Hak mezhep olduğu iddia edilen (sünni-şafi-maliki-hanbeli) mezheplerin üyeleri olan arkadaşlarımız evrenleri yaratan tek bir Allah’a inandıklarını söylemektedirler. Allah’tan başka ilah olmadığını ifade ederler. Kısacası Allah’a inanırlar. Onun göndermiş olduğu Kuran’a da inanırlar.

Tek bir Allah’a ve Kuran’a inandıkları için de kendilerini aşağıdaki ayetin muhatabı olarak görmezler. Çünkü onlara göre tek bir Allah’a inanmak ile ortak koşmak (şirk) kelimesi bir araya gelemez. Onlara göre aşağıdaki ayetin muhatabı sadece Mekkeli müşriklerdir.  

Şimdi ayeti inceleyelim;

Yüce Allah 12:106 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

1700|12|106|وَمَا يُؤْمِنُ أَكْثَرُهُم بِٱللَّهِ إِلَّا وَهُم مُّشْرِكُونَ

Ve mâ yu’minu ekseruhum billâhi illâ ve hum muşrikûn(muşrikûne).

Ve iman eder değillerdir çoğunluğu onların Allah'a; dışında; ve onlar müşrikler/ortak koşanlar.

 

(مُّشْرِكُونَ) muşrikune kelimesi kökü (شرك) paylaşmak (to share), ortak etmek (to participate), ortak olmak-ortak haline gelmek-paydaş haline gelmek (be or become partner) anlamındadır. Hans Wehr 4th ed., page 547 (of 1303)

Çok açıkça görülmektedir ki Allah’a ve Kuran’a inanma-iman çoğunluğunda ortak koşma (şirk) ile birliktedir. Allah’a inandık, iman ettik diyenlerin çoğunun (ekseruhum) aslında ortak koşarak inandıklarını Yüce Allah bize bildirmektedir.

Ayetin muhatabı olan kişiler Muhammed peygamberimiz dönemindeki insanlar başta olmak üzere tüm insanlardır. Sadece o dönemde yaşamış kişiler değildir.

Ayrıca dikkat çeken bir nokta da ayetin muhatapları aslında Allah’a inananlardır. Çok önemli; Allah'a inananlar!!! 

Hak mezhep olduğu iddia edilen (sünni-şafi-maliki-hanbeli) mezheplere tabi olan arkadaşlarımız şunu düşünmelidir; 

Kuran dışında kaynaklardan köken alan mezheplere tabi olduğumuzda sadece Kuran’a tabi olmamış oluruz. Kuran'a ve dolayısı ile Allah'ın dinine ortaklar edinmiş oluruz. Tıpkı Yüce Allah’ın ayette belirtildiği gibi Allah’a ve Kuran’ına ortak koşarak (hadisleri dinde kaynak alarak) inanmış oluruz.

 

Ortak koşarak (şirk) Allah'a inanmak neden çok tehlikeli? Neden her insan bu konuyu çok iyi bilmelidir?

Yüce Allah 4:48 ayetinde şu şekilde buyurmaktadır;

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

541|4|48|إِنَّ ٱللَّهَ لَا يَغْفِرُ أَن يُشْرَكَ بِهِۦ وَيَغْفِرُ مَا دُونَ ذَٰلِكَ لِمَن يَشَآءُ وَمَن يُشْرِكْ بِٱللَّهِ فَقَدِ ٱفْتَرَىٰٓ إِثْمًا عَظِيمًا

İnnallâhe lâ yagfiru en yuşrake bihî ve yagfiru mâ dûne zâlike li men yeşâu ve men yuşrik billâhi fe kadifterâ ismen azîmâ(azîmen).

Doğrusu Allah bağışlamaz; ki ortak koşulur O’na; ve bağışlar astından bunun; dilediği kimse için; ve kim ortak koşar Allah'a; öyle ki mutlak iftira etti büyük bir günah/kötülük.

 

Her günahın bağışlanma olasılığı varken Yüce Allah ortak koşarak inananları bağışlamayacağını buyurmuştur. Lütfen dikkat edin. Allah'a ve Kuran'a inanmasına rağmen ortak koşanları!

Her insan bu ayetin muhatabı olup olmadığını kontrol etmek zorundadır. Her insan aklını başına almalıdır. Allah'a ve Kuran'a inanmasına rağmen Allah'a ve Kuran'a farkında olmadan (bazen iyi niyetli olarak) ortak koşup koşmadığını kontrol etmelidir. 

Hak mezhep olduğu iddia edilen (sünni-şafi-maliki-hanbeli) mezheplere tabi olan arkadaşlarımız mezheplerini terk edip sadece Kuran dediklerinde hiç bir riske girmezler. Allah'a ve Kuran'a tabi olmuş olurlar. Hayatlarını sadece Kuran'a uygun yaşamış olurlar. Ortak koşma riski sıfır olur. Ama mezheplerinde kalırlarsa Allah en doğrusunu bilir ama affedilmeyecek olan büyük bir günah için risk altında olabilirler.

Neden riske girelim?

Yüce Allah'ımızın biricik Kuran'ı varken neden onu okumayalım? Neden bu açıklayıcı, en güzel şeyleri içeren, kendisinde asla çelişki olmayan, içindeki herşeyin evrenleri yaratandan olduğunu kesin olarak bildiğimiz Kuran varken onun yanına şüpheli ve yanlış bilgiler içerdiği bilinen (insan kontaminasyonuna uğramış) hadisleri ve onun öğretileri olan mezhepleri koyalım?

Aşağıda sevgili Muhammed peygamberimizin şikayetine muhatap olmayalım.

Sadece Kuran diyenler için şirk riski yoktur. Kuran yanına bir şeyler ekler ve onlara göre amel edilirse şirk riski oluşur.

Yüce Allah 25:30 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Kuran Ayet No|Sure No|Ayet No|Ayet

Arapça okunuş

Meal

2883|25|30|وَقَالَ ٱلرَّسُولُ يَٰرَبِّ إِنَّ قَوْمِى ٱتَّخَذُوا۟ هَٰذَا ٱلْقُرْءَانَ مَهْجُورًا

Ve kaler resulu ya rabbi inne kavmi ttehazu hazel kur'ane mehcura.

Ve dedi ki elçi ‘ya Rabbi şüphesiz benim kavmim-toplumum tuttular bu Kuran'ı terk edilmiş’

  

En doğrusunu Allah bilir.