James Webb ve Kuran; ateistlere ve deistlere öğütler.

James Webb Uzay Teleskobu 25 Aralık 2021 tarihinde fırlatıldı. İnsanlığın yaptığı en güçlü uzay teleskopu olan bu teleskop yörüngeye oturduktan sonra ilk görüntülerini gönderdi. 1995 yılında Hubble Uzay Teleskopu fırlatılmıştı. Webb teleskopunun gönderdiği resimler Hubble uzay teleskopunun gönderdiği resimlerden çok çok daha kaliteli ve detaylıydı.

Aşağıdaki video da gökyüzünde bir pipet çapında bir yerin resminin Hubble ve Webb ile çekilen resimleri görülüyor. Webb’in ne kadar detay sağladığına lütfen dikkat edin. Hubble ile bile görülemeyen binlere yıldızı görebiliyoruz. İnanılmaz; inanılmaz. Her bir yıldız gezegenler içeriyor olabilir. Canlı hayatlar içeriyor olabilir. Yüce Allah’ın ne kadar büyük ve yüce olduğuna büyük bir kanıt; büyük bir delil; büyük bir ayet.

Hemen aklıma 12:105 ayeti geldi;

Yüce Allah 12:105 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1699|12|105|وَكَأَيِّن مِّنْ ءَايَةٍ فِى ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ يَمُرُّونَ عَلَيْهَا وَهُمْ عَنْهَا مُعْرِضُونَ

Ve keeyyin min âyetin fîs semâvâti vel ardı yemurrûne aleyhâ ve hum anhâ mu’ridûn.

Ve nicedir bir ayetten/bir göstergeden göklerde ve yerde; geçerler üzerine; ve onlar ondan yüz çevirenlerdir.

Yüce Allah yarattıklarını bilmez mi? Bu resmi görüp de iman etmemek mümkün mü? Yüce Allah’a teslim olmamak mümkün mü? Kuran’a teslim olmamak mümkün mü? Trilyonlarca galaksinin her birinde milyarlarca yıldız yaratan Yüce Allah ne büyüktür; ne yücedir.

Ancak çoğu kimsenin umurunda bile değil. Bakıyor, görüyor ancak idrak etmiyor. Yine günlük koşuşturmalara, hayat mücadelesine gömülüyor. Bir de ateistler var. Adam bu yaratılışı görüyor; muhteşemliğini görüyor, sonra ‘kendiliğinden oluşmuştur’ diyor. Güzel kardeşim! Sen bir masanın üzerine yeni aldığın legonun parçalarını bir koy; hatta 8 yaş ve altı olsun. 256 parçalık olsun. Aç hepsini ve legonun kendiliğinden birleşmesi için bekle bakalım. Trilyonlarca yıl da beklesen o lego parçaları senin istediğin lego olmaz. Olamaz. Entropi var çünkü. Parçalar dağılma eğilimindedir. Aşağıdaki gibi bir logo varsa bana hemen haber verin. Hemen alalım :)

Öyleyse; bu gördüğün muhteşem gökler nasıl kendiliğinden oluştu? Uyduruk bir legoyu bile sen ancak iradenle birleştirerek hedefe ulaşırsın. Bu muhteşem evreni yapan, idare eden, yöneten bir irade olmaz mı? Sen nasıl hüküm veriyorsun?   

En doğrusunu Allah bilir.