Yüce Allah aşağıdaki ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1717|13|12|هُوَ ٱلَّذِى يُرِيكُمُ ٱلْبَرْقَ خَوْفًا وَطَمَعًا وَيُنشِئُ ٱلسَّحَابَ ٱلثِّقَالَ

Huveellezî yurîkumul berka havfen ve tamean ve yunşiu s-sehâbe s-sikâl.

O ki gösterir size şimşeği/yıldırımı; bir korku ve bir ümit/bir tamah; ve meydana getirir ağır bulutlar.

1011|7|57|وَهُوَ ٱلَّذِى يُرْسِلُ ٱلرِّيَٰحَ بُشْرًۢا بَيْنَ يَدَىْ رَحْمَتِهِۦ حَتَّىٰٓ إِذَآ أَقَلَّتْ سَحَابًا ثِقَالًا سُقْنَٰهُ لِبَلَدٍ مَّيِّتٍ فَأَنزَلْنَا بِهِ ٱلْمَآءَ فَأَخْرَجْنَا بِهِۦ مِن كُلِّ ٱلثَّمَرَٰتِ كَذَٰلِكَ نُخْرِجُ ٱلْمَوْتَىٰ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ

Ve huvellezî yursilur riyâha buşran beyne yedey rahmetihi, hattâ izâ ekallet sehâben sikâle suknâhu li beledin meyyitin fe enzelnâ bihil mâe fe ahracnâ bihî min kullis semerâti, kezâlike nuhricul mevtâ leallekum tezekkerûn.

Ve O ki gönderir rüzgarları; bir müjde, rahmetinin iki eli arasında; nihayet, o vakit kaldırıp taşıdı (rüzgar) ağır bir bulut; sevk ettik onu (bulutu) ölü bir beldeye; öyle ki indirdik onunla su; böylece çıkardık onunla tüm meyvelerden; işte böyle çıkarırız ölüleri; belki öğüt alırsınız.

 

(ٱلثِّقَالَs-sikâl ve (ثِقَالًاsikâle kelimesi kökü (ثقل) ağır olmak (to be heavy), yüklemek (to load), ağırlık yüklenmek (burden) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 125 (of 1303)

(ٱلسَّحَابَs-sehâbe ve (سَحَابًاsehâben kelimesi kökü (سحب) bulut (cloud) anlamındır. Hans Wehr 4th ed., page 465 (of 1303)  

Bu iki ayetten net olarak anlıyoruz ki bulutlar ağırdır. Günümüzde bile çoğu insan bulutların ağırlıksız olduğunu düşünür. Böyle düşünmelerine neden olan şey bulutların havada yüzmesidir. Özellikle beyaz olan kümülüs bulutları sanki ağırlıksızmış gibi düşünülür.

Oysa yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir bulutlar aslında gerçekten çok ağırdır. Ortalama bir kümülüs bulutunun yoğunluğu (densitesi) 1 metre küp bulut başına 0.5 gramdır. Ortalama bir kümülüs bulutunun (1 km3) ağırlığının 500 ton olduğu hesaplanmıştır. Bulut hacmi arttıkça bulutun ağırlığı artmaktadır. Ayrıca bulutun yoğunluğu arttıkça ağırlığı da artmaktadır. Ayetlerde yağmur bırakan, içinde şimşekler çakan bulutlara ve onların ağırlığına bir işaret vardır. Bu noktada Kuran’ın bilimsel mucizesi ortaya çıkar. Tüm bulutların bir ağırlığı olmakla birlikte yağmur bırakan, içinde şimşekler çakan bulutların (Kümülonimbus bulutlarıCumulonimbus clouds’) ağırlıkları diğer bulutlara göre çok çok daha fazladır. Çünkü yoğunlukları çok daha fazladır. Binlerce hatta on binlerce ton ağırlığında olabilirler.

agir bulutlar sismek yildirim cakan bulutlar daha agirdir

1400 yıl önceden bu detayın verilmesi Kuran’ın ilahi olduğunun en büyük göstergelerindendir.

En doğrusunu Allah bilir.