Yüce Allah 35:27 âyetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

3685|35|27|أَلَمْ تَرَ أَنَّ ٱللَّهَ أَنزَلَ مِنَ ٱلسَّمَآءِ مَآءً فَأَخْرَجْنَا بِهِۦ ثَمَرَٰتٍ مُّخْتَلِفًا أَلْوَٰنُهَا وَمِنَ ٱلْجِبَالِ جُدَدٌۢ بِيضٌ وَحُمْرٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَٰنُهَا وَغَرَابِيبُ سُودٌ

E lem tere ennallâhe enzele mines semâi mâen, fe ahrecnâ bihî semerâtin muhtelifen elvânuhâ, ve minel cibâli cudedun bîdun ve humrun muhtelifun elvânuhâ ve garâbîbu sûd.

Görmez misin; doğrusu Allah indirdi gökten su? Böylece çıkardık onunla meyveler çeşit çeşit/muhtelif renkleri; ve dağlardan yollar/damarlar beyaz ve kırmızı; çeşit çeşit/muhtelif renkleri; ve simsiyah (kuzguni) kara.

 

(بِيضٌ) bidun kelimesi kökü (بيض) beyaz (white), beyazlık-aklık (whiteness) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 104 (of 1303)

(حُمْرٌ) humrun kelimesi kökü (حمر) kırmızı-kızıl (redness) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 239 (of 1303)

(غَرَابِيبُ) garabibu kelimesi kökü (غرب) aşırı-yoğun siyah (intensely black), Et-Taif’de yetişen çok yoğun siyah bir üzüm türü, aşırı siyah saç, kargagil ailesinden kuzgun kuşu*simsiyah olması nedeniyle (corvus or crow) anlamındadır. Lane's Lexicon, page 2298 (of 3039)

(سُودٌ) sudun kelimesi kökü (سود) siyah (black), siyahlık-karalık (blackness) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 513 (of 1303)

(جُدَدٌۢ) cudedun kelimesi kökü (جدد) sırttaki-kalçadaki çizgisel kamçı izleri (the stripe or streak, that is on the back of ass), yol (path), iz (track), çizgiler ile belirgin-işaretli (marked with lines) anlamındadır. Lane's Lexicon, page 389 (of 3039)

Yüce Allah bu ayette gökten inen aynı su ile sulanan ancak renkleri farklı farklı olan ürünler yarattığını bildirmektedir. Gerçekten de bu işaret aklı olan ve onu kullanan bir insan için büyük bir delildir. Gökten inen aynı suyu kökleri ile alan bitkiler Güneş’ten aldıkları enerji ve havadan aldıkları karbondioksit molekülünü fotosentez ile şeker ‘glukoz’ moleküllerine çevirirler. DNA’ları farklı olduğu için aynı kaynakları kullansalar da renkleri farklı farklı olur. Yüce Allah rahman sıfatını böylece bizlere gösterir.

Aynı su ile sulanması, aynı Güneş'ten enerji almaları, aynı topraktan beslenmelerine rağmen farklı farklı renkli ürünler oluşması büyük bir delildir.

farkli farkli urunlar meyveler ayni su ile sulaniyor

Ayetin ikinci kısmında ise dağlardaki yollar işaret ediliyor. (جُدَدٌۢ) cudedun kelimesi kırbaçlanmış bir kişinin sırtında oluşan, çevre deri dokusundan farklı renkte olan skar çizgilerini işaret etmektedir. Bu kelimeyi anlatmak için damarlar kelimesini kullanmayı tercih ettim.

Bu şekilde düşünüldüğünde dağlarda renkleri çeşit çeşit damar gibi dallı budaklı ve dağın kendisinden ayrılan yapıların olması gereklidir. Gerçekten de Kuran’ın bu işareti ancak modern bilim ile tespit edilebilmiştir. Kuran dağlardaki maden damarlarını-katmanlarını işaret etmiştir.

Renkleri faklı farklı madenler;

Periyodik tablodaki elementlerin hemen hemen hepsi yanlızca doğadan temin edilmektedir. Nötron yıldızlarının çekirdeğinde dövülen demir ve demire kadar olan elementler Dünya gezegeni ilk oluşurken indirilmiştir. Demirden daha ağır olan elementler ise Kilonova olarak bilinen 2 nötron yıldızının çarpışması sürecindeki neutrolizasyon sürecinde yaratılmış ve yine Dünya gezegeni ilk oluşurken indirilmiştir.

Dünya oluşurken bu madenler farklı yerlere farklı oranlarda inmiştir. Aynı durum yerin bir parçası olan dağlar için de geçerlidir. Bir dağın içinde farklı maden damarları bulunabilir. Bu maden damarları içerdikleri elementlerin oranınıa göre farklı renklerde olabilir.

Bir bakır madeni kırmızı olur örneğin. Bir altın madeni sarı renkli olur. Kalsiyum madenleri beyaz renkli olur. Kömür madenleri ise simsiyah olur. Öyle bir siyah ki tam da ayette bildirildiği gibi kapkara siyah. Yüce Allah bu siyah rengi kuzgun kuşunun koyu siyah rengine benzetiyor.

Aşağıdaki resme dikkatli bakınca kuzgun kuşunun renginin neden işaret edildiği daha iyi anlaşılır. Siyah renk üzerinde parlamalı alanların oluşu bir kömürü tarif etmek için kullanılabilecek en iyi hayvan rengi olduğunun bir göstergesidir.

kuzgun siyahi simsiyah kara komur madenleri

Aşağıdaki resimde simsiyah kara olan yani kuzgun kuşunun siyahı gibi simsiyah kara olan kömür madeni görülmektedir.

komur madeni siyah daglardaki yollar simsiyah kara yollar

 

Aşağıdaki resimde bir kalsiyum madeni görülmektedir. Dağ kazıldıkça içindeki beyaz damar-katman-yol ortaya çıkmaktadır. 

kalsiyum madeni daglardaki maden damarlari kuran da isaret ediliyor beyaz renkli

 

Aşağıdaki resimde bir altın madeni görülmektedir. Sarı renk ve tonları açıkça görülür.

altin madeni daglardaki madenler yollar

 

Aşağıdaki resim bir bakır madeninden alınmıştır. Görüldüğü gibi normal görünen bir dağ kazıldığında içindeki renkli maden damarı ortaya çıkmaktadır.  

bakir madeni kirmizi renkli daglardaki yollar

 

Aşağıdaki resimde İran'daki kırmızı kil madeni görülmektedir. Bu madenden çıkan kil kırmızı boya yapımında kullanılmaktadır. Yüce Allah dağları renkli renkli yapmış ki onlardan faydalanıyoruz.

kirmizi clay hormuz iran renkleri farkli farkli madenler daglarda 

 

Ayette geçen ‘muhtelifun elvanuha’ ‘çeşit çeşit renkleri’ de ayetin tam olarak anlamını yansıtır. Dağlardaki madenlerin renkleri o kadar farklı yelpazade olur ki madendeki elementlerin oranlarına göre gerçekten çok çeşitlidir.

Ürünler ile madenlerin aynı ayette işaret edilmesi;

Kuran gelecekten haber vermiş; bu ayet 1400 yıldır orada duruyor. Yüce Allah farklı farklı renkli meyveleri-ürünleri sizlere nimet olarak nasıl verdiysem, dağlardaki renkli renkli madenleri de sizlere nimet olarak verdim buyurmuştur. Gerçekten de durum aynen Yüce Allah’ın buyurduğu gibi olmuştur. Ayetin inmesinden binlerce yıl sonra insanoğlu dağlardaki renkli renkli madenleri keşfederek nerede ise periyodik tablodaki tüm elementleri dağlardan çıkarmıştır. 

En doğrusunu Allah bilir.