Yüce Allah 2:204 ve 2:205 âyetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

211|2|204|وَمِنَ ٱلنَّاسِ مَن يُعْجِبُكَ قَوْلُهُۥ فِى ٱلْحَيَوٰةِ ٱلدُّنْيَا وَيُشْهِدُ ٱللَّهَ عَلَىٰ مَا فِى قَلْبِهِۦ وَهُوَ أَلَدُّ ٱلْخِصَامِ

Ve minen nâsi men yu’cibuke kavluhu fîl hayâtid dunyâ ve yuşhidullâhe alâ mâ fî kalbihî, ve huve eleddul hısâm.

İnsanlardan kimse; hayran bırakır seni onun sözü; dünya hayatında; ve şahit/tanık tutar Allah'ı kalbindeki üstüne; ve o azılısıdır hasımların/muhaliflerin.

212|2|205|وَإِذَا تَوَلَّىٰ سَعَىٰ فِى ٱلْأَرْضِ لِيُفْسِدَ فِيهَا وَيُهْلِكَ ٱلْحَرْثَ وَٱلنَّسْلَ وَٱللَّهُ لَا يُحِبُّ ٱلْفَسَادَ

Ve izâ tevellâ seâ fîl ardı li yufside fîhâ ve yuhlike l-harse ve n-nesle, vallâhu lâ yuhıbbul fesâd.

Ve yüz çevirdiği vakit; uğraştı-gayret etti yeryüzünde; fesat çıkarmak için/bozgunculuk yapmak için orada (yeryüzünde); ve helak etmeye tarımı-ziraatı-çiftçiliği ve nesli-soyu-ürünü; ve Allah sevmez bozgunculuğu/fesatı.

 

(ٱلْحَرْثَ) l-harse kelimesi kökü (حرث) toprağı tohum ekmek için sürmek (plow), toprağı işlemek-sürmek-ekmek (cultivate, till), ekmek-bitki yetiştirmek (plantation), çiftçilik (farming), tarım-ziraat (agriculture) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 195 (of 1303)

(ٱلنَّسْلَ) n-nesle kelimesi kökü (نسل) nesil (progeny), ürün (offspring), soy-zürriyet (descendants) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1129 (of 1303)

2:205 ayetinde açıkça görülür ki (ٱلْحَرْثَ) l-harse kelimesi ile tarım üretimini işaret edilmektedir. Çiftçilik, toprağı işlemek işaret edilmektedir. (ٱلنَّسْلَ) n-nesle kelimesi ile de nesil, soy, ürün, zürriyet, döllenme, doğurganlık, yeni nesillerin üretilmesini işaret edilmektedir.

Bu iki kelime bütün olarak düşünüldüğünde 2:205 ayetinde bahsedilen kişilerin çiftçilikte-tarımda en önemli şey olan tohumu bozdukları açıkça görülür.

Yüce Allah tohumu bozmanın büyük bir fesat olduğunu, büyük bir bozgunculuk olduğunu bildirmiştir.

Tohum nasıl bozulur?

Tohumun genetik yapısını değiştirerek. Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) olarak tanımlanan işlemlerle tohumların genleri değiştirilmektedir. Sözüm ona bu genetik değiştirmenin amacı daha fazla ürün almak, daha fazla verim almak, böceklere karşı dayanıklılık sağlamaktır. Ancak bu GDO’lu tohumları üretenler fesatçı ve bozguncudur. Genetiği değiştirilmiş tohumdan gelişen yeni ürünler tohum olarak kullanılamamaktadır. Yani tamamen kısırdırlar. Üretken değillerdir

GDO’lu tohumları duymayan yoktur sanırım. Bu tohumların dünyada en büyük üreticisi İsrail’dir. İsrail devletinden çok büyük bedeller ile alınan bu tohumlar toprağa sadece bir kez ekilebilmekte. Bu ekimden üreyen ürün kısır olmakta ve yeni tohumlar verememektedir. Çünkü genetiği o şekilde ayarlanmıştır.

genetigi degistirilmis gidalar GDO lu tohumlar Kuran

Yüce Allah’ın milyonlarca yılda evrim süreci ile mükemmelleştirdiği, üretken olan, verimli olan, cömert olan bitkiler GDO ile kısırlaştırılmaktadır. Yeni nesiller verememektedirler.

Bakmazlar mı yeryüzüne ne kadar bitkiler yetiştirdik orada her cömert çiftten-eşten?

Tam da ayette bildirildiği gibi.

Şimdi 2:204 ayetini inceleyelim.

'Allah şahittir' diyen insanlara hemen inanmayacağız. Konuşması ile hayran bırakan kişilerin eylemlerine bakacağız. Allah ile aldatanlara karşı uyanık olacağız;  

Bu ayette Allah’ın adını kullanarak aldatanlar işaret ediliyor. Bu kimselerin çok güzel konuştukları, etkileyici konuştukları, insanları büyüler tarzda çok güzel şeyler konuştukları, dinleyenleri hayran bırakan şekilde konuştukları bildiriliyor. Zaten bu kimseler Allah üstüne ‘Allah şahittir ki’ diye yemin etmekte ve söylemlerine delil olarak, insanları ikna etmek için Allah’ın kullanmaktadırlar. Ancak bu kimseler insanların dostları, halkın ve Allah’ın dostları değillerdir. Allah'a yemin etmeleri insanları ikna etmek içindir. 

Lütfen dikkat edelim; bize büyük bir ders veriyor Yüce Allah.  
Allah’ üstüne yemin edenlere, Allah’ı işlerinde şahid gösterenlere körü körüne inanmayalım. Onların söylemlerinden ziyade eylemlerine bakalım.

Bu kimseler sıradan insanlar olabileceği gibi siyasiler de olabilir.

Hatta bu kişilerin siyasiler olma ihtimali, ülkenin yönetiminde söz sahibi olan kimseler olma ihtimali daha yüksektir. Çünkü 2:205 ayetinde bu kimseler GDO’lu tohumlar ile tarımda bozgunculuk yapmaya ortak olmaktadırlar. Ya GDO'lu tohum üreterek veya GDO'lu tohumu ülkeye sokarak, ya da GDO'lu tohum kullanımına izin vererek.  

Bu noktada aklımızı kullanmamız gereklidir.

Ayete muhatap olmamak için;

  • Yüce Allah’ın muhteşem tohumlarının genetiği asla değiştirilmemelidir.
  • GDO’lu tohumlar üretenlerle mücadele edilmelidir.
  • GDO’lu tohumlar yasaklanmalı, ülkeye sokulmamalıdır.
  • Hayran bırakan sözler edenlere ve Allah üzerine yemin edenlere hemen güvenmemek gereklidir. Söylemlerinden ziyade eylemleri dikkate alınmalıdır.
  • Siyaset yapan insanlar, ülkenin yönetiminde söz sahibi olan bürokratlar bu ayetlerin muhatabı olmaktan uzak durmalıdır.

Not: Bu makale Mustafa Kılavuzoğlu kardeşimizin işareti ile yazılmıştır. 

En doğrusunu Allah bilir.