Yüce Allah aşağıdaki ayetlerde şu şekilde buyurmuştur. 

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1707|13|2|ٱللَّهُ ٱلَّذِى رَفَعَ ٱلسَّمَٰوَٰتِ بِغَيْرِ عَمَدٍ تَرَوْنَهَا ثُمَّ ٱسْتَوَىٰ عَلَى ٱلْعَرْشِ وَسَخَّرَ ٱلشَّمْسَ وَٱلْقَمَرَ كُلٌّ يَجْرِى لِأَجَلٍ مُّسَمًّى يُدَبِّرُ ٱلْأَمْرَ يُفَصِّلُ ٱلْءَايَٰتِ لَعَلَّكُم بِلِقَآءِ رَبِّكُمْ تُوقِنُونَ

Allahullezi refea s-semavati bi gayri amedin terevneha summesteva alel arşı ve sehhareş şemse vel kamer, kullun yecri li ecelin musemma, yudebbirul emre yufassılul ayati leallekum bi likai rabbikum tukınun."

Görebileceğiniz bir destek olmadan gökleri yükselten, sonra tüm yönetime egemen olan, Güneş'i ve Ay'ı buyruk altına alan ALLAH'tır. Hepsi belli bir süre için akıp gitmektedir. Tüm işleri kontrol eder ve ayetleri detaylı olarak açıklar ki Rabbinizle kavuşma konusunda kuşkunuz kalmasın

4906|55|7|وَٱلسَّمَآءَ رَفَعَهَا وَوَضَعَ ٱلْمِيزَانَ

Ves semae refeaha ve vedaal mizan.

Ve gök, yükseltti onu ve koydu mizanı

5738|79|28|رَفَعَ سَمْكَهَا فَسَوَّىٰهَا

Refea semkeha fe sevvaha.

Yükseltti onun tavanını, onu düzenledi

5983|88|18|وَإِلَى ٱلسَّمَآءِ كَيْفَ رُفِعَتْ

Ve iles semai keyfe rufiat.

Ve göğe, nasıl yükseltilmiş?

 

(رَفَعَ) rafea kelimesi kökü (رفعkaldırmak (lift, raise), yükseltmek-yukarı doğru kaldırmak (lift up), bir şeyi yukarı doğru kaldırma (heave up, yelkeni şişirmek, heave up the anchor), artırmak-yükseltmek (exalt), genişletmek (enhance), kaldırmak (take off) anlamlarındadır. (Hans Wehr 4th ed., page 404 (of 1303))

(سَمْكَهَا) semkeha kelimesi kökü (سمك) tavan (roof, ceiling) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 503 (of 1303)

Tekil olarak gök anlamına gelen sema (سمو) kelimesi yeryüzünün üstünden başlayıp tüm evreni kapsar. Evrenin kendisi de bir göktür. Çoğul olarak 'gökler' olarak geçtiğinde çoklu paralel evrenleri de işaret eder. 

 

55:7 ayetinin detaylandırılması;

# Kelime Anlam Kök

1

ve ssemae

ve gök

سمو

2

rafeaha

yükseltti onu

رفع

3

ve vedea

ve koydu

وضع

4

l-mizane

mizanı

وزن

 

79:28 ayetinin detaylandırılması;

# Kelime Anlam Kök

1

rafea

yükseltti

رفع

2

semkeha

onun tavanını

سمك

3

fe sevvaha

onu düzenledi

سوي

 

 

# Kelime Anlam Kök

1

ve ila

ve

 

2

s-semai

göğe

سمو

3

keyfe

nasıl?

كيف

4

rufiat

yükseltilmiş

رفع

 

Refea (رفع) kelimesinin mekanlar için kullanıldığında anlamının ‘yükseltmek’ olduğu açıkça ortadadır. 2:127 ayeti de bize çok ilginç bir ipucu sunar. İbrahim peygamber ve İsmail peygamber bir ev inşa etmektedirler, bir ev bina etmektedirler. 

Yüce Allah 2:127 ayetinde şu şekilde buyurmuştur. 

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

134|2|127|وَإِذْ يَرْفَعُ إِبْرَٰهِۦمُ ٱلْقَوَاعِدَ مِنَ ٱلْبَيْتِ وَإِسْمَٰعِيلُ رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّآ إِنَّكَ أَنتَ ٱلسَّمِيعُ ٱلْعَلِيمُ

Ve iz yerfeu ibrahimul kavaide minel beyti veismail rabbena tekabbel minna inneke entes semiul alim.

İbrahim, İsmail ile birlikte evin temellerini yükseltiyor: 'Rabbimiz, bizden kabul et, şüphesiz sen İşitensin, Bilensin.'

 

İbrahim peygamber ve İsmail peygamber bir bina inşa etmektedirler. Düz (2 boyutlu, en ve boy) olan bir toprak yüzeyine (temele) taşları yığarak oluşturdukları duvarlar ile 3. boyut olan (yükseklik) kazandırmaktadırlar. 2 boyutlu düzleme yükseklik kazandırarak küp şeklinde, 3 boyutlu bir yapı inşa etmişlerdir.

gogun yukseltilmesi tavanin yukseltilmesi evrenin olusumu kuran

Kuran'dan öğreniyoruz ki; Yüce Allah evreni bina ettiğini buyurmaktadır.

Evrenin kuvvetler-güçler ile bina edilmesi-inşa edilmesi: Evrendeki 4 temel kuvvet

Bütün bunlar birleştirildiğinde Yüce Allah’ın evreni-evrenleri bina ederken yükselttiği, diğer deyiş ile boyut kazandırdığı çok net anlaşılır.

Gerçekten de evrenin-evrenlerin oluşumu incelendiğinde Big Bang (‘Büyük Patlama’) ile 0 boyut halindeki evren-evrenler yükseltilerek mekân boyutları olan 1. boyut, 2. boyut ve 3. boyut oluşturulmuştur. 4. boyut olan zaman da oluşmuştur. Ayrıca süper sicim teorisine göre 7 boyut daha oluşturulmuştur. Evrenimizde toplam 11 boyut vardır. Göremediğimiz bu 7 boyut Planck uzunluğu mesafesinde kıvrılmıştır. Paralel evrenlerin oluşmasına neden olmaktadır. Evrenimiz aynı mekanda, aynı zamanda çok ama çok sayıda paralel evrene (gökler) ev sahipliği yapmaktadır.

Düz olan evrenimiz çok sayıda paralel düz evrenlerden oluşmuştur: Aynı mekânda ve aynı zamanda

Aşağıdaki videoda Holografik evren prensibi kapsamında bilginin (Levh-i Mahfuz) evrenin ilk oluşma anlarında boyutları nasıl oluşturduğu gösterilmiştir. Evren 0 boyutlu tek bir noktadan oluştuktan sonra 1 boyutlu çizgi haline gelmiştir, daha sonra düzlem olan 2 boyutlu hale gelmiştir (Bir kağıt gibi, bir zar gibi düşünülebilir.). Daha sonra 3. boyutun oluştuğunu ve evrenin yükseltildiğini görmekteyiz. 

 

 

Yüce Allah’ın bu boyutları nasıl oluşturulduğu aşağıdaki makaleden okunabilir.

İkişer ve üçer ve dörder kanatlı melekler: Evrenin yaratılışı-M-teorisi-İki kanatlı melekten 11 kanatlı meleğe dönüşüm

Sonuç olarak;

Nasıl İbrahim peygamber ve İsmail peygamber evi bina ederken duvarları yükselterek 2 boyutlu zeminden, temelden 3 boyutlu bir ev inşa etti, Yüce Allah da evreni bina ederken, evreni inşa ederken onu 0 boyuttan 11 boyuta yükseltmiştir.

79:28 ayeti de çok ilginç bir veri içerir.

Planck uydusu verileri ile artık net olarak biliyoruz ki evrenimiz düz bir yapıya sahip. Evrenimiz düz. Evrenin tavanının düz olduğu Kuran’da çok net bir şekilde işaret edilmiştir. Aşağıdaki makaleden okunabilir.

Kuran evrenin düz (‘flat universe’) olduğunu 1400 yıl önceden haber veriyor.

semkeha’ (onun tavanını) kelimesi bizim için önemlidir. Evrenin düz olan tavanının yükseltilmesi anlamı evrenin Big Bang ile zaman ve mekân kazandığını, yani diğer bir deyiş ile boyutların yükseltilmesi ile mekânın oluştuğunu düşündürür.

En doğrusunu Allah bilir.