Yüce Allah 3:79 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

372|3|79|مَا كَانَ لِبَشَرٍ أَن يُؤْتِيَهُ ٱللَّهُ ٱلْكِتَٰبَ وَٱلْحُكْمَ وَٱلنُّبُوَّةَ ثُمَّ يَقُولَ لِلنَّاسِ كُونُوا۟ عِبَادًا لِّى مِن دُونِ ٱللَّهِ وَلَٰكِن كُونُوا۟ رَبَّٰنِيِّۦنَ بِمَا كُنتُمْ تُعَلِّمُونَ ٱلْكِتَٰبَ وَبِمَا كُنتُمْ تَدْرُسُونَ

Ma kane li beşerin en yu'tiyehullahu l-kitabe vel hukme ven nubuvvete summe yekule lin nasi kunu ıbaden li min dunillahi ve lakin kunu rabbaniyyine bi ma kuntum tuallimune l-kitabe ve bima kuntum tedrusun.

Allah’ın hüküm içeren kitap ve nebilik verdiği bir insan için insanlara ‘öğretiyor ve çalışarak öğreniyor olduğunuz kitap gereğince ‘Olun Rabbe kullar’ demesi dışında ‘Olun bana kullar Allah'ın yanında’ demesi olmaz.

 

Muhteşem bir ayet.

Aklı olan insan tek bu ayet ile Yüce Allah’ın net mesajını görür ve anlar. Yüce Allah nebilere kitap gönderir ve onlar da resûllük görevleri ile o kitabın mesajını Yüce Allah’tan alırlar ve insanlara kitap olarak sunarlar.

Tüm nebilerin ve tüm insanların görevi bu kitaba uymaktır. Ayette ‘ٱلْكِتَٰبَ’ ‘l-kitabetekil olarak gelmiş ve belirlilik takısı ile gelmiştir. Bu da nettir ki resûl sadece ve sadece kendisine indirilmiş olan kitaba uyacaktır. Tüm insanlara diyecektir ki; ‘Olun Rabbe kullar!

Ayrıca Rabbe kul olmanın yolu da gösterilmiş resûller tarafından. Bu yol öğretilen, çalışarak öğrenilen, anlaşılması için okunan, irdelenen kitaba uymaktır. O kitabın mesajına uygun şekilde kulluk yapılmalıdır. Kısacası bir insan kitabı öğrenip öğretmeli ve Allah’a kulluğu bu kitaba göre yapmalı. Başka hiçbir şeye uymamalı. Dinde başka kaynak aramamalı.

Bu kitap nedir?

Tabii ki Kerim Kuran’dır.

Dikkat;

Ayette kitaplara (çoğul) uyun emri yok. Kitaba (tekil) uyun emri var.

Hadis kitapları ile kendilerine din edinen kimseler bu ayeti iyice okusun. Tek bir kitaba uymamız emredilirken Kuran haricinde din adına yazılmış kitaplara uymasınlar.

Ayetteki 'l-kitabe ve l-hukme' tamlaması kitap ve ayrıca hüküm değildir. Hüküm içeren kitap anlamındadır. Daha detaylı bilgi aşağıdaki linkten okunabilir.

Hikmetli kitap, hikmet iceren kitap: Kuran

En doğrusunu Allah bilir.