Yüce Allah aşağıdaki ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

1522|11|51|يَٰقَوْمِ لَآ أَسْـَٔلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْرًا إِنْ أَجْرِىَ إِلَّا عَلَى ٱلَّذِى فَطَرَنِىٓ أَفَلَا تَعْقِلُونَ

Yâ kavmi lâ es'elukum aleyhi ecren, in ecriye illâ alâllezî fataranî, e fe lâ ta'kılûn.

Ey kavmim! İstemem sizden bunun üzerine bir ecir/bir ücret; ki ecrim/ücretim ancak beni yararak ortaya çıkaran üzerinedir; öyleyse akletmez misiniz?

3725|36|22|وَمَا لِىَ لَآ أَعْبُدُ ٱلَّذِى فَطَرَنِى وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ

Ve mâ liye lâ a’budullezî fataranî ve ileyhi turceûn.

Ve benim için nedir kulluk etmemem beni yararak ortaya çıkarana? Ve O'na döndürülürsünüz

4350|43|27|إِلَّا ٱلَّذِى فَطَرَنِى فَإِنَّهُۥ سَيَهْدِينِ

İllellezî fataranî fe innehu se yehdîn.

Ancak beni yararak ortaya çıkarana; öyle ki, şüphesiz O doğru yola kılavuzlayacaktır beni.

 

(فَطَرَنِى) fataranî kelimesi kökü (فطر) yarmak-bölmek (split), bölmek-ikiye bölmek (cleave), parçalara ayırmak (break apart), yapmak (make), yaratmak (create), ortaya-meydana çıkarmak (bring into being), meydana getirmek (bring forth) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 842 (of 1303)

Kelimenin anlamı önemli olduğu için aşağıda sözlükten görüntü verilmiştir. 

fatir kelimesi yarmak bolmek anlami kuran insanin yaratilisi

Bu kelime yukarıdaki 3 ayette fiil olarak geçer.  3. şahıs tekil kişi eylemi yapar. Eylemden etkilenen ise 1. şahıstır. Kelimenin anlamı bütün olarak düşünüldüğünde bu kelimenin yararak, bölerek, ayırarak ortaya çıkarmak, meydana getirmek manasına geldiği net bir şekilde görülür. Böylece anlarız ki (فَطَرَنِى) fataranî kelimesi anlamı 'beni yararak ortaya çıkaran' olur. Bu kelimenin bazı meallerde 'yaratan' olarak çevrildiğini görüyoruz. Bu anlamın verilmesi doğru değildir. Kuran'da yaratmakخَلَقَ’ 'halaka' fiili ile ifade edilir. Kuran'da Yüce Allah her kelimeyi bir işaret olarak kullanmaktadır. (فَطَرَنِى) fataranî kelimesini de boşuna kullanmamıştır. Bunu inşallah göreceğiz. 

Yüce Allah insanı yararak-bölerek ortaya çıkardığını bildiriyor. Bu da bize gösterir ki burada işaret edilen şey bir zamanlar tek hücre olan insan embriyosunun yarılarak/bölünerek (mitoz bölünme ile) bir insan vücudunu oluşturmasıdır. 

Babadan gelen nutfe içindeki bir sperm ile annenin bir yumurtası döllenir. Buna zigot diyoruz. Döllenmiş olan bu zigot 24 saat içinde ikiye yarılarak bölünür Bu bölünen hücrelere blastomer denir. Bu hücreler de ikiye bölünerek/yarılarak 4 hücre olurlar. 3. günde tekrar bölünerek 8 hücre olurlar. Bu şekilde ikiye bölünme/yarılma olayı sürekli devam eder ve sonunda ortaya trilyonlarca hücre içeren insan bedeni ortaya çıkar. Gözle bile görülemeyen bir hücreden bölünerek/yarılarak bir bebek ortaya çıkar. Bebek doğduktan sonra da bu bölünme devam eder. Hücrelerin bölünmesi büyümeyi getirir. Büyüme insan erişkin halini alıncaya kadar devam eder.   

Aşağıdaki resimde tek bir hücre olan insan embriyosunun yarılarak/bölünerek insan olma yolundaki ilk basamakları gösterilmiştir. Unutmayalım. Hepimiz bir zamanlar bu küçük hücre halindeydik ve yarılarak/bölünerek insan olduk.

insan zigot embriyo yarilarak meydana gelen insan

 

Aşağıdaki GIF görüntüsünde tek hücre halinde olan insan embriyosunun bölünmesini/yarılmasını görmektesiniz. Hücre önce ikiye sonra dörde bölünüyor. Bu bölünme bir insan bedeni oluşturacak şekilde çok sayıda devam edecek. Videonun tamamını aşağıda izleyebilirsiniz. 

yarilan embriyo insanin yaralilarak bolunerek yaratilmasi insan ve kuran kuran mucizesi

Aşağıdaki videoda bir insan embriyosunun gerçek görüntüsü vardır. Zamanla tek hücreli olan bu hücre sürekli bölünerek/yarılarak insan bedenini oluşturacaktır. 10. saniyedeki ilk bölünmeye lütfen dikkat edin. 

Tam da Yüce Allah’ın ayetlerde işaret ettiği gibi insan bedeni tek bir hücrenin yarılarak/bölünerek çoğalması sonrası ortaya çıkar/meydana gelir. Kuran’ın insanın yarılarak/bölünerek meydan geldiğini bildirmesi gerçekten büyük bir mucizedir.

En doğrusunu Allah bilir.