54:1 ayetinde Yüce Allah şu şekilde buyurmaktadır.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4845|54|1|ٱقْتَرَبَتِ ٱلسَّاعَةُ وَٱنشَقَّ ٱلْقَمَرُ

İkterebeti s-saatu ve nşakka l-kamer.

Yaklaştı saat ve yarıldı-deşelendi Ay

 

54:1 ayetinin detaylandırılması; 

# Kelime Anlam Kök

1

ikterabeti

yaklaştı

قرب

2

s-saatu

saat

سوع

3

ve nşekka

ve yarıldı-deşelendi

شقق

4

l-kameru

Ay

قمر

 

(ٱقْتَرَبَتِ) ikterabeti kelimesi kökü (قرب) yaklaşmak (mekân ve/veya zaman) (to near, get close) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 883 (of 1303)

(وَٱنشَقَّ) venşekka kelimesi kökü (شقق) yarmak (split, cleave), yırtmak (tear), çekip koparmak (rend), deşmek (rip), sabanla sürmek (plow), toprağı sürmek (till), saban izi yapmak (furrow) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 560 (of 1303)  

Kuran’da içinde yaşadığımız evrenin yok olması ‘s-saat’ olarak geçmektedir.

Geçmiş zaman kipi kullanılsa da Kuran’da gelecekte olacak olan bir olayın geçmiş zaman kipi ile belirtildiği birçok örnek mevcuttur. Olayın mutlaka gerçekleşeceği vurgulamaktadır. Allah için zaman söz konusu olmadığı için bu durum çok doğaldır. 

nşekka” kelimesinin yukarıdaki anlamları düşünüldüğünde Ay'ın Kuran indiği dönemden sonraki bir dönemde deşileceği, saban izi yapar gibi üstünün çizileceği, sürüleceği anlaşılmaktadır. Bu ayette Kuran'ın gelecekten bir haber vermesi söz konusudur. Gerçekten de 1969 yılında insanoğlu Ay’a gidip yüzeyini deşmiş-deşelemiş, oradan toprak numuneleri almış, üstünde yürümüş, kısacası “nşekka” fiilini gerçekleştirmiştir.  

 

Şimdi gerçekten başka büyük bir mucizeyi inceleyelim;

Çok ilginçtir ki bu ayet Kuran’ın 4845. ayetidir. Bu ayetten Kuran’ın sonuna kadar toplam 1389 ayet vardır (6234-4845). 1389 sayısı insanoğlunun Ay’a çıkıp ayak bastığı ve “nşekka” fiilini gerçekleştirdiği tarihtir (Hicri takvime göre). Hicri takvim yılı olan 1389 Miladi yıla çevrildiğinde 1969 yılı çıkar. İnsanoğlu Ay’a 20 Temmuz 1969’da inmiştir.

Kontrol etmek için: Uthmani Mushaf'ına bakınız.

 aya inis yapilmasi ayin yarilmasi

Ayrıca çok ilginç bir mucize daha karşımıza çıkar. “Yaklaştı saat ve yarıldı-deşelendi Ay” ayeti 54. surenin 1. ayetidir (54:01). 54:01 sayısı da Ay’a inen Eagle (Kartal) aracının Ay’dan ayrıldığı zaman olan 54. dakika ve 1. saniyeyi göstermektedir. Aracın Ay’a iniş anının değil de tam olarak ayrılış anının işaret edilmesi de çok mantıklıdır. Eagle uzay aracının Ay’a iniş yapması ve Ay’a inen insanların oradan toprak almaları, yürümeleri “inşakka” fiilinin devam etmesi halidir. Bu fiilin tamamlanması ve geçmiş zaman kipine dönüşmesi için Ay’dan ayrılış anının işaret edilmiş olması çok daha doğrudur. Çünkü fiil gerçekleşmiş ve artık Ay yarılmıştır.

Eagle uzay aracının Ay’dan ayrılış zamanı olan 54. dakika 1. saniyenin NASA kayıtlarından alınan görüntüsü.

 

 Konunun ders olarak anlatımı;

En doğrusunu Allah bilir.