Yüce Allah 30:51 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3458|30|51|وَلَئِنْ أَرْسَلْنَا رِيحًا فَرَأَوْهُ مُصْفَرًّا لَّظَلُّوا۟ مِنۢ بَعْدِهِۦ يَكْفُرُونَ

Ve le in erselnâ rîhan fe raevhu musfarran le zallû min ba’dihî yekfurûn.

Ve eğer gönderseydik bir rüzgar; öyle ki görselerdi onu (ekini-bitkileri) sararmış; mutlak sebat ederlerdi/devam ederlerdi ondan sonra kâfirlik (gerçeği örtüp gizlemeye) etmeye.

 

(رِيحًا) rihen kelimesi kökü (روح) rüzgâr-yel (wind, fart) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 423 (of 1303)

(مُصْفَرًّا) musferran kelimesi kökü (صفر) sari renkli olmak-sararmak (to yellow), sarararak solmak (to pale) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 604 (of 1303)

Ayette sararmış olan şey direkt olarak zikredilmemiştir. ‘raevhu’ kelimesi ‘onlar görseler onu’ anlamındadır. Ancak ayetin öncesi incelendiğinde sararan şeyin yeryüzünde yetişen ekin, bitki örtüsü olduğu anlaşılır.

30:48 ayetinde buyurulur ki;
30:48 'Allah rüzgarları göndererek bulutları sürer, onları dilediği gibi gökte yayıp üst üste yığar ve sen de onların arasından yağmurun çıktığını görürsün. Kullarından dilediğinin üzerine onu yağdırınca hemen sevinirler.'

Bu ayetten anlıyoruz ki yağmurun yağması ile ekinlerin yeşermesi, ağaçların güçlenmesi, yeryüzündeki bitkilerin yeşermesi insanları mutlu etmektedir.

Ayetten direkt olarak anlarız ki rüzgâr ile bitkilerin-ekinlerin yeşil yapraklarını sararması arasında bir ilişki işaret edilmiştir.

Gerçekten de bu şekilde bir ilişki var mı?

Yeşil yapraklarını sararmasına klorozchlorosis’ denir. Yeşil yağrağın bir şekilde zarar görmesi ile klorofilchlorophyll’ maddesini üretememesi nedeni ile -ki bu madde bitkiye yeşil rengini verir- bitki yaprağının sararması gerçekleşir.

2018 yılında yapılan saygın bir çalışmada rüzgârın yeşil bitkiler üzerine etkisi çalışılmış. ‘Theobroma cacao’ olarak bilinen bir kakoa bitkisi üzerinde yapılan çalışmalarda rüzgârın bitki yapraklarına direkt olarak hasar verdiği ortaya çıkmış.

Rüzgâr etkisi; yapraktaki hücre duvarının bozulması, su kaybına neden olması, hormonal değişiklikler, hücre gerilim gücünü azaltması olarak sayılabilir. 

Ayrıca rüzgâr ile birlikte yaprak üzerindeki hızlı gaz değişimi ile yaprak içindeki suyun azalması, stomata denilen boşlukların kapanması, yaprak ısısının değişmesi ile yaprağı dehidrate (susuz) kalması gerçekleşir. Reaktif oksijen türlerinin salınması ile ‘Reactive oxygen species (ROS)’ yaprağa zarar artar.

Aşağıdaki resimde 12 saat boyunca saatte 4.5 metre hızında sürekli bir rüzgara maruz kalan bitkinin sararmış yaprakları gösterilmiştir.

yapraklarin sararmasi kloroz bir ruzgar gondeririz gorseler onu sararmis sonra da nankorluk ederler

Hafif ve orta şiddete rüzgarlarda da etkinin oluştuğu ancak şiddetli rüzgârlarda olumsuz etkinin artığı gösterilmiştir.

Çalışmanın künyesi: Graciele Santos Monteiro Reis, Alex-Alan Furtado de Almeida ,Pedro Antônio Oliveira Mangabeira,Ivanildes Conceição dos Santos,Carlos Priminho Pirovani,Dário Ahnert: ‘Mechanical stress caused by wind on leaves of Theobroma cacao: Photosynthetic, molecular, antioxidative and ultrastructural responses’ 2018-https://doi.org/10.1371/journal.pone.0198274

En doğrusunu Allah bilir.