Yüce Allah 56:79 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5056|56|79|لَّا يَمَسُّهُۥٓ إِلَّا ٱلْمُطَهَّرُونَ

La yemessuhu illel mutahherun.

Ona arındırılmışlardan başkası dokunamaz

 

(يَمَسُّهُۥ) yemessuhu kelimesi kökü (مسس) hissetmek (feel), dokunmak (touch), iletişim halinde olmak (to be in touch, be in contact), ellemek (handle) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 1063 (of 1303)  

(ٱلْمُطَهَّرُونَ) l-mutahherune kelimesi kökü (طهر) temizlemek (clean), saflaştırmak (pure), arındırmak (purify), arıtmak (expurgate), saflık (chastity, purity) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 667 (of 1303)

 

Ayet detaylandırıldığında;

# Kelime Anlam Kök

1

la

   

2

yemessuhu

ona dokunamaz

مسس

3

illa

başkası

 

4

l-mutahherune

arındırılmışlardan

طهر

 

Bu ayeti çok iyi anlamamız gereklidir. (ٱلْمُطَهَّرُونَ) l-mutahherune kelimesi kökü (طهر) Kuran’da aşağıdaki ayetlerde de geçer. Bu ayetler detaylı incelendiğinde açıkça görülür ki bu kelime hep arınmış, saflaşmış, kontamine olmamış, kirlenmemiş, saf, arı-duru anlamında kullanılmıştır. Kesinlikle fiziksel bir temizlik anlamında kullanılmamıştır.

2:25, 3:15, 4:57 ayetleri; Arındırılmış eşler olarak;

2:25 İman edip, salihatı yapanları; içlerinde ırmaklar akan cennetler ile müjdele. Onlara ne zaman yiyecek bir şey sunulsa: "Bu daha önce rızıklandığımız şeydir." derler. Oysa bu onlara benzer olarak verilmiştir. Onlar için arındırılmış eşler vardır. Ve onlar, orada kalıcıdırlar.

3:55 Allah şunu da demişti: "Ey İsa, senin canını alacağım, seni kendime yükselteceğim; seni, inkar edenlerden uzaklaştırıp arındıracağım. Ve sana uyanları, inkar edenlerin, kıyamete kadar üstünde tutacağım. Sonra bana olacak dönüşünüz; tartışıp durduğunuz şeyler hakkında aranızda ben hüküm vereceğim."

9:108 Orada asla durma, ilk yapıldığında takva üzere yapılan mescit, içinde bulunmaya daha layıktır. Orada arınmayı seven insanlar vardır. Allah, arınmak isteyenleri sever.

80:14 (Kuran) yüceltilmiş, arındırılmış

98:2 Allah'tan gelen arındırılmış sahifelerden okuyan bir rasul.

 

(يَمَسُّهُۥ) yemessuhu kelimesinin anlamı düşünüldüğünde şu anlaşılır;

Kuran’a sadece ve sadece arınmış, kirlenmemiş, kontamine olmamış olanlar dokunabilir; Onunla iletişim haline geçebilir, onu hissedebilir, onu anlayabilir.

Kontamine olmak ne demek?: Tertemiz 1 kova suyumuz var. Bu arınık, saf ve tertemiz bir sudur. Bu suyun içine 1 damla hayvan dışkısı karışsa artık o su kontamine olmuştur. Kirlenmiştir. Saflığını kaybetmiştir.  

 

Ayetin anlamı çok net;

Kuran’ı anlamak için arınmış olmamız gerek.

Kuran bize arınmanın yolunu göstermiş mi?

Arınmak için Yüce Allah tarafından arındırılmış bir şeye ihtiyacımız vardır. Bu da Kuran'dır. Kuran 80:14 ayetinde kendisiniyüceltilmiş, arındırılmış’ olarak tanımlamaktadır. Demek ki Kuran’ı anlamak için saflaşmanın ilk yolu Kuran haricinde hiç bir şey ama hiçbir şeyi onun yanına koymamaktır. Arınmış olan Kuran'nın yanına başka şeyler eklersek kontamine oluruz.  

Sadece arındırılmış Kuran ile ilgilenen insanlar Kuran’ın kendisi gibi saflaşır, temizlenir, arı ve duru hale gelir, kontamine olan her şeyden uzaklaşır ve Kuran’a dokunmaya, anlamaya başlar.

Herkes kendisini sadece Kuran ile arındırmalıdır

En doğrusunu Allah bilir.