Kuran’da (مَّكَانٍۭ بَعِيدٍ) (mekanin beiydin) ‘uzak bir yer’ tamlaması Kuran’da dünya için 34:52 ve 34:53 ayetlerinde 2 kez geçer.

Kuran’da (مَّكَانٍ قَرِيبٍ) (mekanin karibin) ‘yakın bir yer’ tamlaması Kuran’da ahiret için 34:51 ve 50:41 ayetlerinde 2 kez geçer.

Eşit geçişin ne önemi var diye düşünebilirsiniz. Ancak Kuran’da dünya (الدّنيا) ve ahiret (ءاخرة) kelimelerinin eşit olarak 115 kez geçtiğini düşündüğümüzde Yüce Allah’ın işaretini rahatlıkla görebiliriz.

Kuran’da Dünya (الدّنيا) ve Ahiret (ءاخرة) kelimeleri eşit sayıda tam 115 kez geçer.

Açıklamalar;

Çeviriler: Erhan Aktaş 2020

Dünya-(مَّكَانٍۭ بَعِيدٍ) (mekanin beiydin) ‘uzak bir yer

34:52. “O’na iman ettik.” dediler. Bunu ‘uzak bir yerden’ (مَّكَانٍۭ بَعِيدٍ) (mekanin beiydin) 'dünyada' nasıl elde edebilirler?

34:53. Oysaki daha önce onu kesin olarak yalanlamışlardı. ‘uzak bir yerden’ (مَّكَانٍۭ بَعِيدٍ) (mekanin beiydin) 'dünyada' gayb hakkında atıp tutuyorlardı.

Ahiret-(مَّكَانٍ قَرِيبٍ) (mekanin karibin) ‘yakın bir yer

50:41-42. Çağırıcının, ‘yakın bir yerden’ ‘(مَّكَانٍ قَرِيبٍ) (mekanin karibin)’ 'ahirette' çağıracağı güne kulak ver. O gün, gerçek olan o çığlığı duyarlar. İşte bu yeniden diriliş günüdür.

34:51. Onları, korkuya kapıldıkları zaman bir görsen. Artık kurtuluş yoktur. ‘yakın bir yerden’ ‘(مَّكَانٍ قَرِيبٍ) (mekanin karibin)’ 'ahirette' yakalandılar.

Konunun ders olarak anlatımı;

En doğrusunu Allah bilir.