Aşağıdaki makale Ahmet Rauf Ulusoy kardeşimin işaretiyle yazılmıştır.

Yüce Allah 29:14 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3352|29|14|وَلَقَدْ أَرْسَلْنَا نُوحًا إِلَىٰ قَوْمِهِۦ فَلَبِثَ فِيهِمْ أَلْفَ سَنَةٍ إِلَّا خَمْسِينَ عَامًا فَأَخَذَهُمُ ٱلطُّوفَانُ وَهُمْ ظَٰلِمُونَ

Ve lekad erselnâ nûhan ilâ kavmihî, fe lebise fîhim elfe senetin illâ hamsîne âmen, fe ehazehumut tûfânu ve hum zâlimûn.

Ve ant olsun gönderdik Nuh'u kavmine; öyle ki, kaldı onların arasında bin sene; haricinde elli yıl; öyle ki yakaladı onları tufan; ve onlar zalimlerdi.

 

Ayetten anlıyoruz ki Nuh peygamber kavmi içinde 950 sene kalmıştır. Bir insan 950 yıl yaşayamayacağına göre bu durum nasıl oldu? Ateist ve deistlerin işte Kur'an'da çelişki var dediklerini duyar gibiyim; ancak ayet bilimsel veriler ışığında okunduğunda bırakın çelişkiyi büyük bir işaret içermektedir.

Acaba eski çağlarda sene kavramının bizim saydığımız sene kavramından farklı olduğu dönemler var mı?

Bu sorunun cevabının net olarak evet olduğunu biliyoruz. Günümüzde bir sene demek Dünya'nın Güneş etrafında 1 tur dönmesi demektir. Ancak eski toplumlar yeterli astronomik bilgiye sahip değillerdi. Bu nedenle kendi sene tanımlarını yapmış olduklarını anlıyoruz. Antik Mezopotamya'da yapılan kazılarda elde edilen Sümer taş yazıtlarında sene olarak farklı birimlerin kullanıldığını görmekteyiz.

sumerKrallarListesiNuh.jpeg

Kralların hanedanlık süreleri sars (3.600 birim), ners (600 birim) ve sosses (60'lık birimler) olarak bilinen Sümer sayısal birimlerinde ölçüldü.

nuhPeygamber950SeneYasadimi.jpeg

Tufan dönemine yakın olan hanedanlık döneminde sene kavramında da değişiklikler yapıldığın anlamaktayız.

kisHanedanligiNuhPeygamberNeKadarSureYasadi.jpeg 

Açık ve net olarak görüldüğü üzere 950 sene demek bizim günümüzde saydığımız 950 sene demek değildir. Dünya'nın Güneş etrafında 950 kez dönmesi demek değildir.  Kur'an'ın 950 sene işareti de boşuna değildir. Yüce Allah'ın biz kullarına bir işaretidir. Anlarız ki Nuh peygamber Sümer kayıtlarında geçen tufan zamanında yaşadığını artık net bir şekilde görülmektedir. Tufan döneminde kendisine tanrı tarafından bir gemi yapması emredilen Ziusudra (MÖ 2900) olması çok kuvvetli bir olasılıktır.

En doğrusunu Allah bilir.