donemi kuran mucizeler dark age universe

Önce karanlıklar sonra aydınlıklar;

Bu evreni yaratan Allah'ın bildirdiği gibi; önce karanlıklar, sonra aydınlıklar. Bu mucizeden sonra Hamd sadece Allah'a dır. Ayette söylendiği gibi.

Konunun ders olarak anlatımı;

En doğrusunu Allah bilir.