11.5.2021 tarihinde Youtube’da ‘Kevser Sûresindeki Mucize! | İlk defa duyacaksınız!’ isminde bir video dikkatimi çekti.

Kuran mucizeleri ile ilgili her ne varsa inceleyip konfirme ettikten sonra yayınlıyorum. Kuran’a iman etmiş birisi olarak Kuran’daki yeni keşfedilmiş bir mucize beni ancak sevindirir. Ancak videoyu incelediğimde maalesef hata olduğunu fark ettim. Bu videonun da çok sayıda kimse tarafından izlendiğini görünce bu makaleyi yazmam gerektiğini düşündüm.

Kevser suresinde büyük mucize diye ifade edilen videoda söylenen şu;

Kevser suresi 3 ayetten oluşuyor. Bu suredeki toplam kelime sayısı 10’dur. Ayetlerdeki harflerin tekrarsız olarak sayısının 1. ayet için 10, 2. ayet için 10 ve 3. ayet için 10 olduğu söyleniyor. Ayrıca ayetlerin en son harfinin ‘ر’ ‘r’ harfi olduğuna dikkat çekiliyor.

Ancak bu söylemlerden bir tanesi yanlıştır. 3. ayette tekrarsız olarak 10 harf değil 11 harf vardır. Videoyu çeken kişi ‘شَانِئَكَ’ ‘şanieke’ kelimesindeki ‘ى’ ‘ye’ harfini saymamaktadır. Bu harfe gizli ‘ye’ harfi denir. Kelimeye dahildir.

Aşağıdaki tablo özet olarak verilebilir.

Ayet

Kelime sayısı

Tekrarsız harfler

Tekrarsız harf sayısı

6203|108|1|إِنَّآ أَعْطَيْنَٰكَ ٱلْكَوْثَرَ

4

إ ن ع ط ي ك ل و ث ر 

10

6204|108|2|فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَٱنْحَرْ

4

ف ص ل ر ب ك و ٱ ن ح  

10

6205|108|3|إِنَّ شَانِئَكَ هُوَ ٱلْأَبْتَرُ

6

إ ن ش ئ ك ه و ل ب ت ر 

Videoyu çeken kişinin söylemi=10

Gerçek=11 (ئ harfini saymamış)

  Toplam=10    


Örnek olması için aşağıda eski bir Kuran mushafından (Berlin, Staatsbibliothek: Wetzstein II 1925 (Ahlwardt 364)) Kevser suresini koydum. Görüldüğü gibi شَانِئَكَ’ ‘şanieke’ kelimesi yazılırken ‘ye’ harfi yazılmış. Bu nedenle şu kesindir ki gizli 'ye' harfleri kelimeden olup sayılmaları gereklidir. 

kevser suresi ye harfi saymama Berlin, Staatsbibliothek Wetzstein II 1925 (Ahlwardt 364)

 

 Kevser sure 3. ayet شَانِئَكَ’ ‘şanieke’ kelimesi yazılırken ‘ye’ harfi yazılmış. 

Paris, Bibliothèque nationale de France Arabe 349 kevser suresi

Kevser sure 3. ayet شَانِئَكَ’ ‘şanieke’ kelimesi yazılırken ‘ye’ harfi yazılmış. 

Gotthelf Bergsträßer Archiv Saray Medina 1a kevser suesi

 

Çok ilginç ki mucize iddiası ile ilgili analizi yaptıktan sonra videonun altına yorum yaptım. Amacım insanların bilgiye ulaşması ve kendilerinin karar vermesi. Ancak kendisine müslümanım diyen bu şahıs beni engellemiş. Yorumlarımı silmiş. 

Ehli sünnete tabi olan güzel kardeşim; sözüm sana.

Ne olur bu tarz insanların peşinden gitme. Bu insanların derdi gerçeği bulmak ve ona tabi olmak değil. Yüzbinlerce izlenen bir video var ve yanlış bir içerik sunulmuş insanlara. Bu insanların Yüce Allah'tan korkuları da yok. Allah korkusu olan birisi ne yapar? Yorumu silmez. Cevap veremezse bile oradan silmez ki belki bir kişi o yorumdan doğru bilgiye ulaşabilir. En aşağıda bu şahsa verdiğim cevap var. Ne yazık ki bu videoyu izleyenler bu cevabı göremiyor. Ben de buraya yazmak zorunda kaldım.

Yukarıda anlattığım silinen yorumum;

kevser suresinde gercekten bir mucize var mi

 

En doğrusunu Allah bilir.