Kamer (قمر) kelimesi dünyamızın etrafında dönen Ay (Uydumuz olan Ay) anlamındadır.

Çok ilginç şekilde tüm Kuran’da (قمر) Kamer (Ay-Moon) kelimesi 27 defa geçmektedir. Ay'ın dünyamız etrafında bir tur dönmesi tam 27.32 günde olmaktadır. Buna “sidereal” orbit denir. Ay'ın kendi etrafında dönmesi de çok ilginç şekilde 27 gün sürer. Bu nedenle biz Ay'ın tek bir yüzünü görürüz. Ay'ın arka kısmını göremeyiz. 

Sidereal orbit (dönüş) nedir?

Sidereal dönüş Ay'ın dönüşünün hesaplanmasında başlama noktası (referans noktası) olarak bir yıldız alınır (Güneş değil). Uzaktaki bir yıldız hizalanır ve başlama noktası olarak alınır. Ay Dünya etrafında dönerken tekrar aynı yıldız hizasına gelmesi ne kadar süre aldı hesaplanır. Buna sidereal dönüş denir ve 27 gündür. Yani Ay üstündeki bir adam 27 günde bir aynı yıldız ile hizalanır.    

Synodic dönüş nedir? 

Arapların ve başka toplumların kullandığı ay takvimidir. Burada Ay'ın dönüşünün hesaplanmasında başlama noktası (referans noktası) Güneş olarak alınır. Güneş ile hizalanmış olan Ay'nı kaç gün sonra tekrar hizalanacağı hesaplanır ki bu 29.5 gündür. 

Şimdi ilginç bir veriyi sunmak istiyorum. Kuran'da (قمر) Kamer (Ay-Moon) kelimesi 27 kez geçiyor ve bir sidereal dönüşü bize bildiriyordu. Synodic dönüş ile sidereal dönüş arasında  26.928 derecelik bir açı olması yani 27 derecelik bir açı da Kuran'ın bize gösterdiği bir mucizedir. Aşağıdaki resimde bu açı gösterilmiştir.

     

Aşağıdaki animasyonda Ay'ın kendi etrafında ve Dünya etrafında 27 gün süren dönüşü gösterilmiştir. 

  Ayin kendi etrafinda donmesi 27 gun surer ayni zamanda dunya etrafinda donusu de 27 gundur gif

 Konunun ders anlatımı;

Arapçası

Okunuşu

Geçiş sayısı

Analiz Raporu

والقمر

vel-kamer

20

Göster

القمر

el-kamer

5

Göster

وقمرا

ve-kameran*

1

Göster

للقمر

lil-kamer

1

Göster

 

Toplam=27

 Tümünü Göster

*Sona ek olmayıp Arapça gramer kuralıdır.

Sosyal medya tanıtım videosu için;

   

Şimdi bu mucizeye sizin de tanık olmanız için Ay kelimelerinin geçiş sayısını Uthmani Mushaf’ından kendimiz kontrol edelim.

Aşağıdaki linke tıklayarak Kuran’da Kelime Arama programını açalım ve 'Kuran Getir (Uthmani Mushaf'ı)'  butonuna tıklayalım. Kuran yüklenecektir. 

Kuran’da kelime arama programı için tıklayınız…

Daha sonra aşağıdaki butonu tıklayarak Ay kelimesi ve türevlerini kopyalayalım ve programın aranacak metin kısmına yapıştıralım. Arama sonucunda Ay kelimesi ve türevlerinin toplam 27 adet geçtiğini görürüz.

والقمر

القمر

وقمرا

للقمر

 

Kaynak:

https://en.wikipedia.org/wiki/Orbit_of_the_Moon

En doğrusunu Allah bilir.