Yüce Allah 10:20 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1382|10|20|وَيَقُولُونَ لَوْلَآ أُنزِلَ عَلَيْهِ ءَايَةٌ مِّن رَّبِّهِۦ فَقُلْ إِنَّمَا ٱلْغَيْبُ لِلَّهِ فَٱنتَظِرُوٓا۟ إِنِّى مَعَكُم مِّنَ ٱلْمُنتَظِرِينَ

Ve yekulune lev la unzile aleyhi ayetun min rabbih, fe kul innemel gaybu lillahi fenteziru, inni meakum minel muntazirin.

Ve onlar diyorlar ‘neden indirilmedi ona bir mucize Rabbinden’, öyleyse de ki ‘gayb (bilinmeyen-görülmeyen-gizli) ancak Allah'ındır; öyleyse bekleyin, doğrusu ben de sizinle birlikte bekleyenlerdenim.’

 

Ayetten açıkça anlaşılır ki kâfirler peygamberimizden mucize istemektedir. Ancak Yüce Allah peygamberimizden onlara karşı şunu demesini buyurmaktadır.

‘gayb (bilinmeyen-görülmeyen-gizli) ancak Allah'ındır; öyleyse bekleyin, doğrusu ben de sizinle birlikte bekleyenlerdenim.’

Gayb kelimesi bilinmeyen, görülmeyen-gizli anlamındadır. Gelecekte de bir gaybtır. Hiç kimse yarın ne olacağını bilemez.

Peygamberimize mucize olarak sadece Kuran verildiğini net olarak biliyoruz. Çünkü Kuran’dan başka hiçbir kutsal kitap artık gelmeyecek. Bu nedenle evrenin/evrenlerin düzeninin bozulacağı (‘saat’) zamana kadar her insan Kuran’dan faydalanabilecek ve onun mucizelerine tanık olabilecektir. Yüce Allah Kuran’a mucizeler yerleştirmemiş olsaydı, peygamberimize sadece o dönemde yaşamış insanların görebileceği mucizeler vermiş olsaydı büyük haksızlık olacaktı. Peygamberimiz döneminde yaşamış olan kimseler mucizeleri görmüş olacaklar ancak gelecekte yaşayacak olan insanlar bu mucizeleri görmemiş olacaktı. Yüce Allah bu nedenle Kuran’ı mucize olarak indirmiştir.

Bu ayetten anlarız ki Kuran’ın bilinmeyen-gizli mucizeleri Kuran indiği dönemden sonra gelecekte ortaya çıkacaktır. Evrenin/evrenlerin düzeninin bozulacağı (‘saat’) zamana kadar Kuran’ın mucizelerini insanlar görecektir.

Gerçekten de 10:20 ayeti gerçekleşmiştir.

Kuran’ın en büyük mucizelerinden olan 19 sistemi 1974 yılında ortaya çıkmış ve Kuran’ın Allah katından olduğunu tüm insanlığa haykırmıştır. 19 sisteminden ayrıca Kuran’da birçok bilimsel mucizeler de bilimin gelişimi ile ortaya çıkmıştır. Evrenin genişlemesi, ilk yaratılış olan büyük patlama ‘Big Bang’, karanlık enerji, sicim teorisi, paralel evrenler ve bir çoğu Kuran’ın mucizesi olarak sayılabilir.

En doğrusunu Allah bilir.