Ders olarak izlemek isteyenler için;

Yüce Allah 16. surede bal arısına işaret etmiş ve ona dağlarda, ağaçlarda ve insanların yaptıkları yuvalarda yuva edinmesini vahyetmiştir. Ayrıca Rabbinin yollarını uysalca takip etmesini; besinlerden yemesini ve bal yapmasını vahyetmiştir.

Yüce Allah 16:68 ve 16:69 âyetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

1967|16|68|وَأَوْحَىٰ رَبُّكَ إِلَى ٱلنَّحْلِ أَنِ ٱتَّخِذِى مِنَ ٱلْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ ٱلشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ

Ve evhâ rabbuke ile n-nahli en ittehızî minel cibâli buyûten ve mineş şeceri ve mimmâ ya’rişûn.

Ve vahyetti Rabbin bal arısına ki “edin evler dağlarda ve ağaçlarda ve yuva olarak inşa ettiklerinde (insanların).”

1968|16|69|ثُمَّ كُلِى مِن كُلِّ ٱلثَّمَرَٰتِ فَٱسْلُكِى سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِنۢ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَٰنُهُۥ فِيهِ شِفَآءٌ لِّلنَّاسِ إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَءَايَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Summe kulî min kulli s-semerâti fe slukî subule rabbiki zululen, yahrucu min butûnihâ şarâbun muhtelifun elvânuhu fîhi şifâun lin nâsi, inne fî zâlike le âyeten li kavmin yetefekkerûn.

“Sonra ye tüm meyvelerden-ürünlerden ve öyle ki takip et-izle yollarını Rabbinin uysalca”. Çıkar onun karınlarından bir içecek; muhtelif/çeşitli renkleri onun; ondadır bir şifa insanlar için; doğrusu bundadır mutlak bir ayet-bir işaret düşünen bir toplum için.

Bu emrin dişi bal arılarına verildiğinin Kur’an’dan anlıyoruz. Çünkü zamirler dişil olarak gelmektedir. Bu da aslında büyük bir mucizedir. Bu konu ile ilgili makaleyi aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz. Bu makalenin konusu ise çok daha yeni bir mucize.

Bal arısı kelimesi yani ‘n-nahl’ kelimesi besmele 0. ayet olarak 69. ayette geçer. 69 sayısı ile bal arısı arasındaki ilişkiyi uzun yıllar kuramadım. Ta ki 24.2.2023 tarihine kadar. Dişi bal arısının yaptığı waggle dansını izlerken bu dansın 69 sayısına ne kadar çok benzediğini fark ettim. İnanılmaz bir şeydi gerçekten. Bal arısı resmen bize 69 sayısını dans ederek gösteriyordu. Nitekim bal arısı kelimesinin 69. ayette geçmesinin sırrını da Yüce Allah bizlere göstermiş oldu. Rabbimize sonsuz şükürler olsun. Hamd olsun.

Aşağıdaki resimde bir bal arısının kovandaki diğer bal arılarına yiyeceğin yerini dans ederek anlattığını görüyoruz. Bu dansa waggle dansı denir.  

bal arisi waggle dansi 69

Aşağıdaki resimde ise arının dansının 69 ile bağlantısı gösterilmiştir.

bal arisi dansi 69 sayisi

Sonuç olarak;

Yüce Allah dişi bal arısı kelimesini besmele 0. ayet olarak 69. ayette geçirmiştir. 69 sayısı da dişi bal arısının yaptığı dansın şeklidir. Dişi bal arısı 69 sayısına benzer bir dans ederek kendisini Kur'an'ın Rabbinin yarattığını bizlere göstermektedir.

En doğrusu Allah bilir.