Yüce Allah 13:2 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1707|13|2|ٱللَّهُ ٱلَّذِى رَفَعَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ ٱسْتَوَىٰ عَلَى ٱلْعَرْشِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِى لِأَجَلٍ مُّسَمًّى يُدَبِّرُ ٱلْأَمْرَ يُفَصِّلُ ٱلْءَايَٰتِ لَعَلَّكُم بِلِقَآءِ رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ

Allâhullezî refea s-semavâti bi gayri amedin terevnehâ summestevâ alel arşı ve sehhareş şemse vel kamere, kullun yecrî li ecelin musemmen, yudebbirul emre yufassılul âyâti leallekum bi likâi rabbikum tûkınûn.

Allah ki yükseltti gökleri; olmaksızın kendisini gördüğünüz bir direk; sonrası yöneldi/istiva etti arş üzerine; ve boyun eğdirdi Güneş’i ve Ay'ı; her biri akıp gider belirlenmiş bir ecel/bir süre için; düzenler emri/işi; açıklar ayetleri; belki Rabbinizle karşılaşmaya emin olursunuz.

Bu ayette karanlık enerjiye bir işaret vardır. Karanlık enerjinin evreni nasıl ayakta tuttuğunu detaylı inceleme için lütfen tıklayınız.

Bu ayette Yüce Allah Güneş ve Ay'ın her birinin belirlenmiş bir ecele doğru akıp gittiğini buyurmuştur. Yüce Allah akıp gitmek anlamı için (يَجْرِى) yecri kelimesini kullanmıştır. Bu kelimenin kökü (جريakmak (flow), sıvı içinde akmak (stream) anlamındadır. (Hans Wehr 4th ed., page 144 (of 1303))

Kelime iyi incelendiğinde bir şeyler içinde akıp gitmek olduğu anlaşılır. Örneğin; Hava içindeki bir balonun hava akımı ile akıp gitmesi verilebilir. Diğer bir deyiş ile bir şeylerin içinde akmak anlamındadır. 

Kelimenin anlamı düşünüldüğünde evrendeki her şeyin (Güneş ve Ay dâhil) %68 karanlık enerji ve %27 karanlık maddeden oluşan ve bizim boş sandığımız ama aslında karanlık enerji ve karanlık madde ile her yeri dolu olan uzayda akıp gittiği anlaşılır. Evrenimiz kesinlikle boş değildir. Bizim göremediğimiz karanlık enerji ve karanlık madde ile doludur. Güneş ve Ay’da bu ortamda akıp gitmektedir.

Albert Einstein bile 1910’ların başında evrenin durağan olduğunu düşünüyordu. Adı Hubble uzay teleskopuna verilen Edwin Hubble gökyüzünde ufacık bir yıldız gibi görünen bir parlaklığı incelemeye başladı. Bu cismin bizden olan uzaklığını tespit etmeye çalışıyordu. Edwin Hubble hesaplamaları yaptığında gözlerine inanamadı. Bu küçücük parlaklık bir yıldız değildi. Milyarlarca yıldız içeren bir galaksiydi. Bizden 2,5 milyon ışık yılı uzaklıkta olan Andromeda galaksisiydi. Edwin Hubble yaptığı hesaplar ile galaksilerin hızlanarak bizden uzaklaştığını gördü. Galaksiler de Yüce Allah’ın ayette belirttiği gibi Güneş ve Ay gibi akıp gitmektedir. Yüce Allah’ın Güneş ve Ay’ı örnek göstermesi bu iki gök cisminin tüm insanlık için çok önemli olması ve tabi en görünen cisimler olmalarındandır.

Güneş'in Samanyolu Galaksisindeki yörüngesi;

gunes ay i suruklemektedir ay gunesi takip eder

 

Yandan görünüş;

gunes galaksi eksenine 60 derece aci ile hareker eder

 

Animasyon;

evrenin yukseltilmesi gunes ve ayin bir ecele akip gitmesi

Yukarıdaki videoda görüldüğü gibi Güneş, gezegenler ve Ay saate 720,000 km hız ile samanyolu galaksimiz içinde akıp gitmektedir. Samanyolu galaksimiz de içindeki 400 milyar yıldız ile birlikte akıp gitmektedir. Galaksimizdeki 400 milyar yıldızın hepsi akıp gitmektedir. Galaksilerin kendisi de akıp gitmektedir.  Bu akıp gitme de Yüce Allah tarafından bir ecele bağlanmıştır. Sonsuz bir gidiş yoktur. Elbet bir gün bu akıp gitme kıyamet ile son bulacaktır. 

 

Samanyolu galaksimizde yaklaşk 400 milyar yıldız da tıpkı Güneş'in ve Ay'ın yaptığı gibi akıp gitmektedir. GAIA uzay aracı 14 aylık bir süreçte yıldızların haraketlerini incelemiştir. Bu incelemeden yaklaşık 2 milyar yıldızın hareketleri simüle edilmiştir. Aşağıdaki videoda görmektesiniz.  

gunesveay akip girmektedir yildizlar akip ditmektedir 

 

1400 yıl önce daha Dünya üzerinde teleskop bile olmadığına göre bir beşer nasıl olur da 'Güneş ve Ay bir şeylerin içinde akıp gitmektedir' diyebilir.

Bu imkansızdır. Kuran Yüce Allah katından indirilmiştir.   

Kendi kıyametimiz gelmeden önce aklımızı kullanmalıyız ve Kuran'ın mesajını iyi anlamalıyız. Yüce Allah'a teslim olmalıyız ve canımızı hanif olarak alması için dua etmeliyiz. 

Konunun ders olarak anlatımı;