Gökkuşağındaki renk sayısı 6 mı yoksa 7 midir?

Kuran'a göre 6

Isaac Newton'a göre 7

20. yüzyıl bilimsel araştırmalara göre 6

beyaz isik spektrum kuran mucizelerIsaac Newton 1642 yılınca doğmuş olan bir İngiliz bilim adamıdır. İnsanlığa matematik, fizik ve astronomi alanında muhteşem eserler kazandırmıştır. En meşhur buluşlarından birisi tek bir renk olan beyaz ışığın prizmadan geçtiğinde 6 temel renge ayrılmasıdır. Aslında bu durumu hepimiz yağmur sırasında görmekteyiz. Isaac Newton’un yaptığı deney aslında bildiğimiz gökkuşağı (rainbow) oluşumudur.

Isaac Newton bu deneyi ilk yaptığında beyaz ışığın prizmadan geçtiğinde oluşturduğu renkleri saymış ve 6 olarak bulmuştur.

 

Bunlar Kırmızı, Turuncu, Sarı, Yeşil, Mavi, Mor renkleridir. Bu renklerden Kırmızı, Sarı ve Mavi renkleri primer (birincil) renkler olup, Turuncu, Yeşil ve Mor renkleri ise sekonder (ikincil) renklerdir. Birincil renklerin karışımı ile oluşurlar. Ayrıca tersiyer (üçüncül) renkler de vardır ama bu renkler gökkuşağında veya prizma deneyinde ayrışan renkler içerisinde insan gözü tarafından görülemezler. Üçüncül renkler kırmızı-turuncu, sarı-turuncu, sarı-yeşil, mavi-yeşil, mavi-mor (indigo-lacivert) ve kırmızı-mor karışımı renklerdir. Aslında prizmadan çıkan renklerin sayısı milyarları bulur ama insan gözü sadece 6 renk algılayabilir.

 

 

rainbow gok kusagi 6 renk kuran mucizesi Newton

Isaac Newton renkleri sayıp 6 bulmasına rağmen, Hristiyanlıktan etkilenerek 7 olarak kabul etmiş ve açıklamıştır. Isaac Newton çok dindar bir kişiydi ve İncil'i çok detaylı incelemişti. Isaac Newton'un eserlerini inceleyen 'Isaac Newton dahi ve dindar' kitabını okumanızı öneririm. Isaac Newton İncil'de 7 rakamının kutsallığı üzerinde çalışmaktaydı. Tanrının doğada 7 rakamına önem verdiğini düşünmekteydi, örneğin 7 adet nota vardı (1- Do 2- Re, 3- Mi, 4- Fa, 5- Sol, 6- La, 7- Si). Ayrıca 6 rakamı Hristiyanlıkta bir hurafe olarak şeytan ile ilişkilendiriliyordu. Hristiyanlığa göre şeytanın rakamı olan 6'yı nasıl açıklayacaktı? Bu nedenle indigo-lacivert rengini (mavi-mor karışımı) olan rengi üçüncül-tersiyer bir renk olmasına rağmen renk sayımına dâhil etmiştir. Bu görüşün üstünde detaylı inceleme yapılmadığı ve Hristiyanlık dinine uygun olduğu için yüz yıllarca yanlış olarak devam etmiştir. Günümüzde dahi internetten yapılan aramalarda gökkuşağında 7 renk olduğu sonucuna yanlış olarak ulaşılmaktadır (Wikipedia dahil). Fakat biraz detaylı araştırıldığında gökkuşağında (rainbow) 6 renk görülebildiği bilimsel olarak kesinleşmiştir. Daha detaylı inceleme yapmak için internette ‘6 colors in rainbow’ veya ‘gökkuşağındaki 6 renk’ diye aramalar yapabilirsiniz. 

 

 

Yada aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz. İngilizce bilmeseniz dahi anlayabilirsiniz. Bir fizik videosudur.

 

 Prizmaya giren tek bir beyaz renkten çıkan renkler arasında insan gözü sadece 6 renk ayırt edebilir (primer ve sekonder renkleri). Tersiyer rengi primer ve sekonder renkleri arasında ayırt edemez ve göremez. Bu nedenle tersiyer bir renk olan indigo-lacivert rengini primer ve sekonder bir renkmiş gibi sayıma dâhil etmek yanlıştır. İndigo-lavicert rengi sayıma dâhil edilecek ise diğer 5 tersiyer renk te dâhil edilmelidir. O zaman renk sayısı 7 değil 12 olmalıdır. 

 

renkler kuran mucizeler Newton gokkusagi renkleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda tersiyer (üçüncül) renkler görülmektedir. Sayıları 6'dır.  İndigo-lavicert rengi tersiyer bir renk olmasına rağmen Isaac Newton tarafından ana renk olarak sayılmıştır. Her nedense diğer 5 tersiyer renk sayılmamıştır. Isaac Newton 7 rakamının tanrısal olduğunu düşünerek bu kararı vermiştir. Ama 20. yüzyıl bilimi ile artık bu konuda kesin sonuca varmıştır.

Tertiary Color Kuran Mucizeler 6 renk

 

 

Aşağıda beyaz ışığın spektrumu görülmektedir.

 


mor mavi yastık

 

Ama  aslında önemli olan insan ırkının göz kapasitesine göre gördüğü renk sayısıdır. Artık kesin olarak bilenmektedir ki gökkuşağında ya da prizma kırılmasında oluşan renklerin insanlar tarafından 6 tanesi (primer ve sekonder olanlar) görülebilir.

 

Aşağıdaki resimde görünür ışığın dalga boyutuna göre spektrumu görülmektedir. Spektrumda 6 ana renk mevcuttur (Kırmızı, Turuncu, Sarı, Yeşil, Mavi, Mor)

Wavelength

 

 

Kuran'da renkler ile ilgili işaret var mı?

Şimdi Kuran’ın renkler konusunda bize nasıl bir işaret verdiğine bakalım. Rengin (Levn) çoğulu olan renkler Arapça elvan (الون) demektir. Elvan (الون) kelimesinin sonuna ek almamış formu-türevi Kuran'da bulunmamaktadır. Kuran’da toplam 6 adet renkler elvânuhu-elvânuhâ (الونه) kelimesi geçer. Yani elvan (الون) kelimesinin sonuna He zamiri almış hali (elvânuhu-elvânuhâ (الونه), renkleri onun).  1 adet (الونكم, elvanikum) sizin renkleriniz (siz zamiri) ile geçmektedir. Sayım kuralı olarak biz normalde Kuran'da sonuna ek almış kelime formlarını sayıma dahil etmiyoruz. Birçok kelimede bu kuralın nasıl işlediğini görebilirsiniz. Fakat Elvan (الون) renkler kelimesinde farklı bir durum vardır. Bu kelimenin zamirsiz kullanımı Kuran'da yoktur (Sonuna ek almamış hali). Ayrıca bu kelimenin zamirsiz kullanım olasılığı dil kuralı olarak düşüktür. Sadece renklerin kendisinden bahsederken zamirsiz kullanılabilir. Renkler kelimesi kullanılırken onun rengi, sizin renginiz gibi zamirlerle kullanılması zaten en olası yöntemdir. Kuran'da da sadece zamirli renkler kelimesi geçer. 6 adet renkleri onun, 1 adet sizin renkleriniz.     

Bu noktada Yüce Allah bir işaret vermiş olabilir. 6+1  renkler kelimesi geçişi. 

Yüce Allah Kuran’da 6+1 adet renkler geçirerek beyaz ışığın (1 adet) kendisini oluşturan ve insan gözü tarafından görülebilen 6 adet temel renklerden oluştuğunu işaret etmiş olabilir. En doğrsunu Allah bilir.

elvânuhu-elvânuhâ (الونه) kelimesinin ayetlerde geçiş yerleri ve geçiş sayılar (renkleri onun)

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

Renkler sayısı

1912|16|13|وَمَا ذَرَأَ لَكُمْ فِى ٱلْأَرْضِ مُخْتَلِفًا أَلْوَٰنُهُۥٓ إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَءَايَةً لِّقَوْمٍ يَذَّكَّرُونَ

Ve mâ zerae lekum fîl ardı muhtelifen elvânuh(elvânuhu), inne fî zâlike le âyeten li kavmin yezzekkerûn(yezzekkerûne).

Ve serptiğinde/saçtığında sizlere yerde/yeryüzünde; muhtelif/çeşitli renkleri onun; doğrusu bundadır mutlak bir ayet; bir toplum için; öğüt alırlar/hatırlarlar.

1

1968|16|69|ثُمَّ كُلِى مِن كُلِّ ٱلثَّمَرَٰتِ فَٱسْلُكِى سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِنۢ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَٰنُهُۥ فِيهِ شِفَآءٌ لِّلنَّاسِ إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَءَايَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Summe kulî min kulli s-semerâti fe slukî subule rabbiki zululen, yahrucu min butûnihâ şarâbun muhtelifun elvânuhu fîhi şifâun lin nâsi, inne fî zâlike le âyeten li kavmin yetefekkerûn.

“Sonra ye tüm meyvelerden-ürünlerden ve öyle ki takip et-izle yollarını Rabbinin uysalca”. Çıkar onun karınlarından bir içecek; muhtelif/çeşitli renkleri onun; ondadır bir şifa insanlar için; doğrusu bundadır mutlak bir ayet-bir işaret düşünen bir toplum için.

1

3685|35|27|أَلَمْ تَرَ أَنَّ ٱللَّهَ أَنزَلَ مِنَ ٱلسَّمَآءِ مَآءً فَأَخْرَجْنَا بِهِۦ ثَمَرَٰتٍ مُّخْتَلِفًا أَلْوَٰنُهَا وَمِنَ ٱلْجِبَالِ جُدَدٌۢ بِيضٌ وَحُمْرٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَٰنُهَا وَغَرَابِيبُ سُودٌ

E lem tere ennallâhe enzele mines semâi mâen, fe ahrecnâ bihî semerâtin muhtelifen elvânuhâ, ve minel cibâli cudedun bîdun ve humrun muhtelifun elvânuhâ ve garâbîbu sûd.

Görmez misin; doğrusu Allah indirdi gökten su? Böylece çıkardık onunla meyveler; muhtelif/çeşitli renkleri onun; ve dağlardan yollar/damarlar beyaz ve kırmızı; çeşit çeşit/muhtelif renkleri onun; ve simsiyah (kuzguni) kara.

2

3686|35|28|وَمِنَ ٱلنَّاسِ وَٱلدَّوَآبِّ وَٱلْأَنْعَٰمِ مُخْتَلِفٌ أَلْوَٰنُهُۥ كَذَٰلِكَ إِنَّمَا يَخْشَى ٱللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ ٱلْعُلَمَٰٓؤُا۟ إِنَّ ٱللَّهَ عَزِيزٌ غَفُورٌ

Ve minen nâsi ved devâbbi vel en’âmi muhtelifun elvânuhu kezâlik(kezâlike), innemâ yahşâllâhe min ibâdihil ulemâu, innallâhe azîzun gafûr(gafûrun).

Ve insanlardandır; ve canlılardan; ve çiftlik hayvanlarından; muhtelif/çeşitli renkleri onun; işte böyledir; ancak korkar Allah'tan kullarından bilginler/alimler; doğrusu Allah azizdir/güç yetirendir; bağışlayandır.

1

4077|39|21|أَلَمْ تَرَ أَنَّ ٱللَّهَ أَنزَلَ مِنَ ٱلسَّمَآءِ مَآءً فَسَلَكَهُۥ يَنَٰبِيعَ فِى ٱلْأَرْضِ ثُمَّ يُخْرِجُ بِهِۦ زَرْعًا مُّخْتَلِفًا أَلْوَٰنُهُۥ ثُمَّ يَهِيجُ فَتَرَىٰهُ مُصْفَرًّا ثُمَّ يَجْعَلُهُۥ حُطَٰمًا إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَذِكْرَىٰ لِأُو۟لِى ٱلْأَلْبَٰبِ

E lem tere ennallâhe enzele mines semâi mâen fe selekehu yenâbîa fîl ardı summe yuhricu bihî zer’an muhtelifen elvânuhu summe yehîcu fe terâhu musferran summe yec’aluhu hutâmâ(hutâmen), inne fî zâlike le zikrâ li ulîl elbâb(elbâbi).

Görmez misin ki Allah indirdi gökten bir su? Öyle ki geçirdi onu yerdeki kaynaklara; sonra çıkarır onunla ekin/zere; muhtelif/çeşitli renkleri onun; sonra kurur; öyle ki görürsün onu sararmış; sonra yapar onu bir çöp; doğrusu bundadır mutlak bir öğüt/ bir hatırlatma; mantık/anlayış sahipleri için.

1
  Toplam=6

 

Renkler الونكم (elvânikum, sizin renkleriniz) kelimesinin ayetlerde geçiş yerleri ve geçiş sayıları

Sure No|Ayet No|Ayet (Arapça)

Türkçe Meal

Renkler sayısı

3429|30|22|وَمِنْ ءَايَٰتِهِۦ خَلْقُ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ وَٱخْتِلَٰفُ أَلْسِنَتِكُمْ وَأَلْوَٰنِكُمْ إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَءَايَٰتٍ لِّلْعَٰلِمِينَ

Ve min âyâtihî halkus semâvâti vel ardı vahtilâfu elsinetikum ve elvânikum, inne fî zâlike le âyâtin lil âlimîn(âlimîne).

Ve ayetlerindendir onun göklerin ve yerin yaratılışı; ve farklılığı dillerinizin ve renklerinizin; doğrusu bundadır mutlak ayetler; bilenler için.

1

  Toplam=1

 

Görüldüğü gibi Yüce Allah Kuran'da renkler kelimesini zamirlerle birlikte kasıtlı olarak 6+1 adet geçirerek 1 adet beyaz ışığın spektrumundaki 6 rengini işaret etmiştir. Isaac Newton tarafından keşfedilen fakat renklerin sayımında hata yapılan bu durumun  Kuran'da doğru olarak zikredilmesi bir mucizedir. 1420 yıl önce Muhammet Peygamber ve insanlık ışığın spektrumu hakkında hiçbir şey bilmiyorlardır. Kuran'da beyaz ışığın (1 renk) spektrumundaki görünür 6 rengi işaret etmesi Kuran'ın Allah tarafından indirildiğinin büyük bir delilidir. 

Kuran'da renkler elvânikum(الونكم) kelimesinin 1 geçişi= 1 beyaz renk 

Kuran'da renkler elvânuhu-elvânuhâ (الونه) kelimesinin 6 geçişi=İnsan gözünün gördüğü gökkuşağında-Prizma kırılmasında oluşan 6 renk (Kırmızı, Turuncu, Sarı, Yeşil, Mavi, Mor )

 

 En doğrusunu Allah bilir.