Yüce Allah 30:21 âyetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Âyet No|Sure No|Âyet No|Âyet

Arapça okunuş

Meal

3428|30|21|وَمِنْ ءَايَٰتِهِۦٓ أَنْ خَلَقَ لَكُم مِّنْ أَنفُسِكُمْ أَزْوَٰجًا لِّتَسْكُنُوٓا۟ إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِى ذَٰلِكَ لَءَايَٰتٍ لِّقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ

Ve min ayatihi en halaka lekum min enfusikum ezvacen li teskunu ileyha ve ceale beynekum meveddeten ve rahmeh, inne fi zalike le ayatin li kavmin yetefekkerun.

Ve ayetlerindendir ki yarattı sizlere nefislerinizden eşler, sükûnete erip-sakinleşmeniz için onunla (o dişi eş ile) ve yaptı aranızda sevgi ve rahmet-merhamet; doğrusu vardır bunda mutlaka ayetler-işaretler düşünen bir toplum için.

 

Yüce Allah’ın Kuran’da kullanmış olduğu her kelime, her zamir çok dikkatli okunmalıdır. Ayetleri Türkçeye çevirirken gramere çok çok dikkat etmek gereklidir.

Yukarıdaki çeviri bana ait.

https://acikkuran.com sitesindeki çevirilere baktığımda sadece Erhan Aktaş’ın tam olarak ayetteki mesajı verdiğini görmekteyim.

Erhan Aktaş çevirisi:

30:21 O'nun ayetlerinden biri de, sizin için kendi cinsinizden eşler yaratmasıdır. Siz, onunla dinginleşir huzur bulursunuz. Birbirinize karşı, aranızda sevgi ve rahmet oluşturdu. Düşünen bir toplum için bunda nice ayetler vardır.

Şimdi ayeti incelememize geçelim, gramerin çeviriye yansımasının önemini de görmüş olalım;


Ayetteki ‘sizlere nefislerinizden eşler’ tümcesindeki ‘sizlere’ muhatap eril ve çoğul olarak gelmiş olsa da mesaj tüm kadın ve erkekleredir.

Kısa bir bilgi verelim;

Kuran’da neden hep erkekler muhatap alınıyor?

Bu durum aslında doğru değildir. Arapça gramer gereği bir toplum içinde bir tek erkek var ise hitap eril olmaktadır. Dişil hitap için topluluğun hepsinin kadın olması gereklidir. Yüce Allah’ın hitap ettiği tüm insanlar kadınlı ve erkekli karışık olduğu için Arapça gramer kuralı olarak hitap eril-çoğul olmaktadır.

Bu kısa bilgiyi verdikten sonra;

sizlere nefislerinizden eşleryaratması demek aynı cins-ırk, aynı nefse sahip eşler yaratmış olması demektir. Erkeklere kadınlar, kadınlara da erkekler yaratmıştı.

Yüce Allah nikah müessesesini insanlara helal kılmış her iki tarafın onayı ve bu evliliğin topluma haber verilmesi ile kadın ve erkeğin birlikte yaşamasına ve cinsel ilişkiye girmesine izin vermiştir.

Bu erkek-kadın birbirleri ile huzur ve sükûnet bulurlar, sakinleşirler, dinginleşirler.

İnsanı Yüce Allah yaratmıştır. Onun fıtratını, isteklerini, her şeyini bilmektedir. Mutlu bir evlilik yapan kadın ve erkekler yalnız yaşayanlara göre (hiç evlenmemiş, boşanmış, dul) daha sağlıklıdırlar, daha uzun yaşarlar.

Bu konu ile ilgili çok güzel bir çalışmanın künyesi:  Lawrence, Rogers, Zajacova, Wadsworth -- Marital Happiness, Status, Health, Longevity.  Journal of Happiness Studies June 2019. 

Bu durumu açıklayan en iyi teori mental yapının (ruh sağlığının) daha stabil-dengeli olmasıdır. Ayrıca ruh halini bozan durumlar karşısında eşlerin birbirlerine destek olarak daha iyi mücadele etmeleri, daha düzenlik bir hayat (düzenli yemek, düzenli uyku vb.) gibi faktörler etkili olabilir. Faktörlerden bir başkası ise karşı cins ile düzenli bir cinsel birlikteliğin olmasıdır. Bu birliktelik her iki tarafın cinsel istek açısından daha dengeli olmalarını sağlar. Büyük günah olan zinadan uzaklaştırır.

Sevgi ve merhamete vurgu;

Yüce Allah kadın ve erkek arasında sevgi ve merhamet oluşturduğunu buyurmaktadır. Bu nedenledir ki eş seçiminde bu iki özellik eşte aranmalıdır. Sevgi bağı oluşmuş ise çiftler evlenmelidir. Sevginin oluşmuş olması sekonder olarak merhameti, şefkati, iyi davranışları getirecektir. Sevgi bağı oluşmadan yapılan evlilikler mutluluktan çok mutsuzluk getirecektir. Mutsuz evliliklerin faydadan çok zarar verdiği de bilimsel bir gerçektir. Bu nedenle evlilik konusu çok çok önemli bir konu olup, eş seçiminde maksimum özen gösterilmeli, özellikle karşılıklı sevgi bağının kurulmuş olması dikkate alınmalı ve gerisi Yüce Allah’a bırakılmalıdır.

Ayette çok ince bir mesaj var;

Ayetteki bence en önemli zamir ‘إِلَيْهَا’ 'onunla' zamiridir. Bu zamir tekil ve dişil varlığı işaret eder. Konu eş olduğu için bu zamir direkt olarak tek bir dişil eşi işaret eder. Yani evlilik vesilesiyle sükûnete erip-sakinleşmek ancak tek bir kadın ile olabilir. Yüce Allah’ın mesajı kadılara da aynen uygulanır. Evlilik açısından bir kadın için sükûnete erip-sakinleşmek ancak tek bir erkek ile evlilik ile olabilir.   

Çok eşlilik konusu Kuran’dan çok iyi okunmalıdır. Yüce Allah tek eşliliği önermektedir (Nisa:3). Yukarıdaki ayet ile birleştirildiğinde taşlar yerine oturmaktadır. Sevgi bağının oluştuğu tek bir eş ile yapılan evlilik merhamet getirir, huzur ve mutluluk getirir.

Ayetin sonunda Yüce Allah düşünen insanlara bunda bir işaret, bir gösterge, bir kanıt olduğunu bildirmektedir. Bilimsel çalışmalar ile Yüce Allah’ın mesajının paralel olması büyük bir kanıttır.

En doğrusunu Allah bilir.