Gökkuşağındaki renk sayısı 6 mı yoksa 7 midir?

Kuran'a göre 6

Isaac Newton'a göre 7

20. yüzyıl bilimsel araştırmalara göre 6

beyaz isik spektrum kuran mucizelerIsaac Newton 1642 yılınca doğmuş olan bir İngiliz bilim adamıdır. İnsanlığa matematik, fizik ve astronomi alanında muhteşem eserler kazandırmıştır. En meşhur buluşlarından birisi tek bir renk olan beyaz ışığın prizmadan geçtiğinde 6 temel renge ayrılmasıdır. Aslında bu durumu hepimiz yağmur sırasında görmekteyiz. Isaac Newton’un yaptığı deney aslında bildiğimiz gökkuşağı (rainbow) oluşumudur.

Isaac Newton bu deneyi ilk yaptığında beyaz ışığın prizmadan geçtiğinde oluşturduğu renkleri saymış ve 6 olarak bulmuştur.

 

Bunlar Kırmızı, Turuncu, Sarı, Yeşil, Mavi, Mor renkleridir. Bu renklerden Kırmızı, Sarı ve Mavi renkleri primer (birincil) renkler olup, Turuncu, Yeşil ve Mor renkleri ise sekonder (ikincil) renklerdir. Birincil renklerin karışımı ile oluşurlar. Ayrıca tersiyer (üçüncül) renkler de vardır ama bu renkler gökkuşağında veya prizma deneyinde ayrışan renkler içerisinde insan gözü tarafından görülemezler. Üçüncül renkler kırmızı-turuncu, sarı-turuncu, sarı-yeşil, mavi-yeşil, mavi-mor (indigo-lacivert) ve kırmızı-mor karışımı renklerdir. Aslında prizmadan çıkan renklerin sayısı milyarları bulur ama insan gözü sadece 6 renk algılayabilir.

 

 

rainbow gok kusagi 6 renk kuran mucizesi Newton

Isaac Newton renkleri sayıp 6 bulmasına rağmen, Hristiyanlıktan etkilenerek 7 olarak kabul etmiş ve açıklamıştır. Isaac Newton çok dindar bir kişiydi ve İncil'i çok detaylı incelemişti. Isaac Newton'un eserlerini inceleyen 'Isaac Newton dahi ve dindar' kitabını okumanızı öneririm. Isaac Newton İncil'de 7 rakamının kutsallığı üzerinde çalışmaktaydı. Tanrının doğada 7 rakamına önem verdiğini düşünmekteydi, örneğin 7 adet nota vardı (1- Do 2- Re, 3- Mi, 4- Fa, 5- Sol, 6- La, 7- Si). Ayrıca 6 rakamı Hristiyanlıkta bir hurafe olarak şeytan ile ilişkilendiriliyordu. Hristiyanlığa göre şeytanın rakamı olan 6'yı nasıl açıklayacaktı? Bu nedenle indigo-lacivert rengini (mavi-mor karışımı) olan rengi üçüncül-tersiyer bir renk olmasına rağmen renk sayımına dâhil etmiştir. Bu görüşün üstünde detaylı inceleme yapılmadığı ve Hristiyanlık dinine uygun olduğu için yüz yıllarca yanlış olarak devam etmiştir. Günümüzde dahi internetten yapılan aramalarda gökkuşağında 7 renk olduğu sonucuna yanlış olarak ulaşılmaktadır (Wikipedia dahil). Fakat biraz detaylı araştırıldığında gökkuşağında (rainbow) 6 renk görülebildiği bilimsel olarak kesinleşmiştir. Daha detaylı inceleme yapmak için internette ‘6 colors in rainbow’ veya ‘gökkuşağındaki 6 renk’ diye aramalar yapabilirsiniz. 

 

 

Yada aşağıdaki videoyu seyredebilirsiniz. İngilizce bilmeseniz dahi anlayabilirsiniz. Bir fizik videosudur.

 

 

Prizmaya giren tek bir beyaz renkten çıkan renkler arasında insan gözü sadece 6 renk ayırt edebilir (primer ve sekonder renkleri). Tersiyer rengi primer ve sekonder renkleri arasında ayırt edemez ve göremez. Bu nedenle tersiyer bir renk olan indigo-lacivert rengini primer ve sekonder bir renkmiş gibi sayıma dâhil etmek yanlıştır. İndigo-lavicert rengi sayıma dâhil edilecek ise diğer 5 tersiyer renk te dâhil edilmelidir. O zaman renk sayısı 7 değil 12 olmalıdır. 

 

 

 

renkler kuran mucizeler Newton gokkusagi renkleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağıda tersiyer (üçüncül) renkler görülmektedir. Sayıları 6'dır.  İndigo-lavicert rengi tersiyer bir renk olmasına rağmen Isaac Newton tarafından ana renk olarak sayılmıştır. Her nedense diğer 5 tersiyer renk sayılmamıştır. Isaac Newton 7 rakamının tanrısal olduğunu düşünerek bu kararı vermiştir. Ama 20. yüzyıl bilimi ile artık bu konuda kesin sonuca varmıştır.

Tertiary Color Kuran Mucizeler 6 renk

 

 

Aşağıda beyaz ışığın spektrumu görülmektedir.

 


mor mavi yastık

 

Ama  aslında önemli olan insan ırkının göz kapasitesine göre gördüğü renk sayısıdır. Artık kesin olarak bilenmektedir ki gökkuşağında ya da prizma kırılmasında oluşan renklerin insanlar tarafından 6 tanesi (primer ve sekonder olanlar) görülebilir.

 

Aşağıdaki resimde görünür ışığın dalga boyutuna göre spektrumu görülmektedir. Spektrumda 6 ana renk mevcuttur (Kırmızı, Turuncu, Sarı, Yeşil, Mavi, Mor)

Wavelength

 

 

Kuran'da renkler ile ilgili işaret var mı?

Şimdi Kuran’ın renkler konusunda bize nasıl bir işaret verdiğine bakalım. Rengin (Levn) çoğulu olan renkler Arapça elvan (الون) demektir. Elvan (الون) kelimesinin sonuna ek almamış formu-türevi Kuran'da bulunmamaktadır. Kuran’da toplam 6 adet renkler elvanuhu-elvanuha (الونه) kelimesi geçer. Yani elvan (الون) kelimesinin sonuna Ha zamiri almış hali (elvanuhu-elvanuha (الونه), onun renkleri).  1 adet (الونكم, elvanikum) sizin renkleriniz (siz zamiri) ile geçmektedir. Sayım kuralı olarak biz normalde Kuran'da sonuna ek almış kelime formlarını sayıma dahil etmiyoruz. Birçok kelimede bu kuralın nasıl işlediğini görebilirsiniz. Fakat Elvan (الون) renkler kelimesinde farklı bir durum vardır. Bu kelimenin zamirsiz kullanımı Kuran'da yoktur (Sonuna ek almamış hali). Ayrıca bu kelimenin zamirsiz kullanım olasılığı dil kuralı olarak düşüktür. Sadece renklerin kendisinden bahsederken zamirsiz kullanılabilir. Renkler kelimesi kullanılırken onun rengi, sizin renginiz gibi zamirlerle kullanılması zaten en olası yöntemdir. Kuran'da da sadece zamirli renkler kelimesi geçer. 6 adet onun renkleri, 1 adet sizin renkleriniz.     

Bu noktada Yüce Allah bir işaret vermiş olabilir. 6+1  renkler kelimesi geçişi. 

Yüce Allah Kuran’da 6+1 adet renkler geçirerek beyaz ışığın (1 adet) kendisini oluşturan ve insan gözü tarafından görülebilen 6 adet temel renklerden oluştuğunu işaret etmiş olabilir. En doğrsunu Allah bilir.

 

Elvanuhu-elvanuha (الونه) kelimesinin ayetlerde geçiş yerleri ve geçiş sayılar (Ha zamiri ile, onun renkleri)

 

Sure No|Ayet No|Ayet (Arapça)

Türkçe Meal

Renkler sayısı

 

16|13|وَمَا ذَرَأَ لَكُمْ فِى ٱلْأَرْضِ مُخْتَلِفًا أَلْوَٰنُهُۥٓ إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَءَايَةً لِّقَوْمٍ يَذَّكَّرُونَ

Ve sizin için yeryüzünde, çeşit çeşit renklerde başka şeylere de vücut vermiştir. Bütün bunlarda, düşünüp ibret alacak bir toplum için elbette bir mucize vardır.

1

16|69|ثُمَّ كُلِى مِن كُلِّ ٱلثَّمَرَٰتِ فَٱسْلُكِى سُبُلَ رَبِّكِ ذُلُلًا يَخْرُجُ مِنۢ بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَٰنُهُۥ فِيهِ شِفَآءٌ لِّلنَّاسِ إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَءَايَةً لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

"Sonra, meyvelarin her türünden ye de boyun bükerek Rabbinin yollarına koyul." Onun karıncıklarından, renkleri çeşit çeşit bir içecek çıkar ki, insanlar için onda şifa vardır. Derin derin düşünen bir topluluk için, bunda kesin bir mucize var.

1

35|27|أَلَمْ تَرَ أَنَّ ٱللَّهَ أَنزَلَ مِنَ ٱلسَّمَآءِ مَآءً فَأَخْرَجْنَا بِهِۦ ثَمَرَٰتٍ مُّخْتَلِفًا أَلْوَٰنُهَا وَمِنَ ٱلْجِبَالِ جُدَدٌۢ بِيضٌ وَحُمْرٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَٰنُهَا وَغَرَابِيبُ سُودٌ

Görmedin mi, Allah, gökten bir su indirdi. Onunla, renkleri çeşit çeşit meyveler çıkardık. Dağlardan da yollar var; beyaz, kırmızı, değişik renklerde. Ve simsiyah yollar da var.

2

35|28|وَمِنَ ٱلنَّاسِ وَٱلدَّوَآبِّ وَٱلْأَنْعَٰمِ مُخْتَلِفٌ أَلْوَٰنُهُۥ كَذَٰلِكَ إِنَّمَا يَخْشَى ٱللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ ٱلْعُلَمَٰٓؤُا۟ إِنَّ ٱللَّهَ عَزِيزٌ غَفُورٌ

Aynı şekilde, insanlardan, hayvanlardan, davarlardan da çeşitli renklerde olanlar var. Kulları içinde Allah'tan ancak bilginler ürperir. Allah Azîz'dir, Gafûr'dur.

1

39|21|أَلَمْ تَرَ أَنَّ ٱللَّهَ أَنزَلَ مِنَ ٱلسَّمَآءِ مَآءً فَسَلَكَهُۥ يَنَٰبِيعَ فِى ٱلْأَرْضِ ثُمَّ يُخْرِجُ بِهِۦ زَرْعًا مُّخْتَلِفًا أَلْوَٰنُهُۥ ثُمَّ يَهِيجُ فَتَرَىٰهُ مُصْفَرًّا ثُمَّ يَجْعَلُهُۥ حُطَٰمًا إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَذِكْرَىٰ لِأُو۟لِى ٱلْأَلْبَٰبِ

Görmedin mi, Allah gökten bir su indirdi de onu toprak içindeki kaynaklara ulaştırdı. Sonra onunla çeşitli renklerde ekinler çıkarıyor. Sonra ekin kurur da sen onu sararmış görürsün. Sonra da onu kuru ufantı haline getirir. İşte bunda, akıl ve gönül sahipleri için mutlak bir ibret var.

1

 

 

Toplam=6

 

 

Renkler الونكم (Elvanikum, sizin renkleriniz) kelimesinin ayetlerde geçiş yerleri ve geçiş sayıları

Sure No|Ayet No|Ayet (Arapça)

Türkçe Meal

Renkler sayısı

(Sonuna ek almamış)

3429|30|22|وَمِنْ ءَايَٰتِهِۦ خَلْقُ ٱلسَّمَٰوَٰتِ وَٱلْأَرْضِ وَٱخْتِلَٰفُ أَلْسِنَتِكُمْ وَأَلْوَٰنِكُمْ إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَءَايَٰتٍ لِّلْعَٰلِمِينَ

Göklerin ve yerin yaratılışı, dillerinizin ve renklerinizin farklı oluşu O'nun ayetlerindendir*. Bunda bilenler* için ayetler* vardır.

1

  Toplam=1

 

Görüldüğü gibi Yüce Allah Kuran'da renkler kelimesini zamirlerle birlikte kasıtlı olarak 6+1 adet geçirerek 1 adet beyaz ışığın spektrumundaki 6 rengini işaret etmiştir. Isaac Newton tarafından keşfedilen fakat renklerin sayımında hata yapılan bu durumun  Kuran'da doğru olarak zikredilmesi bir mucizedir. 1420 yıl önce Muhammet Peygamber ve insanlık ışığın spektrumu hakkında hiçbir şey bilmiyorlardır. Kuran'da beyaz ışığın (1 renk) spektrumundaki görünür 6 rengi işaret etmesi Kuran'ın Allah tarafından indirildiğinin büyük bir delilidir. 

 

Kuran'da renkler elvanikum (الونكم) kelimesinin1 geçişi= 1 beyaz renk 

Kuran'da renkler elvanuhu-elvanuha (الونه) kelimesinin 6 geçişi=İnsan gözünün gördüğü gökkuşağında-Prizma kırılmasında oluşan 6 renk (Kırmızı, Turuncu, Sarı, Yeşil, Mavi, Mor )

 

 En doğrusunu Allah bilir.