Yüce Allah 59:7 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5131|59|7|مَّآ أَفَآءَ ٱللَّهُ عَلَىٰ رَسُولِهِۦ مِنْ أَهْلِ ٱلْقُرَىٰ فَلِلَّهِ وَلِلرَّسُولِ وَلِذِى ٱلْقُرْبَىٰ وَٱلْيَتَٰمَىٰ وَٱلْمَسَٰكِينِ وَٱبْنِ ٱلسَّبِيلِ كَىْ لَا يَكُونَ دُولَةًۢ بَيْنَ ٱلْأَغْنِيَآءِ مِنكُمْ وَمَآ ءَاتَىٰكُمُ ٱلرَّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَىٰكُمْ عَنْهُ فَٱنتَهُوا۟ وَٱتَّقُوا۟ ٱللَّهَ إِنَّ ٱللَّهَ شَدِيدُ ٱلْعِقَابِ

Ma efa allahu ala resulihi min ehlil kura fe lillahi ve lir resuli ve lizil kurba vel yetama vel mesakini vebnis sebili key la yekune duleten beynel agniyai minkum, ve ma atakumur resulu fe huzuhu ve ma nehakum anhu fentehu, vettekullah, innallahe şedidul ikab.

Allah'ın, beldeler halkından, resûlüne verdiği feyler-ganimetler; aranızda zenginliğe neden olan, elden ele dolaşan bir zenginlik olmasın diye; Allah, resûl, yakınlık sahipleri, yetimler, miskinler ve yol oğlu içindir. Resûl size ne verdiyse onu alın. Sizi neden alıkoyduysa ondan vazgeçin. Allah'a karşı takva sahibi olun. Kuşkusuz Allah, cezalandırması çok şiddetli olandır.

 

Bu ayet maalesef içinde bulunduğu anlam bütününden çıkarılarak-koparılarak Allah üstüne yalan uyduran-iftira eden hadis kitaplarına bir dayanak olarak sunulmaktadır. Mezheplere ve hadis kitaplarına inananlar ayetteki resûle yönelik olan ‘resûl size ne verdiyse onu alın. Sizi neden alıkoyduysa ondan vazgeçin’ bildiriminin resûlün müslümanlara sünnetini bıraktığı anlamında olduğunu iddia etmektedirler. Hatta daha da ileri gidip Allah’ın bir astı olan, Allah’ın berisinde olan resûlün dinde hüküm koyma yetkisi olduğunu iddia etmektedirler.

Ancak durum ayeti anlam bütünlüğünden koparıp kendi çıkarlarına kullananların düşündüğü gibi değildir.

Ayettin öncesi incelendiğinde şüpheye bırakmayacak şekilde anlaşılır ki 59:7 ayeti elde edilen ganimetlerin paylaşımı ile ilgilidir.  

Şimdi biraz daha detaylı inceleyelim; (En altta 59:7 ayetine kadar olan 59:2-6 ayetleri verilmiştir.)

59:2 ayetinden anlarız ki Yüce Allah Kitap ehlinden inkarcıları sürgün için ülkelerinden çıkarmıştır. Yüce Allah'ın bu çıkarma işlemini resûlünü (peygamberimizi) onların üstüne göndermesi ile gerçekleştirdiği anlaşılmaktadır (59:6). Resûlün devlet yönetiminin ve ordunun başında olduğu aşikârdır. Elde edilmiş olan ganimetlerin savaşsız olarak elde edilmiş olma ihtimallinin yüksek olduğu ayetlerden anlaşılır. Çünkü 59:6 ayetinde ‘siz at ve deve sürmediniz’ buyurmuştur Yüce Allah.

Ayetlerden anladığımıza göre elde edilen ganimetlerden pay almak için resûle talepte bulunanlar olmuştur. Bu talepler karşısında resûlün ne yapması gerektiği Yüce Allah tarafından belirlenmiştir. Yüce Allah ganimetlerin kimler arasında paylaştırılması gerektiğini 59:7 ayetinde bildirmiş ve son noktayı koymuştur. Hükmü veren Yüce Allah’tır. Hükmün uygulanması devlet yönetiminin ve ordunu başkanı olan resûle bırakılmıştır. Ganimetlerin paylaşımı hakkında talepte bulunanlar resûl ganimetten kendilerine ne verecekse alacaktır. Ganimetten pay alma hakları yoksa ona da itiraz etmeyeceklerdir.

Resûl 59:7 ayetinde vahiy ile gelen ganimet paylaşım kuralına kesinlikle uyacaktır. Kuran'da yer almayan bir ganimet paylaşımı yapması mümkün değildir. Çünkü Yüce Allah paylaşımın nasıl olacağını ayetle emretmiştir.

59:7 ayetindeki ‘resûl size ne verdiyse onu alın. Sizi neden alıkoyduysa ondan vazgeçin’ bildiriminin resûlün sünneti olduğu iddia edilen, peygamberimizin ölümünden yaklaşık 250 yıl sonra kulaktan kulağa aktarılan bilgiler ile toplanan, Allah’tan geldiği kesinlikle ispatlanamayan, yalan yanlış bilgiler içeren hadis kitapları ile yakından uzaktan ilgisi yoktur.

59:7 ayetindeki bu bildirimi ayetlerin bütününden koparıp Allah’ın bir astı olan resûle din konusunda Allah’tan ayrı olarak hüküm verme yetkisi verme yolunu açmaya çalışanlar büyük bir hatanın içindedirler.

 

Aşağıda 59:7 ayeti öncesi 59:2-6 ayetler verilmiştir; Lütfen dikkatlice okuyunuz.       

59:2 O ki, kitap halkından inkârcı olanları ilk sürgün için ülkelerinden çıkarmıştır. Onların çıkacağını hiç beklemiyordunuz. Kalelerinin kendilerini Allah’tan koruyacağını sandılar. Ancak Allah onlara ummadıkları bir yerden geldi ve kalplerine korku saldı. Böylece evlerini kendi elleriyle ve iman edenlerin elleriyle yıkıyorlar. Ey görüş sahipleri ibret alınız.

59:3 Allah onları ayrılmaya zorlamasaydı, bu dünyada cezalandıracaktı. Ahirette de onlara ateş azabı vardır.

59:4 Çünkü onlar Allah’a ve elçisine karşı geldiler. Kim Allah’a karşı gelirse Allah’ın cezalandırması çetindir.

59:5 Bir ağacı kesseniz de yahut gövdesi üzerinde bıraksanız da bu Allah’ın arzusuna göredir. O, yoldan çıkanları alçaltacaktır.

59:6 Allah’ın onlardan alıp elçisine verdikleri için, siz at ve deve sürmediniz; ama Allah elçisini dilediğinin üstüne gönderir. Allah her şeye kadirdir.

En doğrusunu Allah bilir.