Yüce Allah 51:44-45 ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4717|51|44|فَعَتَوْا۟ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِمْ فَأَخَذَتْهُمُ ٱلصَّٰعِقَةُ وَهُمْ يَنظُرُونَ

Fe atev an emri rabbihim fe ehazethumu s-sâikatu ve hum yanzurûn(yanzurûne).

Öyle ki, başkaldırdılar/isyan ettiler Rablerinin emrine karşı; böylece aldı/yakaladı onları yıldırım; ve onlar bakıyorlardı.

4718|51|45|فَمَا ٱسْتَطَٰعُوا۟ مِن قِيَامٍ وَمَا كَانُوا۟ مُنتَصِرِينَ

Fe mestetâû min kıyâmin ve mâ kânû muntesirîne.

Öyle ki, ayağa kalkmalara güçleri yetmiş değildiler; ve değildiler olmuş yardım ediciler.

 

(ٱلصَّٰعِقَةُ) s-saikatu kelimesi kökü (صعق) yıldırım-şimşek (lightening, thunderbolt) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 602 (of 1303). Ayette tekil olarak kullanılmıştır.

(ٱسْتَطَٰعُوا۟) stetau kelimesi kökü (طوع) yeterlilik-yapabilme-imkân (ability), kabiliyet (capability), mümkün olma-imkan (possibility) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 670 (of 1303)

(قِيَامٍ) kiyamin kelimesi kökü (قوم) ayağa kalkmak-ayakta durmak-kıyam (standing up) anlamındadır. Steingass, page 864 (of 1241)

Ayette Semud kavminin Yüce Allah’ın yıldırımı ile cezalandırılması buyurulmaktadır. Modern bilimin gelişmesi ile bu ayetlerde büyük bir mucize, büyük bir bilimsel delil olduğu görülür.

Yüce Allah yıldırımdan etkilenen kişilerin (çoğul kelime kullanılmıştır) ayağa kalkamadıklarını, ayağa kalkmaya güç yetiremediklerini buyurmuştur. Çok ince bir işaret.

Hemen sonrası gelen (muntesirine) kelimesinin kullanılması bu kişilerin hemen ölmedikleri düşündürür. Yoksa Yüce Allah’ın zaten ölmüş olan kişilere ‘yardım edilenlerden olmadılar’ buyurması daha az olasıdır. Bu kişilerin yıldırımdan etkilenmeleri ile ayağa kalkamamış olmaları ve Yüce Allah’ın onlara yardım etmemesi ve onları olduğu gibi bırakması daha olasıdır. Bu kişiler hemen ölmüyorlar. Ayağa kalkma eylemini gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

Şimdi Allah’ın izni ile bir mucizeyi; Yüce Allah’ın 1400 yıl önce hiç kimsenin bilmesinin mümkün olmadığı bir bilimsel delili bize sunmasını inceleyelim.

yildirim carpmasi semud kavmi ayaga kalkmaya guc yetiremediler

Yıldırım etkisi ve ayağa kalkamama arasındaki ilişki nedir?

Yıldırım doğadaki en güçlü ve muhteşem olaylardan birisidir. Elektrik yükünün bulutlar arası ve yerin arasında akması ile oluşur. Bulutlar ile yerin arasındaki elektik yükü farkı 30,000 Volt veya daha fazla olduğunda ve aradaki havanın kendi direnci uygun olduğunda yıldırım oluşur. Dünya’da bir günde yaklaşık 8 milyon adet yıldırım oluşur. Hava durumuna sekonder doğa afetlerine bağlı ölümlerde ve morbidite denilen sakat bırakmada yıldırımlar sel baskınlarından sonra 2. sırada yer alırlar. Yıldırımın bir insanı etkilemesi için direkt olarak çarpması gerekmez. Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere yıldırım farklı yöntemlerle etki etmektedir.

Tip

Mekanizma

Direkt çarpma

Yıldırım direkt kişiyi çarpar. Tüm akımı vücuttan geçer. Yüksek ölüm oranları ile seyreder.

Temas voltajı

Yıldırım kişinin temaslı olduğu, dokunduğu bir şeye çarpar.

Yan çakması

Yıldırımın çarptığı bir kişinin yanında olan başka kişilere sıçraması

Yer akımı

Yıldırım akımı başka yere düşse de yer akımı nedeni ile kişileri etkiler.

Yukarı akım

Yıldırımın kişiden yukarı doğru geçişi

Patlama yaralanması

Yıldırım akımının etrafındaki havanın ani patlaması, künt travmaya neden olur

Direkt çarpma tüm yıldırım olaylarının %5’ininden sorumludur.

Ayette yıldırımdan etkilenen insan sayısını Yüce Allah bize tam olarak bildirmese de en az 3 ve daha fazla kişi olduklarını ayetten biliyoruz.

Bu tablo incelendiğinde ayette düşen yıldırımın ‘yer akımı’ ile bu kişileri etkilediği düşünülür. Yıldırım etkisi ile yere yayılan akım çok sayıda kişinin etkilenmesine neden olmuş gözükmekte. Yıldırım onları (en azından çoğunu) öldürmemiştir ama ayağa kalkamaz hale getirmiştir.

Neden ayağa kalmaya güç yetiremediler?

Çünkü keranoparaliziKeraunoparalysis’ veya Charcot paraliziCharcot's paralysis’ olarak bilinen bir durum ile karşılaşmışlardır.  Başka bir deyişle felç geçirmişlerdir.

Yıldırımdan etkilenmeler büyük oranda sinir ve kas sisteminde olmaktadır. Keranoparalizi yıldırım çarpmalarının %80’inde görülen sık bir durumdur. Sinir ve kas zedelenmelerinin durumuna göre geçici olabilirken (12-24 saat içinde düzelir) kalıcı da olabilir.

Etkilenme genelde bacaklarda olur. Bacaklar ‘flaccidçok güçsüz ve zayıftır. Kolları da etkileyebilir. Yıldırım sonucu keranoparalizi ‘keraunoparalysis’ geçiren bir insanın ayağa kalkma imkânı yoktur. Bilinci yerinde olsa bile ayağa kalkmaya güç yetiremez. Çünkü hem sinir hem de kas sistemi hasar görmüştür.

Ayette ayaklardaki keranoparaliziyekeraunoparalysisişaret edilmesi ve bunun yıldırım ile ilişkisinin net olarak ortaya koyulması muhteşemdir. Yüce Allah açıkça o kişilerin yıldırım etkisi ile ayağa kalkamadıklarını bildirmiştir. 1400 yıl önce insanlar bunu bilmiyorlardı. 1900’lü yılların başında keranoparalizi ‘keraunoparalysis’ ile yıldırım ilişkisi ortaya koyulmuştur.

Kuran dışında yıldırımlar ile keranoparaliziye ‘keraunoparalysis’ arasında ilişkiyi gösteren hiçbir eski kaynak (yazılı belge) yoktur.

Yüce Allah ayetlerini işe bu şekilde açıklar. O kadar güzel çoklu anlamlarda açıklar ki modern bilimin gelişmesi ile ayetin ne demek istediği daha net anlaşılır.

En doğrusunu Allah bilir.