Yüce Allah aşağıdaki 13:28 ayetinde ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

1733|13|28|ٱلَّذِينَ ءَامَنُوا۟ وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُم بِذِكْرِ ٱللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ ٱللَّهِ تَطْمَئِنُّ ٱلْقُلُوبُ

Ellezîne âmenû ve tatmainnu kulûbuhum bi zikrillâhe lâ bi zikrillâhi tatmainnul kulûb.

İnanmış kimseler; ve yatışır-dinginleşir kalpleri Allah'ı anmakla; Allah'ı anmakla yatışır-dinginleşir kalpler değil mi?

 

Ayette inanmış olan kimselere bir işaret var. Yüce Allah’ın varlığına kesin deliller ve kanıtlar ile iman edildiğinde kalplerin O’nun anılması ile yatıştığı, sakinleştiği, mutmain olduğu, tatmin olduğu buyruluyor.

Kesinlikle böyledir.  

Ayette çok güzel bir ebedi sanat var. Yüce Allah ayetin 2. kısmında cevabını 1. kısımda zaten vermiş olduğu şeyi bir de bize teyit ettirerek vurgulama yapıyor.

Hiç kuşku yoktur ki kalpler Yüce Allah’ın anarak dinginleşir, sakinleşir. Yeter ki imanımız kesin, sağlam deliller ve kanıtlar ile olsun.

İnsan korkularla denenmektedir. Kaygı, endişe her zaman olacaktır. Başımıza kaygı verici bir durum geldiğinde sabretmek, direnmek ve Yüce Allah’ı bol bol anmak gereklidir. Yüce Allah’ı anmak anksiyolitik (kaygı giderici) ilaç gibidir. Korkmuş, endişe içinde olan kalbi sakinleştirir. İnsana huzur verir. İnsan bilir ki Rabbi onun velisi olduğunda, Mevla’sı olduğunda ona hiç kimse zarar veremez. Her şeyi kontrol eden Rabbimiz bizlere kolaylık mutlaka verir.

Yüce Allah nasıl anılır?;

Kuran okunarak, yaratmış olduğu evren kitabı okunarak anılır. Kuran okunarak Yüce Allah’ımız ile tanışılır. O’nun özellikleri öğrenilir. Evren kitabı okunduğunda ise O’nun yaratmadaki yüceliği görülür.

Yüce Allah’ın büyüklüğünü, gücünü, kudretini, ilmini, rahmetini, şefkatini düşünmek O’nun direkt olarak anılmasıdır. Yüce Allah'ın Kuran'da geçen güzel isimleri özellikleri ile birlikte öğrenilmelidir. Anma bu isimler aracılığı ile yapılmalıdır. Düşünce gücümüz ne önemli iletişim aracımız. Anlamını bilmediğimiz şeyleri tekerleme gibi tekrarlayarak Yüce Allah'ı gereği gibi anamayız.  

Her insanın bir anma kapasitesi vardır. Bu kapasite ancak sahip olduğu bilgi kabının genişliği kadardır. Yaratılış hakkında, evren hakkında ne kadar fazla bilgimiz olursa Yüce Allah’a olan saygımız, haşyetimiz, sakınmamız (takva) o kadar artar. Bu da yapılan anmanın, hatırlamanın etkisin kat ve kat artırır.

En doğrusunu Allah bilir.