Yüce Allah 3:41 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

334|3|41|قَالَ رَبِّ ٱجْعَل لِّىٓ ءَايَةً قَالَ ءَايَتُكَ أَلَّا تُكَلِّمَ ٱلنَّاسَ ثَلَٰثَةَ أَيَّامٍ إِلَّا رَمْزًا وَٱذْكُر رَّبَّكَ كَثِيرًا وَسَبِّحْ بِٱلْعَشِىِّ وَٱلْإِبْكَٰرِ

Kâle rabbic’al lî âyeten, kâle âyetuke el lâ tukellime n-nâse selâsete eyyâmin illâ remzan, vezkur rabbeke kesîran ve sebbih bil aşiyyi vel ibkâr.

Dedi: “Rabbim! Yap benim için bir ayet/bir gösterge/bir kanıt”; dedi (Allah): “Senin ayetin/göstergen/kanıtın ki konuşmamandır insanlara üç gün, işaret/gösterme dışında; ve an/hatırla Rabbini çok; ve tesbih et akşamla ve erken sabahla/seherle”

3:41 ayetinde Zekeriya peygamber Yüce Allah’tan kendisine vereceği Yahya peygamber için önceden bir gösterge/bir kanıt istemektedir. Yüce Allah da Zekeriya peygambere 3 gün konuşmayacağını/konuşamayacağını, sadece el/yüz hareketleri ile, işaret ederek insanlar ile anlaşacağını bildirmiştir.

Zekeriya peygamberin yaşlı (3:40) olduğunu Kuran’dan biliyoruz. Anlaşılır ki Zekeriya peygamber geçici iskemik ataktransient ischaemic attack’ (TIA) olayına maruz kalmıştır. Boyundaki şah damarındaki bir pıhtının koparak beyne gitmesi ve beynin bazı bölgelerini besleyen damarların geçici olarak tıkanması nedeniyle oluşur. Damarın beslediği beyin bölgesinin geçici olarak oksijensiz (iskemik) kalmasına bağlı olarak  geçici bir felç durumu gelişir. Etkilenen beyin bölgesine göre TIA geçiren bir kişide farklı belirtiler olur. Bunlardan bir tanesi de konuşmanın bozulması veya hiç konuşamamaktır. Ancak TIA geçiren kimselerin bilinci açık olur; el-kol hareketleri ile insanlarla anlaşabilirler. Belirli bir süre sonra damar açılır ve beynin o bölgesi tekrar kanlanır. Böylece hasta normale döner. TIA belirtileri çoğunlukla kısa sürelidir (1 gününden daha kısa). Günümüzde modern tıp tedavisi ile saatler içinde hastalar normale dönebilmektedir. Modern tedaviden yoksun olan Zekeriya peygamberin TIA durumunun 3 gün sürmesi normaldir. 2007 yılında yapılan bir çalışmada (EXPRESS çalışması) TIA geçirme ile hastaneye gelme süresinin 2-5 güne (ortalama 3 gün) kadar uzayabileceği gösterilmiştir.

Çalışmanın künyesi: Effect of urgent treatment of transient ischaemic attack and minor stroke on early recurrent stroke (EXPRESS study): a prospective population-based sequential comparison. Lancet 2007; 370: 1432–42

zekeriya peygamber 3 gun konusamama

Muhtemeldir ki Zekeriya peygamber bir TIA geçirdi; konuşamadı. 3 gün sonra TIA geçti ve konuşması normalde döndü. Yüce Allah bu gösterge ile Zekeriya peygambere bir ders vermiştir. Dilediği zaman bir insanın konuşmasını ortadan kaldırabileceğini, dilediği süre bunu devam ettirebileceğini, dilediği vakit de ortadan kaldırabileceğini göstermiştir. Gerçekten de böyledir. TIA geçicidir. Ancak bazı damar tıkanmaları çok daha şiddetli olur ve damarda açılma olmaz. Böylece beynin o bölgesindeki hücrelerin tamamı ölür. Beyin hücreleri öldüğü zaman yerlerine yeni hücreler gelemez. Felç kalıcı olur. Hasta bir daha asla konuşamaz. Yüce Allah’ın Zekeriya peygambere gösterdiği bir kanıttır, bir göstergedir. Yüce Allah her şeye kadir olduğunu açık ve net olarak göstermiştir.

Kısırlık da benzer bir durumdur. Zekeriya peygamberin eşinin kısır olduğunu anlıyoruz (3:40). Kendisinin de oldukça yaşlandığını anlıyoruz. Uzun zaman gebelik elde edememiş çiftler gün gelir kendiliğinden gebeliği yakalayabilirler. Beslenme, egzersiz, psikolojik durumun düzelmesi vb. gibi hayat tarzı değişiklikleri sperm kalitesini etkileyebilir, kadındaki yumurtlama kalitesini artırabilir. Böylece kısır bir çift uzun yıllar sonra kendiliğinden gebeliği yakalayabilir.

Yüce Allah ders veriyor. Tabiri caiz ise Zekeriya peygambere şunu işaret ediyor; “Ben dilersem seni 3 gün konuşturmam, sonra konuşmanı sağlarım. Aynı şekilde kısır olan eşini ve seni de kolayca gebelik oluşturmaya elverişli yaparım. “

Evet; Yüce Allah için bu mutlak ki çok kolaydır.

En doğrusunu Allah bilir.