Kuran’da (يوم) yevm (gün) kelimesinin tekil formları 365 kez geçer iken çoğul formları olan يومين (Yevmeyn) ve  ايام (Eyyam) 30 adet geçmektedir.  Arapça'da يومين (Yevmeyn) 2 gün anlamına gelir. ايام (Eyyam) ise günler anlamına gelir. 

30 adet çoğul gün (2 gün ve günler) kelimesi geçişi 1 aydaki gün sayısını olan 30'u işaret eder. Dünya Güneş etrafında bir turunu tam olarak 365,242181 günde tamamlar. Buna bir güneş yılı denir. 1 güneş yılında tam 12 ay mevcuttur.  365,242181'i 12'ye böldüğümüzde 1 ayda olan günleri buluruz ki bu da 30,4368484 olup tam sayıya çevrildiğinde 30 güne eşittir. 

Konunun ders anlatımı; 

Kelimelerin geçişleri;

Arapçası

Okunuşu

Türkçesi

Geçiş sayısı

Analiz Raporu

ايام

eyyam

günler

20

Göster

يومين

yevmeyn

2 gün

3

Göster

الايام

el-eyyam

günler

2

Göster

اياما

eyyamen

günler

3

Göster

واياما

ve eyyamen

günler

1

Göster

بايىم*

bi-eyyam

günler

1

Göster

   

Toplam=30

 Tümünü Göster

 

 *Bazı Mushaflarda 14:15 ayetindeki (بايىم) bieyyami kelimesindeki 2. Ye düşürülmüş ve elifle yazılmıştır (بِاَيَّامِ). Aşağıda daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Sosya medya tanıtım videosu için;

Şimdi bu mucizeye sizin de tanık olmanız için gün kelimesinin çoğulu olan 2 gün ve günler kelimelerinin geçiş sayısını Uthmani Mushaf’ından kendimiz kontrol edelim.

Aşağıdaki linke tıklayarak Kuran’da Kelime Arama programını açalım ve 'Kuran Getir (Uthmani Mushaf'ı)'  butonuna tıklayalım. Kuran yüklenecektir. 

Kuran’da kelime arama programı için tıklayınız…

Daha sonra aşağıdaki butona tıklayarak 2 gün ve günler kelimelerini kopyalayalım ve arama bölümüne yapıştıralım. Tüm türevler analiz edildiğinde günler kelimesi ve türevlerinin toplam 30 adet geçtiğini görürüz.

ايام

يومين

الايام

اياما

واياما

بايىم

 

Not: Bazı Mushaflarda 14:15 ayetindeki (بايىم) bieyyami kelimesindeki 2. Ye düşürülmüş ve elifle yazılmıştır (بِاَيَّامِ).

Uthmani Mushaf’ında (بايىم) olarak yazılıdır.  Uthmani Mushaf’ında arama yaptıysanız 2 gün ve günler sayımı 30 iken bieyyami kelimesinin elifle yazıldığı Mushaf’ta 29 çıkacaktır. Bu nedenle arama kelimelerine (بِاَيَّامِ) kelimesini eklemeniz gereklidir.

 

En doğrusunu Allah bilir…