Yüce Allah 56:75 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5052|56|75|فَلَآ أُقْسِمُ بِمَوَٰقِعِ ٱلنُّجُومِ

Fe lâ uksimu bi mevâkiin nucûm.

Öyle değil! Yemin ederim düşme yerlerine-zamanlarına yıldızların.

 

(بِمَوَٰقِعِ) bimevakii kelimesi kökü (وقع) bir şeyin düşme yeri (place where something drops or falls down), bir şeyin düşme zamanı (time or date on which something falls) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1277 (of 1303). Ayette çoğul olarak kullanılmıştır.

(ٱلنُّجُومِ) n-nucumi kelimesi kökü (نجم) yıldız anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 1110 (of 1303). Ayette çoğul olarak kullanılmıştır.

 

Ayet detaylandırıldığında;

#

Kelime

Anlam

Kök

1

fela:

öyle değil!

 

2

uksimu:

yemin ederim

قسم

3

bimevakii:

düşme yerlerine-zamanlarına

وقع

4

n-nucumi:

yıldızların

نجم

 

Bu ayetin çok önemli bir işaret olduğu bir sonraki ayette bildirilmiştir.

56:76 Ve doğrusu o mutlak bir yemindir/kasemdir; eğer bilirseniz; büyüktür.

Antik dönemlerde dahi yıldızlar insanlar tarafından incelenmiş ve detaylı yıldız haritaları çıkarılmıştır. Kuran’dan başka dünya üzerinde hiçbir kitapta yıldızların düştükleri yerler ve zamanlar işaret edilmemiştir.

56:75 ayeti Kuran’ın evrenlerin yaratıcısından olduğunu işaret eden çok büyük bir kanıt içermektedir. Yüce Allah tüm insanlara yıldızların düştükleri yerler vardır. Onları araştırın ve bulun demektedir.

Öncelikle yıldızlar hakkında çok kısa bilimsel bilgiler verelim.

Güneş’imiz de bir yıldızdır. Yıldızlar içlerindeki maddeleri füzyon reaksiyonu ile yakarlar ve çok büyük miktarda ısı-ışık yayarlar. Samanyolu galaksimizde 250±150 milyar yıldız vardır. Görebildiğimiz evrende milyarlarca galaksi vardır. Her galakside milyarlarca yıldız olduğuna göre evrenimizde milyarlarca ve milyarlarca yıldız vardır.

Peki; Yıldızların düştükleri yerler var mı? Yıldızlar nereye düşebilir?

Muazzam büyüklükte ve güçte olan yıldızların bir yerlere düştüklerini hayal bile etmek güçtür. Ama modern astronomi bilimi ile kesinlikle gösterilmiştir ki yıldızlar karadeliklere düşebilmektedir.

Yıldızların düştükleri yerlerin nereler olduğu ile ilgili 2 olasılık mevcuttur.

1. olasılık bağımsız bir yıldızın başka bir karadeliğin yerçekimi kuvveti etkisine girerek karadelik içine düşmesidir.

2. olasılık ise dev bir yıldızın hipernova patlaması ile içe çökerek (düşerek) tekilliğe doğru düşmesi ve karadelik oluşturmasıdır.

 

Öncelikle karadelikler ile ilgili kısa bir bilgi verelim.

Karadelikler nedir? Yıldızlar karadeliklere nasıl düşer?

2 tip karadelik tespit edilmiştir.

  • Galaksilerin merkezinde olan süper büyük karadelikler
  • Muazzam dev yıldızların patlaması ve içine çökmesi ile oluşan daha küçük karadelikler

Galaksilerin merkezinde dev karadelikler mevcuttur. Bizim galaksimiz olan samanyolu galaksimizin merkezinde Güneş’imizin kütlesinin 4 milyon katı olan ve çapı 23.6 milyon kilometre olan dev bir karadelik vardır.

Galaksiler içinde daha küçük karadelikler dev yıldızların patlaması ve içe çökmesi sonucu oluşurlar.

Karadeliklerde inanılmaz büyüklükte yerçekimi kuvveti mevcuttur. Karadeliklerde madde özelliğini kaybeder. Atomlar yoktur. Atom altı parçacıklar yoktur. Yerçekiminin ezmesi, sıkıştırması ile evrenin yapı taşı olan sicimler ortaya çıkar. Yoğunluk ve yerçekimi o kadar ama o kadar fazladır ki ışık bile karadelikten kaçamaz. Bu nedenle karadelikler kara olarak isimlendirilir. Direkt olarak görülemez.

Karadeliklerin yoğunluğu o kadar fazladır ki, örnek vermek gerekirse 1 mm çapında bir karadelik Ay'ımızın (Moon) kütlesinin 5 katı büyüklüğünde kütle içerir. 1 mm’lik bir karadelik tüm Dünya’yı içine çekebilir.

Bir yıldız karadelik ile karşılaştığında onun yerçekimi etkisine kapılır ve inanılmaz bir hızla karadeliğe düşer. Yıldızın içermiş olduğu tüm kuantum bilgisi karadeliğin olay ufkunda (2 boyutlu yüzeyinde) bilgi olarak saklanır.

Aşağıda NASA'nın yayınlamış olduğu bir görüntü mevcuttur. Bir karadelik dev bir yıldızı yutmaktadır. Yıldız karadeliğe düşmektedir.  

yildizlarin dustugu yerler kara delikler dusme zamanlari

 

Galaksilerin merkezindeki karadeliklerde de durum benzerdir. Çekim alanına giren yıldızlar karadeliğe düşerler.

 

2. olasılık ile ilgili detaylı inceleme;

Bu noktada Güneş'imizden çok çok daha büyük yıldızlar ömürlerinin sonuna geldiklerinde çekirdeklerinde demir oluştururlar. Bu demir oluşumu yıldızın ölüm fermanıdır. Hiperrnova (Süpernova değil) patlaması ile yıldızın dış tarafı uzaya fırlatılırken iç kısmı olduğu gibi içe çöker ve yıldız yeterli büyüklükte ise yıldız bir karadelik haline gelir. Bir diğer deyiş ile yıldız içine düşer ve karadelik oluşur. Yani karadeliğe düşmüş olur.  

 

1400 yıl önce yıldızların düştükleri yerlere yemin etmek ve bu yerleri işaret etmek gerçekten büyük bir mucizedir.

Ayette çok ince bir mucize daha vardır. (بِمَوَٰقِعِ) bimevakii kelimesi bir şeyin düşme zamanları anlamına da gelir. Kelimenin düşme yerleri anlamı ile düşme zamanları anlamı birlikte yorumlandığında, yıldızların karadeliklere düşerken zaman genişlemesine uğradıkları ve birçok zamanlar (çoğul) yaşadıkları görülebilir.

Zaman genişlemesi şu şekilde açıklanabilir;

Bir karadelikteki muazzam büyüklükteki yer çekimin ışığın bile kaçmasına izin vermez. Aynı zamanda uzay ve zaman dokusunu da tekilliğe kadar büker. Diğer bir deyişle karadeliğe ne kadar yaklaşılırsa zaman o kadar yavaş akar. Bir yıldızın karadeliğe düşmesi düşünüldüğünde, karadeliğin çekimine yakalanan yıldızda geçen zaman yıldızın karadeliğe düşmesi esnasında önce yavaşlayacak ve karadeliğin olay ufkunda yıldız için zaman tamamen duracaktır. Karadeliklerde zaman akmaz. Dışardan bakan bir kişi yıldızın karadeliğe düştüğünü görecektir. Ama yıldız üstünde olduğunu hayal ettiğimiz bir kişi için zaman önce yavaşlayacak ve en sonunda duracaktır

Ayette yıldızların düşme yerleri (çoğul) olarak karadeliklerin işaret edilmesi ayrıca düşme zamanları (çoğul) anlamı ile karadeliklerin zamanı bükerek değiştirmesinin işaret edilmesi büyük bir mucizedir.

 

Özetle;

Gökyüzündeki yıldızlar antik çağlardan günümüze tüm insanlık tarafından yoğun bir şekilde incelenmiştir. Yıldızların bir yerlere düştüklerinin işaret edilmesi aslında akla ve mantığa uyan bir şey değildir. Aklı olan hiç kimse yıldızlar bir yere düşer demez. Çünkü bir yıldızın bir yere düştüğünü gören hiç kimse yoktur. Ama Kuran evrenleri yaratan Yüce Allah tarafındandır. Bu nedenle herkese ve herşeye meydan okur ve der ki ''Hayır, yemin ederim düşme yerlerine-zamanlarına yıldızların' 'Şüphesiz bu, eğer bilirseniz gerçekten büyük bir yemindir.' 

Zamanı gelir;

Moderm bilim yıldızların karadeliklere düştüğünü tespit eder. Hatta zaman genişlemesi yaşadıklarını tespit eder.  

Konunun ders olarak anlatımı;

En doğrusunu Allah bilir.