Bal arısı (Honey bee) Kuran’da Nahl suresi (Bal arısı suresi) (16. sure) 68. ayette geçmektedir. Şu şekildedir.

Yüce Allah 16:68 ve 16:69 âyetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

1967|16|68|وَأَوْحَىٰ رَبُّكَ إِلَى ٱلنَّحْلِ أَنِ ٱتَّخِذِى مِنَ ٱلْجِبَالِ بُيُوتًا وَمِنَ ٱلشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَ

Ve evhâ rabbuke ile n-nahli en ittehızî minel cibâli buyûten ve mineş şeceri ve mimmâ ya’rişûn.

Ve vahyetti Rabbin bal arısına ki “edin evler dağlarda ve ağaçlarda ve yuva olarak inşa ettikleri şeylerde.”

1968|16|69|ثُمَّ كُلِى مِن كُلِّ ٱلثَّمَرَٰتِ فَٱسْلُكِى سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِنۢ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَٰنُهُۥ فِيهِ شِفَآءٌ لِّلنَّاسِ إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَءَايَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Summe kulî min kulli s-semerâti fe slukî subule rabbiki zululen, yahrucu min butûnihâ şarâbun muhtelifun elvânuhu fîhi şifâun lin nâsi, inne fî zâlike le âyeten li kavmin yetefekkerûn.

“Sonra ye tüm meyvelerden-ürünlerden ve öyle ki takip et-izle yollarını Rabbinin uysalca”. Çıkar onun karınlarından bir içecek farklı farklı renkli; ondadır bir şifa insanlar için; doğrusu bundadır mutlak bir ayet-bir işaret düşünen bir toplum için.

Bu ayette bal arısı için dişilik takısı (İngilizce ’deki ‘she’) kullanılmış olup emrin dişi bal arısına verildiği anlaşılmaktadır. Yine bir sonraki ayet olan 69. ayette bu dişi bal arısına bal yapması için izlemesi gereken yollar gösterilmiştir. Ayette bal arısının dişilik takısı ile kullanılması kesin bir mucizedir. Bilindiği gibi kraliçe arı yuvayı yapmakla ve üremeden sorumludur. Kraliçe bal arısı yumurtlayarak dişi bal arıları ve erkek bal arılarını oluşturur. Yumurtayı döllemeden bırakır ise erkek bal arısı oluşur (Haploid kromozomlu). Dölleyip bırakır ise dişi bal arısı oluşur (Diploid kromozom). Bu şekilde yuvadaki erkek ve dişi bal arısı oranını belirler. Kraliçe harici diğer dişi arılar ise çiçeklerden öz toplayarak bal üretmektedirler. Bu noktada 69. ayetteki emir gelir.

Ayette dişil takısı kullanılması bu neden ile mucizedir. Çünkü erkek bal arılarının bal yapmak ile ilgileri yoktur. Onlar üreme sisteminde rol oynarlar. 

16. surenin başından 68. ayete kadar geçen Allah sayısı ve dişi bal arısının-kraliçe bal arısının kromozom sayısı:

Kraliçe bal arısının ve dişi bal arısının kromozom sayısı 32’dir (Diploid). Çok ilginçtir ki surenin başından bal arısının geçtiği 68. ayete kadar toplam 32 adet Allah geçer.

Aşağıda Allah kelimesinin geçtiği yerler ve sayıları gösterilmiştir. Not: Allah sayısı ile ilgili bu mucizenin bir benzeri Hadid suresinde mevcuttur. Hadid (demir), Kuran Mucizesi

 

Erkek bal arısının kromozom sayısı:

Erkek bal arılarının kromozom sayıları 16’dır (Haploid). Nahl (Bal arısı) suresinin Kuran’ın 16. suresi olması da erkek bal arılarının kromozom sayısını işaret etmesi muhtemeldir.

Konunun ders olarak anlatımı;

En doğrusunu Allah bilir.