Allah’ın izni ile büyük bir mucizeyi inceleyeceğiz inşallah.

Yüce Allah 2:31 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

38|2|31|وَعَلَّمَ ءَادَمَ ٱلْأَسْمَآءَ كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى ٱلْمَلَٰٓئِكَةِ فَقَالَ أَنۢبِـُٔونِى بِأَسْمَآءِ هَٰٓؤُلَآءِ إِن كُنتُمْ صَٰدِقِينَ

Ve alleme ademel esmae kulleha summe aradahum alel melaiketi fe kale enbiuni bi esmai haulai in kuntum sadikin.

Ve öğretti Adem'e onun tüm isimlerini, sonra onları sundu meleklere ve dedi: ‘Bana haber verin isimlerini bunların eğer iseniz doğru sözlü’.

 

2:31 ayetindeki ‘l-esma'e kulleha’, ‘isimlerini onun tüm-hepsi’ kelimeleri bize büyük işaret sunar. ‘كُلَّهَا’ ‘kulleha’ kelimesi ‘hadişil tekil zamirle gelmiştir.

Not: Arapçada eşyalar ve kelimeler dişil (müennes) veya eril (müzekker) olur. İngilizcedeki ‘she’ ve ‘he’ gibi. Zamirler de işaret ettiği şeye göre dişil ve eril olur (‘her’, ‘his’ gibi).

 ‘l-esma'e’ 'isimlerini' ise çoğul olarak gelmiştir ve erildir. Yüce Allah dişil olan bir şeyin tüm eril isimlerini Âdem peygambere öğretmiştir. Bu dişil olan şey ne olabilir?

Cevap=Evrenimiz.

Evrenimiz Kuran’da tekil gök ‘s-sema’ ‘ٱلسَّمَآءِ ’ olarak geçer ve dişildir. 2:31 ayetinden Âdem peygambere evrenin tüm isimlerinin öğretildiğini anlıyoruz. Evrenin işleyişi olan matematik, kimya, fizik, biyoloji, astronomi, aklınıza gelen her şey evrenin isimleridir.

Yine 2:31 ayetindekiaradahum’ ‘عَرَضَهُمْ’ ‘sundu onları’ kelimesindeki ‘humzamiri ise çoğul ve erildir. Meleklere sunulan şey dişil evrenin çoğul eril isimleridir. Taşlar yerine oturuyor.

Yüce Allah dişil olan evrenin çoğul ve eril olan isimlerini meleklerden haber vermesini istiyor.

2:32’den anlıyoruz ki melekler buna cevap veremiyor. Çünkü öğrenme yetenekleri yok.

2:32 'Melekler de: “Sen subhânsın. Bize öğrettiklerinden başka bizim hiçbir bilgimiz yoktur. Şüphesiz Sen her şeyi gerçeği ile bilensin.” dediler.'

2:32 meal: Erhan Aktaş 2020

 

İncelemeye devam edelim;

Yüce Allah 2:33 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

40|2|33|قَالَ يَٰٓـَٔادَمُ أَنۢبِئْهُم بِأَسْمَآئِهِمْ فَلَمَّآ أَنۢبَأَهُم بِأَسْمَآئِهِمْ قَالَ أَلَمْ أَقُل لَّكُمْ إِنِّىٓ أَعْلَمُ غَيْبَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ وَأَعْلَمُ مَا تُبْدُونَ وَمَا كُنتُمْ تَكْتُمُونَ

Kale ya ademu enbihum bi esmaihim, fe lemma enbeehum bi esmaihim, kale e lem ekul lekum inni a'lemu gaybes semavati vel ardı ve a'lemu ma tubdune ve ma kuntum tektumun.

(Allah) dedi ki: ‘Ya Âdem onlara (meleklere) haber ver onların isimlerini”; ne zaman ki onlara haber verdi onların isimlerini, (Allah) dedi ki: ‘Değil miydim demiş size; şüphesiz ben bilirim göklerin ve yerin gaybını-bilinmeyenini ve bilirim şeyleri sizin açığa vurduğunuz ve şeyleri gizlemekte olduğunuz”.

 

Bu ayetten de anlarız ki Âdem peygamber meleklere ‘biesmaihim’ ‘بِأَسْمَآئِهِمْ’ ‘onların isimlerinihaber vermiştir. Bu noktada çok ilginç bir veri ile karşılaşırız. Âdem peygambere 2:31 ayetinde evrenin tüm-bütün isimleri öğretilmesine karşın, 2:33 ayetinde tüm isimleri haber ver denilmemiştir. 2:33 ayetinde ‘tüm-hepsikelimesi yer almaz. Yani net bir şekilde söylenebilir ki Âdem peygambere evrenin tüm işleyişi öğretilmiştir ancak meleklere haber verdiği isimler tüm isimleri kapsamaz. Belirli isimleri haber vermiştir.

İnşallah birazdan Âdem peygamberin meleklere haber verdiği isimlerin ne olduğunu anlayacağız. 

2:30 ayeti işaret verir;

2:30 'Hani! Bir zamanlar Rabbin, meleklere: “Ben yeryüzünde bir halife tayin edeceğim.” demişti. Melekler: orada bozgunculuk yapacak, kan dökecek birisini mi halife yapacaksın?  Oysa biz Seni övgü ile yüceltip kutsuyoruz.” Dediler. Allah: “Ben sizin bilmediklerinizi bilirim.” dedi.' 

2:30 meal: Erhan Aktaş 2020

Âdem peygamberin meleklere bildirdiği isimler 2:30 ayeti ile ilgili olmalıdır. Âdem peygamberin haber vereceği isimler meleklerin ‘yeryüzünde bozgunculuk yapacak, kan dökecek birisini mi halife yapacaksın’ söylemine bir cevap olmalıdır. Yoksa Âdem peygamber öğrendiği evrenin tüm işleyişini haber vermeyecektir. Öğrendiği her şeyi haber vermek durumunda değildir.

2:30 ayetindeki meleklerin söylemine en iyi cevap olacak şey Yüce Allah’ın yeryüzünde halife kılacağı insanlara bir rahmet olan kitapları ve onları getiren peygamberlerin isimleri olmalıdır. Yüce Allah tabiri caiz ise meleklerin söylemine karşı ben onlara kan dökmemesi için, bozgunculuk yapmamaları için peygamberler göndereceğim, rahmet olan kitaplar göndereceğim buyurmaktadır.

Bu noktada anlarız ki; Âdem peygamber meleklere Yüce Allah’ın göndereceği peygamberlerin isimlerini haber vermiştir. Yüce Allah’ın yeryüzüne halife yaptığı, Homo Sapiens olarak bilinen insan türüne peygamberler gönderileceğini meleklere haber vermiştir. İsimlerini sayarak.

Şimdi Allah’ın izni ile matematiksel delilimizi sunalım;

Kuran’da 27 peygamber isminin 27’nin tam 19 katı olan 513 kez geçtiğini görmüştük. Gerçekten Kuran’ın Yüce Allah katından geldiğine büyük bir delildi.

Detaylı inceleme için lütfen aşağıdaki makaleyi okuyunuz.

27 peygamberin 19'un 27 katı olan 513 kez geçişi: 513=27x19. Uzeyr ve Zulkarneyn’in peygamber olduklarına büyük kanıt. Zulkifl ve Lokman: Hangisi peygamber?

Özet olması için çark şeklinde gösterimi de buraya koyuyorum.

kuran da gecen peygamberlerin isimleri 27 adet peygamber ve 19 mucizesi 19 sistemi ve peygamberler

 

Şimdi sıkı durun;

Âdem peygamberin 2:33’de meleklere haber verdiği ‘biesmaihim’ ‘بِأَسْمَآئِهِمْ’ ‘onların isimlerini’ kelimesi Kuran’ın 513. kelimesidir. Bu kelime Kuran'da 2 kez ve sadece bu ayette geçer. 

SubhanAllah!

19’un tam 27 katı olan 513 kez tekrarlanan 27 peygamberin isimlerini Âdem peygamber meleklere haber vermiştir. Yüce Allah biesmaihim’ ‘بِأَسْمَآئِهِمْ’ ‘onların isimlerini’ kelimesini Kuran'ın 513. kelimesi olarak geçirerek çok ince bir işaret vermiş ve bize Kuran’ın kendi katından olduğunu ispatlamıştır. 

Aşağıdaki resimde biesmaihim’ ‘بِأَسْمَآئِهِمْ’ ‘onların isimlerini’ kelimesinin geçişi gösterilmiştir.  

adem peygamberin meleklere saydigi isimler resullerin peygamberlerin isimleriydi 

 

Not: ‘biesmaihim’ ‘بِأَسْمَآئِهِمْ’ ‘onların isimlerini’ kelimesinin Kuran’ın 513. kelimesi olduğunu Bülend Sungur isimli bir kardeşimizin keşfetmiştir. Bu veriyi kullanabilmek için kendisinin iznini de almış bulunmaktayım. Buradan da teşekkür ediyorum.

Kendisi ile ilgili daha fazla bilgi almak için;

https://twitter.com/KuraniZeka

En doğrusunu Allah bilir.