Yüce Allah 30:22 âyetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3429|30|22|وَمِنْ ءَايَٰتِهِۦ خَلْقُ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ وَٱخْتِلَٰفُ أَلْسِنَتِكُمْ وَأَلْوَٰنِكُمْ إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَءَايَٰتٍ لِّلْعَٰلِمِينَ

Ve min âyâtihî halkus semâvâti vel ardı va htilâfu elsinetikum ve elvânikum, inne fî zâlike le âyâtin lil âlimîn.

Ve O'nun ayetlerindendir yaratılışı göklerin ve yerin; ve farklılığı dillerinizin-lisanlarınızın ve renklerinizin; doğrusu bundadır mutlak ayetler bilenler için.

 

(ٱخْتِلَٰفُhtilafu kelimesi kökü (خلف) farklı olmak (to be different), farklılaşmak (differ), birbirinden ayrılmak (diverge) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 297 (of 1303)

(أَلْسِنَتِكُمْelsinetikum kelimesi kökü (لسن) dil (tongue), lisan (language) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1016 (of 1303)  

(أَلْوَٰنِكُمْelvanikum kelimesi kökü (لون) renk (color) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1037 (of 1303)

Ne muhteşem bir ayet!

Büyük dersler veriyor. Göklerin ve yerin yaratışında, yani Dünya’yı, yıldızları, gezegenleri, galaksileri içeren evrenin yaratılışında ayetler vardır, göstergeler vardır; onları araştırın buyuruyor Yüce Allah.

Öğüt alan var mı?

Ne yazık ki ellerinde evrenin sırlarını içeren bir ilahi kitabı tutan ancak onu terk eden kimselerin öğüt almaya mecalleri yoktur. Çünkü Kuran’ı anlayarak okumazlar. Akıllarını kiraya vermiş kimselerdir. Kuran’ı okuyup anlamak yerine meleklerin cinsiyetlerini tartışan Bizanslılar gibi kılla, tüyle, sarıkla uğraşırlar. Sonu gelmez yanlışlar içeren, Yüce Allah'dan geldikleri asla kesin olarak bilinemeyen, yani zan olan hadis kitaplarını okur dururlar. Bir insanın kendisine zulmetmesidir bu.  

Şu an içinde yaşadığımız zamanda milyarlarca müslümanın refah seviyesinin çok düşük olması tam da bu nedenledir. Kuran’ı terk ettikleri içindir. Yüce Allah da onların üstüne pislik yağdırmaktadır.

Ayeti incelemeye devam ettiğimizde büyük bir işaret ile karşılaşıyoruz.

İnsanların gelişebilmelerindeki en önemli faktör karmaşık şekilde konuşabilmeleri ve haberleşebilmeleridir. Evrim sürecinde insanın konuşabilmesi için gırtlağı-boğazı uzamış ve ağzı küçülmüştür. Ses telleri olarak bilinen vokal kord titreşerek daha karmaşık sesler çıkarabilir.

İnsanların karmaşık sesleri çıkarmaları elbette haberleşme için yeterli değildir. Lisanların gelişmesi süreci de tıpkı evrim sürecindeki gibi yavaş yavaş gelişmiştir. İnsanlar dünya üzerinde yayılınca farklı kavramlara farklı sesler çıkarmaya başladılar. Bu nedenle toplumlarda lisanlar farklılaştı. Şu an Dünya gezegeninde yaklaşık 6500 lisan konuşuluyor.

Renklerin farklılığı;

İnsan bedeninde farklı renkler vardır. Deri rengi, göz rengi, saç rengi bunlardandır.

Renklerin farklı olmasının nedeni bu yapıları oluşturan hücrelerdeki melanin isimli bir pigmenttir. Bu pigmenttin yoğunluğuna göre renkler oluşur. Yüce Allah bu pigmentin ne oranda sentezleneceğini DNA’ya yani genlere kodlamıştır. Bu nedenle insanların deri renkleri, göz renkleri, saç renkleri farklıdır.

Ayet 2 açıdan incelenebilir;

1. yaklaşım;

İnsan topluluklarının konuştukları lisanların ve renklerinin farklı olması;

Türkçe konuşan bir topluluk ile Arapça konuşan bir topluluk birbirinden farklıdır. Dilleri ve renkleri farklıdır. Ayette bu işaret edilmiş olabilir.

2. yaklaşım;

Bireysel olarak her bir insanın konuşmasının ve renginin farklı olması.

Ayette bu da işaret edilmiş olabilir.

Moderm bilim ile biliyoruz ki insanların deri renkleri, göz renkleri (iris rengi) ve konuşma sırasında çıkardıkları sesleri (frekans-amplitute) birbirinden farklıdır ve biyometrik belirteçler olarak insanları ayırmada kullanılabilir. Tek yumurta ikizlerinin bile (DNA’ları aynı) deri renklerinin farklı olduğu konusunda yeni çalışmalar yapılmıştır. ‘Skin color. Could it be a new fingerprint?’, Omer A Musa , Jehan E Abdel Rahman, Aamir A Magzoub, Mohamad T Abdel Mageed.

Ek;

İnsanların lisanlarının ve renklerinin farklı olmasının Yüce Allah’ın ayeti olması yani O’nun isteği ile olduğu net bir şekilde görülür. Bu nedenle hiç bir insana sahip olduğu renk nedeni ile statü tanımlanamaz. Siyahi insanlar asla ve asla daha aşağıda görülemez. Her kim bunu yapıyorsa bilsin ki Yüce Allah’n ayetine karşı geliyordur ve bu ayete kâfirlik yapıyordur.

Yine lisan da böyledir. Her lisan Yüce Allah’ın ayetidir. Hiç bir lisan yasaklanmamalıdır. Lisanların önü açılmalıdır.

En doğrusunu Allah bilir.