Yüce Allah 73:17 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

5490|73|17|فَكَيْفَ تَتَّقُونَ إِن كَفَرْتُمْ يَوْمًا يَجْعَلُ ٱلْوِلْدَٰنَ شِيبًا

Fe keyfe tettekûne in kefertum yevmen yec’alu l-vildâne şîbâ.

Öyleyse nasıl korunursunuz; eğer kâfirlik ederseniz bir güne; yapar çocukları saçları ağarık?

 

(ٱلْوِلْدَٰنَ) l-vildane kelimesi kökü (ولد) çocuk (child) anlamındadır.   Hans Wehr 4th ed., page 1285 (of 1303)

Ayette çoğul olarak kullanılmıştır.

(شِيبًا) şiben kelimesi kökü (شيب) saçların ağarması-beyazlaması (to become white-haired), saçların kırlaşması-ağarması-gri hale gelmesi (gray hair) anlamındadır.  Hans Wehr 4th ed., page 579 (of 1303)

Bu ayette büyük bir işaret ve büyük bir uyarı vardır. Ayette kıyamet sahnesi anlatılmaktadır. Kıyamet döneminde-zamanında (‘yevm’) tüm insanlar tahmin edilemeyecek kadar büyük stres, kaygı ve korku yaşayacaktır. Yüce Allah bu olayın şiddetini anlatmak için muhteşem bir örnek göstermiştir.

Nedir bu örnek?

Çocukların stresten, korkudan, kaygıdan dolayı ağarmış-ak saçlı olmalarıdır.

Çocuklar ağarmış saçlı olabilir mi?

Saçların ağarması herkesin bildiği gibi yaşlanma ile ilgili olan bir durumdur. Çocukların normalde saçlarının ağarması-aklaşması beklenmez.  

Aşırı stresin-korkunun-kaygının saçların ağarmasına neden olduğu ile ilgili bilgiler olsa da bu ilişki net olarak gösterilememiştir. Ta ki Ocak 2020 yılında Nature dergisinde yayınlanan bir çalışma yapılana kadar. Nature dergisi dünyanın en saygın dergilerinden bir tanesidir. Bu makalenin künyesi: 'Bing Zhang ve ark. Hyperactivation of sympathetic nerves drives depletion of melanocyte stem cells. 2020, Nature volume 577pages676681 (2020)'

Bu çalışmada bilim insanları fareleri denek olarak kullandılar ve akut (ani) aşırı stres ile saç ağarması arasındaki bağlantıyı net olarak açıklayabildiler. Farelere aşırı stres verildiğinde tüylerinin ağardığı net olarak görüldü. Yapılan incelemede bu ağarmanın melanosit kök hücrelerinin yok olmasına bağlı olduğu gösterildi.

Aşağıdaki resimde aşırı akut (ani) strese maruz bırakılan farelerin (sağdaki) bırakılmayanlara göre kıllarında ağarma olduğu görülmektedir.

cocuklari saclari agarmis ak sacli nature fare calismasi

 

Stres-kaygı-korku saçları nasıl ağartır?

Aşırı akut (ani) stres ile sempatik otomun sistemi kontrol edilemez bir şekilde sürekli aktive olmaktadır. Bu aşırı uyarılmalar kıl kökündeki saça rengini veren melanosit hücrelerini yok etmektedir. Melaninden yoksun saçlar büyürken ağarmış-ak-gri renkte çıkmaktadır.

Aşağıdaki resimde melanositlerden salgılanan melatonin isimli maddenin kıllara nasıl renk verdiği görülmekte.

sac koku agarma beyazlama kuran ak sacli cocuklar

Sonuç;

Aşırı akut (ani) stres, korku ve kaygı fareleri bile etkilemektedir. Tabii ki böyle bir deney çocuklar üzerinde asla yapılamaz. Ama kıyametin vermiş olduğu aşırı stres-korku-panik ile çocukların saçlarının ağardığı görülecektir. 

En doğrusunu Allah bilir.