Bal arısı (Honey bee) Kuran’da Nahl suresi (Bal arısı suresi) (16. sure) 68. ayette geçmektedir. Şu şekildedir.

وَاَوْحٰى رَبُّكَ اِلَى النَّحْلِ اَنِ اتَّخِذ۪ي مِنَ الْجِبَالِ بُيُوتاً وَمِنَ الشَّجَرِ وَمِمَّا يَعْرِشُونَۙ

16:68 “Ve evhâ rabbuke ilân nahli enittehızî minel cibâli buyûten ve mineş şeceri ve mimmâ ya’rişûn(ya’rişûne)”

16:68 “Rabbin bal arısına şöyle vahyetti:“Dağlardan, ağaçlardan ve (halkın sizin için) kurdukları çardaklardan (göz göz) evler edin”.

 

Bu ayette bal arısı için dişilik takısı (İngilizce ’deki ‘she’) kullanılmış olup emrin dişi bal arısına verildiği anlaşılmaktadır. Yine bir sonraki ayet olan 69. ayette bu dişi bal arısına bal yapması için izlemesi gereken yollar gösterilmiştir. Ayette bal arısının dişilik takısı ile kullanılması kesin bir mucizedir. Bilindiği gibi kraliçe arı yuvayı yapmakla ve üremeden sorumludur. Kraliçe bal arısı yumurtlayarak dişi bal arıları ve erkek bal arılarını oluşturur. Yumurtayı döllemeden bırakır ise erkek bal arısı oluşur (Haploid kromozomlu). Dölleyip bırakır ise dişi bal arısı oluşur (Diploid kromozom). Bu şekilde yuvadaki erkek ve dişi bal arısı oranını belirler. Kraliçe harici diğer dişi arılar ise çiçeklerden öz toplayarak bal üretmektedirler. Bu noktada 69. ayetteki emir gelir.

16:69 "Sonra, meyvelerin her türünden ye de boyun bükerek Rabbinin yollarına koyul." Onun karıncıklarından, renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkar ki, insanlar için onda şifa vardır. Derin derin düşünen bir topluluk için, bunda kesin bir mucize var.”

Ayette dişil takısı kullanılması bu neden ile mucizedir. Çünkü erkek bal arılarının bal yapmak ile ilgileri yoktur. Onlar üreme sisteminde rol oynarlar.

 

16. surenin başından 68. ayete kadar geçen Allah sayısı ve dişi bal arısının-kraliçe bal arısının kromozom sayısı:

Kraliçe bal arısının ve dişi bal arısının kromozom sayısı 32’dir (Diploid). Çok ilginçtir ki surenin başından bal arısının geçtiği 68. ayete kadar toplam 32 adet Allah geçer.

Aşağıda Allah kelimesinin geçtiği yerler ve sayıları gösterilmiştir. Not: Allah sayısı ile ilgili bu mucizenin bir benzeri Hadid suresinde mevcuttur. Hadid (demir), Kuran Mucizesi

 

Erkek bal arısının kromozom sayısı:

Erkek bal arılarının kromozom sayıları 16’dır (Haploid). Nahl (Bal arısı) suresinin Kuran’ın 16. suresi olması da erkek bal arılarının kromozom sayısını işaret etmesi muhtemeldir.

En doğrusunu Allah bilir.