Yüce Allah aşağıdaki 13:28 ayetinde ayetlerinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

1907|16|8|وَٱلْخَيْلَ وَٱلْبِغَالَ وَٱلْحَمِيرَ لِتَرْكَبُوهَا وَزِينَةً وَيَخْلُقُ مَا لَا تَعْلَمُونَ

Ve l-hayle ve l-bigâle ve l-hamîre li terkebûhâ ve zîneh, ve yahluku mâ lâ ta’lemûn.

Ve atlar ve katırlar ve eşekler; binmeniz için ona ve süs; ve neler yaratır bilmezsiniz.

 

(ٱلْخَيْلَ) l-hayle kelimesi kökü (خيل) at (horse) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 310 (of 1303)

(ٱلْبِغَالَ) l-bigâle kelimesi kökü (بغل) katır (mule) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 83 (of 1303)

(ٱلْحَمِير) l-hamîre kelimesi kökü (حمر) eşek-merkep (donkey) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 239 (of 1303)

Ayette sırası ile at, katır ve eşek geçmekte hemen sonrasında Yüce Allah’ın yaratmasına bir vurgu yapılmaktadır. Yaratılışa bir vurgu olduğuna göre acaba at-katır-eşek üçlüsünün yaratılış olarak diğer hayvanlardan farklı bir özelliği olabilir mi diye düşünmemek mümkün değil.

Bilimsel olarak biraz incelendiğinde hemen görülür ki ayette at ile eşek kelimesinin arasında işaret edilen katırın yaratılması çok ilginçtir.

Katır dişi bir at ile erkek bir eşeğin birleşmesi sonucu doğan bir hayvan olup çok çok yüksek oranda kısırdır. Yeni nesiller veremez. Erkek at ile dişi eşek birleşirse doğan hayvana ise yine katırdır ancak bu şekil doğum çok çok daha az görülür ve bu hayvanlara ‘hinnykatırı denir.

Katırların kısır olmasının nedeni at ve eşeğin farklı türler olmalarındandır. At 64 kromozoma sahiptir. Eşek ise 62 kromozoma sahiptir. Bu birleşme ile 63 kromozomlu bir katır doğar. 1525 yılından 2002 yılında kadar sadece 60 katırın doğum yaptığı bildirilmiştir ki bu oran çok çok nadirdir.

atlar katirlar esekler

Katırlar atlardan daha güçlü, daha sabırlı ve daha uzun ömürdür. Eşeklere göre daha az inatçı ve daha zekidirler.

Yüce Allah at-katır-eşek örneğini yaratma kapsamında boşuna vermemiştir. Tabiri caiz ise şunu buyurmaktadır; “at-katır-eşek ilişkisini inceleyin. Bakın ben kromozomları farklı iki türü (at ve eşeği) ilmim ile karıştırırım ve daha iyi özellikleri olan katır oluştururum. Ancak onu kısır yaparım ki neler yapabileceğimi, neler yaratabileceğimi görün. Sizin bilmediğiniz daha neler neler yaratmaktayım.”

En doğrusunu Allah bilir.