Yüce Allah 39:55, 7:3, ve 5:68 ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

4111|39|55|وَٱتَّبِعُوٓا۟ أَحْسَنَ مَآ أُنزِلَ إِلَيْكُم مِّن رَّبِّكُم مِّن قَبْلِ أَن يَأْتِيَكُمُ ٱلْعَذَابُ بَغْتَةً وَأَنتُمْ لَا تَشْعُرُونَ

Vettebiû ahsene mâ unzile ileykum min rabbikum min kabli en ye’tiyekumul azâbu bagteten ve entum lâ teş’urûn.

Ve uyun/tabi olun en güzeline; Rabbinizden size indirilene; önceden ki gelir size azap ansızın; ve sizler farkına varmazsınız.

957|7|3|ٱتَّبِعُوا۟ مَآ أُنزِلَ إِلَيْكُم مِّن رَّبِّكُمْ وَلَا تَتَّبِعُوا۟ مِن دُونِهِۦٓ أَوْلِيَآءَ قَلِيلًا مَّا تَذَكَّرُونَ

Ittebiû mâ unzile ileykum min rabbikum ve lâ tettebiû min dûnihî evliyâe, kalîlen mâ tezekkerûn.

Uyun/tabi olun Rabbinizden size indirilene; ve uymayın/tabi olmayın O'nun astından velilere (yakın koruyucu arkadaşlara); öğüt aldığınız ne kadar az.

737|5|68|قُلْ يَٰٓأَهْلَ ٱلْكِتَٰبِ لَسْتُمْ عَلَىٰ شَىْءٍ حَتَّىٰ تُقِيمُوا۟ ٱلتَّوْرَىٰةَ وَٱلْإِنجِيلَ وَمَآ أُنزِلَ إِلَيْكُم مِّن رَّبِّكُمْ وَلَيَزِيدَنَّ كَثِيرًا مِّنْهُم مَّآ أُنزِلَ إِلَيْكَ مِن رَّبِّكَ طُغْيَٰنًا وَكُفْرًا فَلَا تَأْسَ عَلَى ٱلْقَوْمِ ٱلْكَٰفِرِينَ

Kul yâ ehlel kitâbi! lestum alâ şey’in hattâ tukîmût Tevrâte vel İncîle ve mâ unzile ileykum min rabbikum ve le yezîdenne kesîren minhum mâ unzile ileyke min rabbike tugyanen ve kufr(kufren), fe lâ te’se alâl kavmil kâfirîn(kâfirîne).

De ki: “Ey kitap ehli! Olmadınız bir şey üzerine; ta ki ayağa dikersiniz/ayağa kaldırırsınız Tevrat'ı ve İncil'i; ve Rabbinizden sizlere indirileni; ve Rabbinden sana indirilen (Kur’an) mutlak ziyade eder/artırır onlardan çoğunun tuğyanını/azgınlığını ve kâfirliğini; öyleyse üzülme/kaygı duyma kâfirler kavmi/toplumu üzerine.

 

Bu 3 ayet aklını azıcık çalıştıran bir kimse için yeter de artar bile.

Çok net! Muhteşem mesajlar!

 

Yüce Allah’ın peygamberimize indirmiş olduğu şey nedir?

Tabii ki şerefli Kuran’dır. Peygamberimize Kuran’dan başka hiçbir şey vahyedilmemiştir. Detaylı inceleme aşağıdaki makaleden okunabilir.

Peygamberimize dinin kaynağı olarak sadece Kuran vahyedilmiştir: ‘okuyasın diye onlara sana vahyettiğimiz şeyi’

Dikkat edin! 39:55 ayetinden bir önceki ayette Yüce Allah kendisine teslim olmayı emrediyor.  

3:54 Azab size gelip çatmadan evvel, Rabbinize yönelip dönün ve O'na teslim olun. Sonra size yardım edilmez.

Dikkat edin! Yüce Allah bu ayetlerde peygamber öldükten 250 yıl sonra yazılacak olan şeylere uyun buyurmuyor! Kuran’a uyun buyuruyor.

Peygamberimiz öldükten 250 yıl sonra oradan buradan toplanmış olan, kulaktan kulağa aktarılan, kesin olmayan bilgilere dayanarak yazılmış hadis kitaplarını körü körüne takip ederek dindar olduğunu sanmak yukarıdaki ayetlere ne kadar uyar?

Bu ayetleri okuyup da Allah’ın astlarından veliler edilmek sapkınlık değil de nedir?

Sadece Allah’a teslim olmak yerine; tarikat lideri, şeyh, mürşit, mezhep imamı gibi kendileri de ancak Allah’ın bir kulu olan, kendileri de ancak bir beşer olan kişilere teslim olmak yukarıdaki ayetlere ters değil mi?

İyi niyetli, Allah’ın rızasını almak isteyen saf insanlara buradan seslenelim;

Lütfen ama lütfen Kuran’ı anlayarak bir okuyun. Kuran’ın tek bir yerinde Allah’ın astlarından olanlara teslim olun, onlara yalvarın, onlar ne diyorsa uygulayın veya onları bana ulaşmak için aracı yapın anlamına gelecek bir emir bulamazsınız.

Her nefis sadece Allah’a teslim olmalıdır. Peygamberler dahil olmak üzere hiçbir kimseyi Allah ile arasına sokmamalıdır. Eğer sokarsa Kuran’a göre doğru yolda olmamış olur.

Allah’ı berisinden veliler edinenlerin durumu aşağıda bildiriliyor.

Yüce Allah 7:30 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

984|7|30|فَرِيقًا هَدَىٰ وَفَرِيقًا حَقَّ عَلَيْهِمُ ٱلضَّلَٰلَةُ إِنَّهُمُ ٱتَّخَذُوا۟ ٱلشَّيَٰطِينَ أَوْلِيَآءَ مِن دُونِ ٱللَّهِ وَيَحْسَبُونَ أَنَّهُم مُّهْتَدُونَ

Ferikan hada ve ferikan hakka aleyhimud dalaletu, innehumuttehazuş şeyatine evliyae min dunillahi ve yahsebune ennehum muhtedun.

Kimi hidayete erdi, kimine de şaşkınlık hak oldu. Zira onlar, Allah'ın berisindeki şeytanları evliya edindiler. Onlar, kendilerini hidayette zannederler.

 

Ayet çok net. Allah’ın dosdoğru yolundan (Kuran) saptıran her şey şeytandandır. Hadisler Kuran’ın dosdoğru yolundan saptırdığı için şeytan öğretileridir. Tarikat lideri, şeyh, mürşid, mezher imamı gibi insanlar da Kuran haricinde bir şey söylüyorlarsa veya kendilerine teslim olunmasını istiyorlarsa onlar da şeytanlardır. Şeytan kelime anlamı olarak doğru yoldan saptıran demektir.

7:30 ayeti çok ince bir mesaj daha verir. Bu da Allah’ın berisinden veliler edinenlerin kendilerini hidayette sanmalarıdır. Bu kimseler sadece Allah’a teslim olacaklarına şeyhlere, tarikat liderlerine, mürşidlere, mezhep imamlarına, ölmüş peygamberler ve ölmüş sahabelere teslim olurlar. Ve kendilerini doğru yolda zannederler. Hidayet üzere olduklarını zannederler.

 

Ancak durum onların düşündüğü gibi değildir!

Kuran’ı anlayarak okuduğumuzda durumun onların düşündüğü gibi olmadığı anlaşılır. Yüce Allah hepimizi bu şaşkın yoldan uzak etsin ve kendi yolu olan sadece Kuran'a dönmeyi nasip etsin inşallah. 

En doğrusunu Allah bilir.